http://huoleton.suntuubi.com/?cat=9
Eikö ihmiset tiedä, että tuo on laitonta pyramidipeliä ?
http://huoleton.suntuubi.com/
Eikö ihmiset tiedä, että tuo on laitonta pyramidipeliä ?
http://huoleton.suntuubi.com/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tässä on selvä pyramidi, mutta enemmän kiinnittää huomio katteettomaan lupaukseen. Se perustuu siihen, että jokainen jatkaa tarjousta eteenpäin, mutta näinhän ei tapahdu. Hyvin harva, ehkä 1-2% jatkaa tarjousta, tuskin niinkään moni.
Tällaiset pitäisi viranomaisten plokata pois hyvin nopeasti.
Olli
etteivät ihmiset ole idiootteja.
Eihän viranomaiset puutu siihenkään että tällä palstalla kirjoitetaa pääasiassa pelkkää paskaa.
Vieraskirjassa varoitettiin, että toimita laitonta, no poistamalla sen kokonaan ainakin tietävät että toiminta on lain rajamailla.
Ensimmäiseksi herää epäilys jo järkyttävän suomen kielen takia. Teksti on kirjoitus- ja kielioppivirheitä täynnä. Toiseksi suorastaan huvittaa tuo lähes 80.000 ihmisen rekrytointi hommaan... täysin epärealistista =)). Ilmeisesti tämä aloittaja on myös laskutaidoton, ja kuvittelee että muutkin ovat. Hyvä pila ainakin :D
Alla oleva Tapani Haaviston diskleimeri tuon tekstin lopusta kertoo kenelle tahansa vähänkin älykkään puoleiselle aivan riittävästi tuosta "meidän ohjelmastamme". Ilmeisesti Kirsti, Ari, Kalle, Marko, Kalevi ja Afrikan Edit eivät kuulu siihen porukkaan, vaan uskovat että 35€ on muutettavissa ketjukirjepyramidilla 450t euroksi.
Tekstissä on myös virkistävässä määrin verkostojanttereille tyypillisiä yhdys sana virheitä. Kummasti noihin porukoihin valikoituvat, ne joille uni maittoi kun äikkää hei piti opetella... Tiäxte hei, jos oisitte vähä ees viittineet tunneil kuunnel mitä ope yritti selittää, ni ette ois ny noi nolon olosii, hei.
Näin Tapani nollaa kaiken minkä ylempänä tekstissään lupasi :-)
"Tämä ilmoitus ei sisällä suoria tai epäsuoria takeita ohjelmalle. Jos kuitenkin sellaisia löytyy tekstistä se kumotaan ja mitätöidään täten. Tekstissä esiintyvät lausunnot (certificates) tai tulot voivat olla totuudenmukaisia, emme kuitenkaan voi todistaa niiden paikkansa pitävyyttä."
Kerron jotain tästä. Tuossa ei ole mitään pyramidipeliä, koska rahaa saavat jokaisesta mukaanlähtijästä lukien alalinjassa olevat 7 vastaanottajaa vain 5€ per nuppi. Mitään muuta rahaa ei sinne linjoihin lähetetä. Oma lakimieheni oli periaatteellisesta laillisuudesta kanssani samaa mieltä, mutta totesi homman ehkä vaativan suurta panostusta aikaa myöten sen mainonnan puitteissa. No päätin kuitenkin koittaa ja perustin itselleni myös sivuston, joka nyt on jo suljettu. Arvanette ettei sitä rahaa koskaan tullut huolimatta jonkin asteisesta markkinointipeitosta, mihin se juttu perustuu. Kirjoitusvirheet korjasin omalla sivullani. Kun kolme kuukautta oli kulunut, päätin panna homman poikki, koska viimein minäkin tajusin, ettei se nyt todellakaan ole mitään helppoa rahaa eikä postilaatikon pullistelua näytä olevan tiedossa. Olen ollut kuulolla tuleeko kyselyitä, vaikka ei ole enää toimintaa, mutta ei ainakaan vielä ole tullut. Olisi se kyllä paha paikka, jos verottaja päättäisi lähestyä kysymällä, noh paljonkos tänään pannaan.. Ei pystyisi osoittamaan yhtään mitään, eli olisi voinut tätäkin paremmin ajatella alkuhuumassaan... Pitää katsoa mitä huominen tuo.