Heräsin kahtena yönä peräkkäin voimakkaaseen kipuun takaraivolla. Kipu kesti ehkä muutaman minuutin ja tuntui siltä kuin verisuonta olisi vedetty kahteen suuntaan. Nyt mietinkin, että voiko tuo olla jotain muutakin kuin TIA-kohtaus? Voiko migreeni, jännityspäänsärky tms. aiheuttaa yhtä lyhyen mutta pistävän kivun?
Yöllinen päänsärky
2
2336
Vastaukset
- Nimetön
mielestäni ei ainakaan jännityspäänsärky aiheuta yhtä äkkinäistä ja noin lyhytkestoista pääkipua. jännityspäänsärkyhän tasaista,jatkuvaa kipua(ittelläni jo 8kk..),eikä siihen yöllä yleensä herää. tuskin migreenikään noin äkkiä ohi menee(myös sitä ittelläni). sinuna kävisin lääkärissä jos tuo jatkuu. mee yksityiselle,tk-lääkärit viis veisaa meistä pääkipu potilaista.
että verensokerisi olisi laskenut unessa. Se laskee siinä 02-04 maissa, kun keho on viileimmillään yöllä melatoniinivaikutuksesta.
Olitko tehnyt raskaamaa työtä edellis päivänä ja jättänyt syömättä iltapalan?
Joskus äkkivihlaus niskassa on äkillinen neurohypoglykemia.
Tietysti sellaiset tia- kohtaukset on yksi syy.
Voi sitä ottaa neljännes tablettia aspiriinia mennessään nukkumaan, jos pelkää TIA kohtausta ,
Mutta kannattaa myös ottaa kevyt iltapala, jos edellisen kipuvihlauksen takana oli syömättömyys.
Yöpaaston ei pitäisi koskaan ylittää 11 tuntia.
Jos heräät sellaiseen niskakipuun, ota ensimmäiseksi esim. lasillinen maitoa. Jos syy on hypoglykemia, oire väistyy kyllä vartissa.
Jos syö illalla viimeksi klo 2o, seuraavan aterian pitäisi olla viimeistään ennen kl 07.
Joskus vanhukset syövät viimeksi löp 19 tai 18 aikaan ja aamupala jää 8 -9 aikaan ( vars. laitoksissa). Todennäköistä silloin on, että yöllä koukkaa hypoglykemiaan.
Jos on hypoglykemia taipumus, ateriakertoja pitäisi olla 6-7 ja viimeinen iltapala pitäisi ottaa aika myöhään ja ensimmäinen aamupala aikaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943899Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512772Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per771350Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181266Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101179Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020971- 46954
- 48881
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt217863Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä107676