Oon kohta viikon ahminut putkeen ja lihon koko ajan. En osaa edes oksentaa. En tajuu miten en pysty oleen ahmimatta. Vihaan itseäni ja aiheutan mielipahaa muille. Puolen vuoden aikana laihduin n. 5 kg, nyt lihon taas entisiin mittoihin. Kaikki menee aina pieleen...
Vihaan elämää
5
1057
Vastaukset
- elämän vihaaja
Mäkin olen taas alkanut ahmimaan ruokaa. Noin pari vuotta sitten mulla todettiin BED, kun lihoin lyhyessä ajassa monta kymmentä kiloa, osa lihomisesta kyllä johtui lääkkeistä. Kun painoni oli ylittänyt 100 kg, tajusin vihdoin etten voi jatkaa sitä elämäntapaa, silloin, siis tätä ennen en tehnyt muuta kun söin ja nukuin. Yöllä heräsin siihen että mun teki mieli herkkuja-joten söin niitä, aamulla heräsin karkkia tms. suussa, päivän mittaan söin kaikkea mihin rahani riittivät, mm. pitsaa ja hamppareita joka päivä, karkkien ja sipsien lisäksi. Rupesin laihduttamaan, lopetin lääkkeen, joka oli aiheuttanut minulle ahmimisvimman, lopetin syömisen, laihduin takaisin normaalipainoon-BMI 21, eli laihduin noin 40 kiloa. Nyt, tämä tilanne: olen taas joutunut syömään makeannälkää lisääviä lääkkeitä ja alkanut lihomaan, ostan taas kaikilla rahoillani herkkuja, käyn viereisessä kaupassa päivittäin, ajatuksena vain että jos nyt vielä tänään herkuttelen ja huomenna sitten lopetan. Olen tehnyt tätä muutaman viikon ja paino nousee. Kohta varmaan taas olen ylipainon puolella. Asialle täytyisi tehdä jotain, mutta tahdonvoimani ei riitä. Jos vaikka ajattelenkin että ostan nyt vain tupakkaa ja hedelmiä, en kaupassa enää sitä muista. En tiedä siis onko BED tullut jo takaisin, kun oon alle viikossa lihonut yli kolme kiloa, masentavaa mutta totta.
- kohta liian lihava
mullakin aina siirtyy kummasti seuraavaan päivään laihdutus..mutta nyt päätin että EN sorru ostamaan mitään herkkuja ! pudottaa pitäs 10 kiloa et ois unelma paino :S mut tuntuu niin kaukaselta haaveelta.
- wannabethinner
kohta liian lihava kirjoitti:
mullakin aina siirtyy kummasti seuraavaan päivään laihdutus..mutta nyt päätin että EN sorru ostamaan mitään herkkuja ! pudottaa pitäs 10 kiloa et ois unelma paino :S mut tuntuu niin kaukaselta haaveelta.
mulla on sama homma. kymmenen kiloo ainakin pitäis saada pois. ehkä jotain 60 painan. tai tod näk reilut koska huijaan itteeni aina. pari viikkoo syöny nyt ko possu. tai välipäiviä ollu joo, mut viikonloput pahimpia. mietin jos haluut antaa mailiosoitteen niin vois laittaa sähköpostia tai mesetellä.
ite oon miettiny vhh dieettiä, koska oon yksinkertaisesti todennu, ettei sokeri sovi mulle. ja samoin leipätuotteiden kanssa voi lähtee käsistä, ite en leipää juuri ostakaan siks. välillä yrittäny tota ja on kyl paljon tasaisempi olo ollu sillo henkisesti.
todellisuudessa mulla ei oo BED täysin vaan enemmänkin EDNOS. kerran viikkoon/kahteen ehkä oksennan mut siitä haluan eroon. anoreksiastahan tämä kaikki normaali syömiskäyttäytyminen lähti =)
- tilanteessa.
Tänään tuli tasan viikko siitä, kun tämä ahmimisputki alkoi. Että pikkusen vituttaa, kun on tullut 5 kg takaisin, jotka vasta laihdutin! En vaan voi hallita itseäni.. Tuntuu kuin jalat vain itsestään kävelisivät sinne kauppaan ostamaan kaikenmaailman herkkuja.. Ja kädet ottaa hyllystä suklaata, pullaa, munkkeja yms. Rahatkin alkaa olla jo vähissä...
Mutta huomenna yritän aloittaa tosissani jonkinlaisen dieetin, jolla saisin nuo 5 kg pois, on niin kamalan turvonnut ja läski olo.- idie
Minä laihdun. Pystyn siihen. En ahmi. En syö herkkuja.
Mutta en kumminkaan pysty tähän yksin. Mulla pitäis olla koko maailma tukemassa ja sanomassa, että "älä syö".turhauttavaa ja masentavaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1118073Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4287239SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2045512Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1364443Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en814386Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal994311Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104022Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03700Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132570Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema182176