Colin Slaterin kirja on vähän niin kuin Jari Vilénin gradu: plagiaatti.
Slaterin romaani "Lindum Colonia" on kopio Waltarin teoksesta "Ihmiskunnan viholliset". Hesarista voitte lukea tarkemmat tiedot... Kirja on tosin kustannustavaltaan lähellä omakustannetta ja kirjailija taitaa heittää itsestään aikamoista legendaa muutenkin.
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Amerikkalaiskirja lähes suora kopio Waltarin romaanista/1135238077745
Slaterin romaani "Lindum Colonia" on kopio Waltarin teoksesta "Ihmiskunnan viholliset". Hesarista voitte lukea tarkemmat tiedot... Kirja on tosin kustannustavaltaan lähellä omakustannetta ja kirjailija taitaa heittää itsestään aikamoista legendaa muutenkin.
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Amerikkalaiskirja lähes suora kopio Waltarin romaanista/1135238077745
Vastaukset 8
Vanhimmat
ja älkäämme tuomitko tai syyttäkö häntä. Suomen Waltari sai kuin varkain hyvää mainosta ameriikassa ja perikunta riemuitsee kun Waltarin kirjat menevät viuhuen kaupaksi siellä.
USA:n tiedustelupalvelukin toimii maailman suurimpana yritysvakoilupalveluna. Tiedot uusista innovaatioista luovutetaan amerikkalaisfirmoille, ja kansainvälisen patentin saamista viivytetään kunnes jenkkifirma muka "keksii" tuotteen ensin.
Oma kuvionsa oli Benecolin ryöstö. Tuotetta ei sallittu amerikan markkinoille ennen kuin sitä oli "tutkittu" tarpeeksi. Ja tutkimustiedot benecolin valmistusprosessista luovutettiin amerikkalaisfirmalle omaa tuotetta varten.
Kuinkahan monta amerikkalaisten omaa, vaaralliseksi osoittautunutta tuotetta on päästetty markkinoille olemattomalla tutkimuksella sen vaikutuksista? Aika monta!
Aika rosvosakkia ovat.
"Tuntemattoman Sotilaan" - tosin versiossani Viipuri olisi jäänyt "meille"...
jopa kansallissäveltäjämme Sibelius musiikkia Richard Wagnerin oopperoista. "Tuonelan Joutsen" on kyllä niin läpinäkyvä plagiaatti että aloin itse inhota (en viitsi sanoakaan...) Itse vain kerskui omaa erinomaisuuttaan. Wagner säveltää "tylsää" musiikkia - olisikohan taas ollut vekseli lankeamassa "Tornin" ryyppyreissujen seurauksena?
Maamme-laulun melodian jostain baijerilaisesta kansanlaulusta.
"Kaikki on varastettua, faksikin on vain puhelin johon on yhdistetty vohvelirauta" -Abraham Simpson
Pacius oli tehnyt laulunsa ensin ja siitä tuli niin suosittu, että sitä joillain paikkakunnilla alettiin luulla kansanlauluksi.
Harmittavaa on se, että virolaiset olivat ensimmäisinä kun valitsivat sävelmän kansallislaulukseen. Suomi tuli vasta kakkosena.
kopiosuojansa kanssa. Kopiosuojan voimassaoloaikaakin nostettiin mikkihiiren vuoksi. Hahmon kopiosuoja kun oli loppumassa, niin panivat lisää vuosia lakiin.
Ei-amerikkalaisilta toki saa kopioida ja varastaa, jos tekijä on amerikkalainen.
Tyypillistä amerikan-juutalaista meininkiä!