Lapin hillaros....

ei kateellinen kerääjä

Olen ahkera marjastaja, joka olen vuosikausia kerännyt hillaa, mustikkaa ja puolukkaa tuhansia kiloja myyntiin. Mukava harrastus on muuttunut kyttäilyksi ja kilpajuoksuksi, jossa lappilaiset ovat jäämässä häviölle.
Sanotaan, että ulkolaiset poimijat eivät kerää kylien läheltä eivätkä metsäteiden varsilta ja jättävät paikallisten marjapaikat rauhaan.SE on valetta!
Vedotaan siihen että tämä on kateellisten puhetta ja että marjoja riittää kaikille, mutta tyhjin käsin joutuu paikallinen poimija yhä useammin kotiin palaamaan. Ei jaksa enää mustikkaa tai puolukkaa kantaa satoja kiloja kilometrien päästä autolle kun lähimaat on tyhjennetty ulkomaalaisvoimin. Todelliset kateelliset olette TE jotka etsitte ja ilmoitatte parhaat marjapaikat ulkolaisille varmistaen samalla että paikalliset poimijat jäävät nuolemaan näppejään!

4

782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuoret metsään

      totta puhut, että vähän hankala tilanne tuo tehostettu thaipoiminta on näillä lapin selkosilla. Hyvä, että kokoavat, mutta pitäisi kyllä paikallistenkin ottaa sankot käteen ja urkolla koota jonku päivän kellon ympäri, että tosissaan tuntus työltä. tosi on sekin, että ei lapissa ole enää sellaista ammattimaista poimintaa, josta selvästi palkka kertyisi marja-aikana. hyvä että jaksetaan talvihillat koota, ja kun vähän syö, niin ei tartte niin paljon kootakaan. jospa tuo vieroihmisten kyykkiminen jängillä saisi suomalaiset hanakammin metsään, niin se jo olisi iso asia

      • ei kateelliset

        on se kyllä tosi ettei nuoremmat enää poimi marjoja, vaikka sillä tienaisi tuhansia euroja marjakaudessa. Nyt sitten ulkolaiset marjanpoimijat vievät innostuksen meiltä vanhemmiltakin. Miten enää jatkat perinnettä eteenpäin? Aika vaikeaa...


    • minuakin

      ottaa päähän, kun en uskalla eksymisen pelossa mennä kauas maanteistä mutta lähimaastot tyhjentää ulkolaiset poimijat, joutuu kalliilla bensalla ajamaan turhia reissuja ja aina vain kauemmaksi ja kauemmaksi, kun tienvarret on kaluttu putipuhtaaksi.
      Joku järki pitäisi tässäkin hommassa olla.

      Eihän kaikilla paikallisilla ole mahdollisuutta joka päivä juosta marjojen perässä, niinkuin nämä ammattilaiset tekevät.

      Ihan perseestä koko homma, kun ei enää ehdi poimia marjoja yhtään myyntiin, hyvä kun talvimarjat kerkee saamaan.

      Kuka HULLU tämä keksi,, maksettais kunnon hinta niin kyllä paikallisetkin marjat metsästä saisi kerättyä.

      Ei ole minulle ainakaan asuntoa ja autoa tarjottu marjapaikkojen lähistöltä koskaan, vaikka tykkäänkin marjastamisesta.

      Tämä nykyinen käytäntö passivoittaa suomalaiset marjastajat aivan tyystin.

      En ole kateellinen niille ulkolaisille köyhille jotka marjaa kerää mutta ei se saa olla esteenä meidän omien kansalaisten marjojen saannille.

      On meitä pienitulosia Suomessakin ja miksi meille tehdään nyt elannon saanti yhä vaikeammaksi..?

      • ei kateellinen

        Ne jotka haluavat ulkomaalaisia poimijoita tänne lappiin ovat yleensä sellaisia etteivät itse poimi marjoja myyntiin, helppo silloin on sanoa että marjat mätänee metsään. Mutta luovutetaanpa metsästys-ja kalastusoikeudet näille ulkolaisille niin jopa ääni kellossa muuttuu!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      2932
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      65
      2783
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1822
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1669
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1657
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1600
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      22
      1533
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1297
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1263
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1259
    Aihe