Kummi

Onko mahdollista? Eli mieheni veli on ruotsalainen, mutta jostain kuulin että kummin täytyisi olla suomen kansalainen? vai voiko hänet ottaa kummiksi? kunhan tietty on käynyt rippikoulun
2722
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllä se on mahdollista. Kummius ei edellytä Suomen kansalaisuutta, mutta toki ruotsalaisen kummin on täytettävä samat kriteerit kuin suomalaisenkin, eli hänen on oltava konfirmoitu (ei siis vain rippikoulun käynyt) ja kirkon jäsen. Tarkista ihmeessä ennen kastetta se konfirmaatioasia, koska konfirmaatio ei Ruotsissa ole yhtä yleinen kuin Suomessa (noin puolet ikäluokasta konfirmoidaan, suurkaupungeissa vähemmänkin).

Äänestä

Kummin tulee olla kastettu ja konfirmoitu Ruotsin ev.lut. kirkon jäsen, niin silloin voi toimia virallisesti kummina suomalaiselle lapselle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ruotsista? kirjoitti:

Onko mahdollista? Eli mieheni veli on ruotsalainen, mutta jostain kuulin että kummin täytyisi olla suomen kansalainen? vai voiko hänet ottaa kummiksi? kunhan tietty on käynyt rippikoulun

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu