Individualismin aika on ohi

Universalismi tulee!
5148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Maxilaisuutta sentään opiskellaan vielä USA:n yliopistoissa. Ei huono kirja siis se Pääoma, mutta meni ihan persiilleen sekin kokeilu.

Yhteisöllisyys luonnollisena, jokaisen yksilöllisenä verkostoitumisena on aina ollut ihmiskunnan selviytymisen avain.

Äänestä

kyläyhteisöjen yhteistyoiminta ja naapurien auttaminen kuuluu hyviin tapoihin. "Universalismi" on haihattelua, sillä kaikki ihmiset eivät halua samaa.

Äänestä
  • Kyllä lähes jokainen ihmin haluaa ruokaa, puhdasta vettä, asunnon, ihmisarvon, vapauden,...

    Nämä perustarpeet individualismi polkee allensa.

    Äänestä

  • Kaikki muut kirjoitti:

    Kyllä lähes jokainen ihmin haluaa ruokaa, puhdasta vettä, asunnon, ihmisarvon, vapauden,...

    Nämä perustarpeet individualismi polkee allensa.

    Ei mitään oikopolkuja ole. Kaikki lähtee aina alusta, kun se yksi "indiviidi" syntyy maailmaan.

    Nelson Mandelakin on vain yksi ihminen.

    Äänestä

  • Pohjan-Akka kirjoitti:

    Ei mitään oikopolkuja ole. Kaikki lähtee aina alusta, kun se yksi "indiviidi" syntyy maailmaan.

    Nelson Mandelakin on vain yksi ihminen.

    ...vain yksi ihminen, vaan miljooniin jo nousee määrä köyhien.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yhteisöllisyys kirjoitti:

Universalismi tulee!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu