Joku haukkui tänään Länsi-Suomen naistoimittaja Pihla Huhtalaa asenteelliseksi, kun hän kirjoitti juuri sopivan kriittisesti tästä jokavuotisesta pitsikarjanäyttelystä.
Haukkuja unohti, että Länsi-Suomen toinen naistoimittaja (Tiia Jokisalo) osoitti myös asenteellisuutta suostuessaan tämän naista esineellistävän pitsikarjakilpailun tuomariksi.
Haukkuja unohti, että Länsi-Suomen toinen naistoimittaja (Tiia Jokisalo) osoitti myös asenteellisuutta suostuessaan tämän naista esineellistävän pitsikarjakilpailun tuomariksi.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Onkohan asia ihan noin vakava...
bikineissään kuolaavien miesten (ja jopa naisten) arvioitavina, on turha odottaa minkäänlaista sukupuolten välistä tasa-arvoa. Valinta on tietysti naisten.
haluaa kieltää missikisatkin, onhan kauneudesta kisailu jo maailman tapista asti=)
näin on jaanaseni!
on kisailtu maailman tapista asti, eivät naiset vieläkään ole miesten kanssa tasa-arvoisia. Joissakin kulttuureissa saa jopa tappaa vaimonsa ja tyttärensä ilman rangaistuksen pelkoa. Entä onko suomalaisilla naisilla ja miehillä sama palkka samasta työstä?
palkka kun mies maksaa ja joutuu tekemään työn
Seiväs tanassa katselin tyttöjä lavan eessä. Pääsin myös lehteen.
Väärä tyttö voitti. Mä olisin valinnut Laitilan tytön voittajaksi, paitsi että juuri tämä tuomari Tiia Jokisalo pesi kauneudessa kyllä hänetkin. Harmi kun Tiia oli tuomarina. On meinaan luonnossa paljon kauniimpi kuin siinä valokuvassa lehden sivulla, jossa ei ole paha siinäkään.
Pituutta taitaa olla korkokenkien kanssa vaivaiset 160 cm.
No joo, aika lyhyt kainalokeppi se on mutta perkeleen nätti kumminkin.
http://www.bsgpromotions.fi/index.php?module_id=6&person=tjokisalo
On. Enpä ole moisia kuvia nähnytkään ennen. Mutta eivät nuokaan Tiialle oikeutta tee, luonnossa hän on paljon kauniimpi.
mutta jos istuisin missikisojen tuomaristossa - niin kuin Tiia Jokisalo teki - ja minun pitäisi arvostella tämän näköistä ehdokasta, niin tekisin sen näin:
- liian lyhyt
- pinnistetty hymy
- silmissä lievää karsastusta
- hieman liian iso ja terävä nenä
- vartalosta en pysty sanomaan mitään, kun en ole sitä nähnyt
Miltä tällainen naisten mittaaminen ja arviointi kuulostaa? Sehän on missituomarin tehtävä.
Toivottavasti Tiia Jokisalo ei ota itseensä, jos hän sattuisi lukemaan edellisen viestini. Tarkoitus ei ole loukata Tiiaa, vaan ainoastaan osoittaa, miltä tällainen missikisoissa tapahtuva naisten mittaaminen ja epäolennaisuuksiin puuttuminen kuulostaa.
Olen tuota Tiiaa ihaillut jo vuosia ja täytyy sanoa, että se nainen kaunistuu vuosi vuodelta. Tulee mieleen hänestä Eva Longoria.
Esine on esine. Nainen on nainen. Näitä älä sotke.
PORIIN vaa kaikki pizimizzi kisat ja turnaukset ja kaikki paskaviikot, vittu viekää kaikki ...tana!!! E.Laine myydään nahkiaiseksi Porin tiäksää toril!!!!
päässyt tasapainoon itsensä kanssa. Yritä nyt hyvä mies jo ymmärtää, että Otanlahden RMJ on ollutta ja mennyttä.
E.Laine myydään.
ova raarei!