Parkcom ja tietosuoja

Esitin Parcomille pyynnön toimittaa kaikki heidän rekistereissään olevat tiedot minusta.

Asia johon kaikilla Parkcomin kanssa tekemisissä olleilla kansalaisilla on tietosuojalain mukaan oikeus kerran vuodessa per rekisterinpitäjä.

Eivät ole toimittaneet tietoja ja jo kaksi kuukautta on pyynnöstä kulunut.

Oletteko muut saaneet tietonne ulos?

Täytynee laittaa selvityspyyntö Tietosuojavaltuutetulle asiasta.

Onko muilla jo selvityspyynnöt menossa ja oletteko saaneet vastauksia?
6464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Oletpa nokkela!

Miksi kukaan ei ole keksinyt tuota aikaisemmin?

Edistät varmasti kaikkien autoilijoiden asiaa.

Äänestä
  • Niin, en tässä olekaan pelkästään autoilijan asialla vaan Suomen kansalaisten. Eli myös sinun.

    Tosin voi olla että pitäisit siitä jos saat lukea henkilötietosi, pankkitiliesi saldot ja viimeviikonlopun Citymarketin ostoksesi netistä.

    Valtaosa suomalaisista ei tätä halua ja sen vuoksi on olemassa tietosuojalaki.

    Äänestä

Henkilötietolain 26§ ja 28§ mukaan tiedot on annettava kerran vuodessa maksutta niitä pyydettäessä ilman viivytystä. Eli ehdottomasti teet kantelun. Onnistuu sähköpostilla suoraan tietosuojavaltuutetun toimistoon ja aikaa ei mene kuin 10 minuuttia. Suosittelen muillekin. Mitä enemmän valituksia, sen parempi.

Helsinkiläisestä Autoparkki Norden Oystä on tehty kantelu henkilötietolain noudattamatta jättämisestä rekisteriselosteen osalta:

http://oikeusjakohtuus.blogspot.com/2008/01/autoparkki-norden-oy.html

Kantelun tulos oli tuomitsema:

http://oikeusjakohtuus.blogspot.com/2008/02/autoparkki-norden-oy-on-menetellyt.html

Henkilötietojen osalta samaisesta blogista löytyy myös tämä mielenkiintoinen artikkeli potilastietoihin liittyvistä maksullisista röntgenkuvista.

http://oikeusjakohtuus.blogspot.com/2004/01/rntgen-ja-magneettiikuvat.html

Äänestä
  • Henkilötietolaki on muuten tässä kohdin siitä mainio, ettei pyytäjän tarvitse mitenkään perustella sitä, miksi tietoja pyydetään.

    Niin, ja tässä kohdin kyseessä on ihan Suomen laki. Tämä voi tietysti olla uutta sakkofirmoille, jotka ovat perustaneet tähänastisen toimintansa lähinnä Ruotsin lakiin.

    Äänestä

Turha moisella asialla on palstalla uhitella.

Nettisivulla on selkeät ohjeet yhteydenottoon. Itsekin olen kerran sieltä kysynyt erään yksityisen yrityksen sormenjälkitunnistuksen tietosuojalainmukaisuudesta ja sain asiallisen vastauksen.

Äänestä
  • Kiitos kannustuksesta.

    Tuo ei ollut uhittelu mutta jos välttämättä sen niin haluat ottaa niin siitä vaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pyyntö esitetty kirjoitti:

Esitin Parcomille pyynnön toimittaa kaikki heidän rekistereissään olevat tiedot minusta.

Asia johon kaikilla Parkcomin kanssa tekemisissä olleilla kansalaisilla on tietosuojalain mukaan oikeus kerran vuodessa per rekisterinpitäjä.

Eivät ole toimittaneet tietoja ja jo kaksi kuukautta on pyynnöstä kulunut.

Oletteko muut saaneet tietonne ulos?

Täytynee laittaa selvityspyyntö Tietosuojavaltuutetulle asiasta.

Onko muilla jo selvityspyynnöt menossa ja oletteko saaneet vastauksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu