Amppelimansikka talviunille meno

greenfinger1

Omistan amppelimansikka ruukun ja satoa on nyt taimen istutin toukokuussa ja se on jo nyt tuottanut satoa mutta entä kesään lopulla miten sen syksyllä ikäänkuin paketoisin sen talven yli miten se tapahtuisi ettei se menehtyisi. haluaisin ensi kesäänääkin satoa parvekkeella. onko siis ainut vaihtoehto että kiskon taimen ruukusta käärin sanomalehteen ja vien kellariin jolloin se ikäänkuin kuolee ja ensi keväänä taas multaan ja niinkö se mene vai mikä on oikea tapa. en oikeastaan ole päässyt perille viherpeukalo on vaan itsestään alkanut kiinnostumaan taimista

7

15016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mapee

      vähän sama ajoku kyseli juuri toisella palstalla..

      Odota, että taimi lakastuu/kuihtuu tms syksyllä eli muuttuu kuten kasvit syksyllä muuttuu. Kun lämpötila on kellarin kanssa samoissa pihalla niin vie kasvi sinne kellariin. Jos viet liian aikaisin niin se kasvaa siellä huteroa pimeässä.

      Sen voi talvettaa samassa ruukussa jossa se on kasvanut. Keväällä lisäät multaa ja alat kastella kun tuot sen valoon takaisin. Sopiva aika on taas kun lämpötila ulkona ja kellarissa on suunnilleen sama. Yöpakkaset voi olla kohtalokas..

      Kosteus säilyy kellarissa yleensä hyvin, mutta sumutinpullolla voi suihkuttaa varovasti jos mut aon kuivaa. Märkyys mädättää helpolla.

    • amppelimansikkasi

      ruukkuineen styrox-kylmälaukkuun pakkasten alettua, vuoraa reunan tyhjät osat sanomalehtikääröillä. Kansi päälle vasta sitten, kun pakkasta on parvekkeellasi muutama aste, pois taas suojasäällä.
      Parvekkeella säilyy paljon paremmin kuin ilmastoidussa kellarisa (siellä en ole koskaan saanut selviytymään).
      Jos sinulla on mahdollisuus laittaa maahan pääset helpoimmin.

    • Antero..

      Meillä ovat amppeli- eli kuukausimansikat tuottaneet satoa ensimmäisistä marjoista aina ensimmäisiin pakkasiin saakka normaalilla kastelulla. Sitten olen ottanut ruukusta ja istuttanut samaan syvyyteen mökin perunapeltoon talveksi. Hyvin ovat säilyneet.

      Yksi ruukku on nyt kuudessa vuodessa monistunut rönsyistä kahdeksaan ruukkuun. Keväällä kasvun alettua vaan paakkua pienemmäksi ja uutta mustaa multaa sekä kananlantaa juurille, niin taas tulee uuden kesän maittavaa satoa.

      Jos vanha taimi keväällä lähtee heikosti kasvamaan (3-4 vuotiaana) kannattaa se hylätä ja valita uusi elivoimainen rönsy tai pari sen tilalle. Muita säilytysmuotoja ei ole kokeillut, enkä osaa niistä mitään kertoa.

      • kevät odottelen

        Minulla oli aiemmin kuukausimansikka terassilla, kesät telvet peittelemättä (katettu terssi), jätin sitten avo taivaan alle talveksi, menehtyi.
        Aiemmin laitoin amppelimansikan perunakellariin, pilaantuivat taimet.
        Nyt jätin kaikki amppelimansikat terassille laatikoissaan. Kastelin muutama viikko sitten. Jäässä on kaikki multa ja kuivaa. Kastelin nyt uudelleen ja laatikot jätin terassille ja pari amppelia siirsin autotalliin. Nyt jännityksellä odotan miten kävi kun oli näin kylmä talvi. (Etelä-Suomi)


    • Aki Mansikka

      mikä se lannoite olis suhteeltaan veteen,luulin kuivattaneeni,mutta teinkin toisinpäin,eli liian märkä ja tulos oli sama kuin liian kuiva,ehkä huonompikin.nyt kyllä sain oppia vahän kantapään kautta,että päälline ilmava(turve ym.)ja kastelu varovaista alapuolelta.Ja miten kosteuden tiedät?KOITAT KÄDELLÄ amppelin painoa!!!Onnistuu kun harjoittelee.Vaikka olisi erikokoiset amppelit!Oli hyvä neuvo Lappeenrannan torilta puutarha-ammattilaiselta PAAKOLTA!-kiitos vielä.t.Aki Mansikka

    • Amppelimansikka on talvehtinut hyvin kukkapenkissä ja kasvihuoneessa turpeella peitettynä.Kolmatta vuotta kokeilen,mutta satoa ei tule seuraavana vuonna.Marjat ovat pieniä.Olen myös ottanut mansikasta rönsyjä,mutta mansikat niissä ovat ainakin näin ekana vuonna metsämansikan kokoa.Saa nähdä,tuleeko niihin kaksivuotiaana marjoja,jos ei,annan periksi.Mulla on nyt talvehtimisen jäljiltä kukkamaa täynnä mansikanrönsyjä.Talvehtiminen onnistui hyvin.

    • Anonyymi

      Olen monta vuotta talvettanut amppelimansikat ulkona ruukuissaan. Kaadan ruukut kyljelleen, havuja päälle, runsaasti lunta vielä päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2513
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      98
      1020
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      774
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe