Mitäpä Uusi-Ukki

maalaisliittolaisena on mieltä tuosta
Espoon Merikartanossa paljastuneesta skandaalista?
4139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ja siitähän ei hyvä heilu.

Äänestä

Olisin myös kiinnostunut kuulemaan hallituspuolueiden kannaoton. Nykyisen hallituksen peruslinjaus on se, että kolmannensektorin palvelutuotantoa lisätään, samoin julkisten palvelujen tilalle tulisi lisätä yksityisiä palveluyrityksiä. Saman aikaan julkisia valvontaa pyritään vähentämään. Tästä yhtälöstä seuraa se, että Merikartanon tapaisia skandaalija tulee olemaan tulevaisuudessa varsin paljon.

Vanhusten näkeminen ainoastaan yhteiskunnallisena rasituksena ja heidän ihmisarvonsa unohtaminen on merkki sivistymättömästä yhteiskunnasta. Hallituksen linjana tämän tyyppinen arvomaailman on kestämätön. Säästöjenkään nimissä kaikkea ei voida tehdä.

Uusi-Ukin mielipidettä en tosin tiedä, mutta koska olen oppinut hänet tuntemaan laajasti sivistyneenä ja älykkäänä ihmisenä, vaikkakin hän on entinen maalaisliittolainen, joten uskoisin hänen yhtyvän näkemyksiini.

Äänestä
  • Tuo Täyshullu Sonnimies Linkkasi jo koko tuon viestin tästä kyseisetä asiasta avaukseni yhteyteen. Vastasin siihen mielipiteeni mukaan,että taitaa olla Kepulireppanat koko asian aikaansaaneet. Vaikuttaa viranomaisten taistelusta "Paikassa aurinngossa", tyyliin kuka sanoo missä Kaappi seisoo.

    Tuo koko viestini ja myöskin avaukseni poistettiin kuitenkin Seeriffin toimesta, josta olen tuolla toisaalla kapinoinutkin, toivottavasti luet kannanottoni, olethan palstan selväjärkisin osallistuja.

    Äänestä

  • Uusi-Ukki kirjoitti:

    Tuo Täyshullu Sonnimies Linkkasi jo koko tuon viestin tästä kyseisetä asiasta avaukseni yhteyteen. Vastasin siihen mielipiteeni mukaan,että taitaa olla Kepulireppanat koko asian aikaansaaneet. Vaikuttaa viranomaisten taistelusta "Paikassa aurinngossa", tyyliin kuka sanoo missä Kaappi seisoo.

    Tuo koko viestini ja myöskin avaukseni poistettiin kuitenkin Seeriffin toimesta, josta olen tuolla toisaalla kapinoinutkin, toivottavasti luet kannanottoni, olethan palstan selväjärkisin osallistuja.

    En koskaan lue kyseisen kirjottajan viestejä, en ole kokenut sitä mitenkään tarpeeliseksi -en mistään syystä.

    Luin avauksesi ja jopa yhteen viestiin vastasinkin. Näkyy poistuneen todellakin koko ketju. aika tarpeetonta kirjoitteluahan siinä pääasiassa olikin.

    Aivan, paikasta auringossa kilpaillaan, nyt lähestyvien kuntavaalien alla. Tietenkin, on varsin tärkeää keskustella siitä, mikä on julkisenvallan velvollisuus, kun keskustellaan ihmisistä, jotka ovat huolenpidon tarpeessa. Täysin vapaata ja valvomatonta ei vanhustehoito voi olla, ei etenkään silloin, jos kunnallisia palveluja pyritään nykytahtia vähentämään. Valvovaa virkamieskuntaa tarvitaan, muuten voidaan puhua jo heitteillejätöstä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


alkuperäisenä kirjoitti:

maalaisliittolaisena on mieltä tuosta
Espoon Merikartanossa paljastuneesta skandaalista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu