Kyllä on vähän

mustikkaa!

Tänään pari tuntia metsässä (soinen maasto) rämmin. Paikka, josta normaalisti marjoja löytyy ämpärikaupalla, oli lähes tyhjä. Sain sentää 3 litraa, mutta täytyypi katsella parempia paikkoja... Tää ois ollu niin hyvä, ku on melkein vieressä, harmi.

2

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vierineet länsirannikolle

      Kaikki puhuvat kallistumisesta, mutta johtuuko maan kallistumisesta se, että mustikat ovat vierineet itsekseen idästä länteen, meren rannoille. ???? Maa on täällä Ruotsiin kallellaan? Metsässä on vielä valtavasti ihania isoja marjoja. Näin suurta satoa en ole ennen saatu. Vielä niitä riittää.

      Paikkakuntalaiset eivät viitsi poimia. Kun kysyn miksi, sanovat että se on niin vaikeaa hommaa. Ennen vanhaan isoäitini poimi 80 vuotiaaksi asti. Nyt ei kelpaa mustikat edes 60 vuotiaille.

      • niin,.-

        tuun poimimaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      97
      4193
    2. 77
      3459
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3074
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2539
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2356
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      206
      2141
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2071
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      870
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      801
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      776
    Aihe