Omistan amppelimansikka ruukun ja satoa on nyt taimen istutin toukokuussa ja se on jo nyt tuottanut satoa mutta entä kesään lopulla miten sen syksyllä ikäänkuin paketoisin sen talven yli miten se tapahtuisi ettei se menehtyisi. haluaisin ensi kesäänääkin satoa parvekkeella. onko siis ainut vaihtoehto että kiskon taimen ruukusta käärin sanomalehteen ja vien kellariin jolloin se ikäänkuin kuolee ja ensi keväänä taas multaan ja niinkö se mene vai mikä on oikea tapa. en oikeastaan ole päässyt perille viherpeukalo on vaan itsestään alkanut kiinnostumaan taimista
Amppelimansikka talviunille meno
7
14790
Vastaukset
- mapee
vähän sama ajoku kyseli juuri toisella palstalla..
Odota, että taimi lakastuu/kuihtuu tms syksyllä eli muuttuu kuten kasvit syksyllä muuttuu. Kun lämpötila on kellarin kanssa samoissa pihalla niin vie kasvi sinne kellariin. Jos viet liian aikaisin niin se kasvaa siellä huteroa pimeässä.
Sen voi talvettaa samassa ruukussa jossa se on kasvanut. Keväällä lisäät multaa ja alat kastella kun tuot sen valoon takaisin. Sopiva aika on taas kun lämpötila ulkona ja kellarissa on suunnilleen sama. Yöpakkaset voi olla kohtalokas..
Kosteus säilyy kellarissa yleensä hyvin, mutta sumutinpullolla voi suihkuttaa varovasti jos mut aon kuivaa. Märkyys mädättää helpolla. - amppelimansikkasi
ruukkuineen styrox-kylmälaukkuun pakkasten alettua, vuoraa reunan tyhjät osat sanomalehtikääröillä. Kansi päälle vasta sitten, kun pakkasta on parvekkeellasi muutama aste, pois taas suojasäällä.
Parvekkeella säilyy paljon paremmin kuin ilmastoidussa kellarisa (siellä en ole koskaan saanut selviytymään).
Jos sinulla on mahdollisuus laittaa maahan pääset helpoimmin. - Antero..
Meillä ovat amppeli- eli kuukausimansikat tuottaneet satoa ensimmäisistä marjoista aina ensimmäisiin pakkasiin saakka normaalilla kastelulla. Sitten olen ottanut ruukusta ja istuttanut samaan syvyyteen mökin perunapeltoon talveksi. Hyvin ovat säilyneet.
Yksi ruukku on nyt kuudessa vuodessa monistunut rönsyistä kahdeksaan ruukkuun. Keväällä kasvun alettua vaan paakkua pienemmäksi ja uutta mustaa multaa sekä kananlantaa juurille, niin taas tulee uuden kesän maittavaa satoa.
Jos vanha taimi keväällä lähtee heikosti kasvamaan (3-4 vuotiaana) kannattaa se hylätä ja valita uusi elivoimainen rönsy tai pari sen tilalle. Muita säilytysmuotoja ei ole kokeillut, enkä osaa niistä mitään kertoa.- kevät odottelen
Minulla oli aiemmin kuukausimansikka terassilla, kesät telvet peittelemättä (katettu terssi), jätin sitten avo taivaan alle talveksi, menehtyi.
Aiemmin laitoin amppelimansikan perunakellariin, pilaantuivat taimet.
Nyt jätin kaikki amppelimansikat terassille laatikoissaan. Kastelin muutama viikko sitten. Jäässä on kaikki multa ja kuivaa. Kastelin nyt uudelleen ja laatikot jätin terassille ja pari amppelia siirsin autotalliin. Nyt jännityksellä odotan miten kävi kun oli näin kylmä talvi. (Etelä-Suomi)
- Aki Mansikka
mikä se lannoite olis suhteeltaan veteen,luulin kuivattaneeni,mutta teinkin toisinpäin,eli liian märkä ja tulos oli sama kuin liian kuiva,ehkä huonompikin.nyt kyllä sain oppia vahän kantapään kautta,että päälline ilmava(turve ym.)ja kastelu varovaista alapuolelta.Ja miten kosteuden tiedät?KOITAT KÄDELLÄ amppelin painoa!!!Onnistuu kun harjoittelee.Vaikka olisi erikokoiset amppelit!Oli hyvä neuvo Lappeenrannan torilta puutarha-ammattilaiselta PAAKOLTA!-kiitos vielä.t.Aki Mansikka
Amppelimansikka on talvehtinut hyvin kukkapenkissä ja kasvihuoneessa turpeella peitettynä.Kolmatta vuotta kokeilen,mutta satoa ei tule seuraavana vuonna.Marjat ovat pieniä.Olen myös ottanut mansikasta rönsyjä,mutta mansikat niissä ovat ainakin näin ekana vuonna metsämansikan kokoa.Saa nähdä,tuleeko niihin kaksivuotiaana marjoja,jos ei,annan periksi.Mulla on nyt talvehtimisen jäljiltä kukkamaa täynnä mansikanrönsyjä.Talvehtiminen onnistui hyvin.
- Anonyymi
Olen monta vuotta talvettanut amppelimansikat ulkona ruukuissaan. Kaadan ruukut kyljelleen, havuja päälle, runsaasti lunta vielä päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 346686
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu353701Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533612Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu453501Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1243066- 512873
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod332757- 342552
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint272435Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1252408