Lieksan työvoimatoimiston tehokas kikkailu. esim Työttömiä pantu karenssiin. eläkkeele.osa työttömistä sairastunut. työelämävalmennus/työharjoittelu, kuntouttava työtoiminta. turha työvoimatoimiston kurssitehtailu Ja kolmannen sektorin palkkatuettu työ. hyvin työllistää tämä pankakosken työkaari. apajat ja muut orjatyöt palkka noin 700 euroa. työttömiä siirretään millekin mometin rahanjaolle. Työttömyys vasta vähenee kun työtön on työllistynyt avoimille työmarkkinoille ja kohtapuolin ovat jäämässä eläkkeelle 1950-luvulla synyneeet niin myös työvoimatoimiston viranomaiset joka ovat syntyneet samalla vuosikerralla
Lieksan työttömyys vähenee kohisten
tilastokikkailu
10536
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
jäävät eläkkeelle, vasta 5 - 7 vuoden päästä.
päästetä eläkkeelle, ei vaikka olis mitä kremppoja ja haluais antaa tilaa nuoremmille.
Eikös nuokin tajotut kannattaisi ottaa mahdollisuutena..saahan työtön sentään sosiaalisia kontakteja, seuraa ja toimintaa päivilleen työttömyyden lomassa?
Mitä vittua te valitatte aina ja alituiseen!
Menkööt viisaat työnvälittäjät sum muut työttömyydestä huolehtiat työpaikoille,esim rakennus firmat täälläkin Lieksassa käyttävät eläkeläis työvoimaa..veronmaksajien etuko...?,olishan meillä työttöminä rakennusmiehiäkin tälläkin hetkellä...ammattiosastot ho hoi !!!!!.
Kyllä vaikka kenen passais paiskoa vielä liksaa eläkkeen päälle,ja leuhkia kuinka paljon töitä on.En ole kateellinen näiden puolesta,mutta ne nuoret työttömät jotka ei pääse edes alkuun ja ovat työkokemusta vailla ei heille ura aukea kun eläkelläiset ovat edullisempia "eikä tule niitä palkattomia vapaita"jos työ on pätkittäistä.
mieltä, että duunit nuorille, mutta palkkaus ja sen suuruus ratkaisee. Ennen vanhaan tehtiin pienellä palkalla, niin kauan, kun opittiin työn tekeminen ja siihen liittyvät niksit. Unelma ratkaisuksi!? Ilman työkokemusta vailla olevalle, valtio maksamaan kokonaan työmarkkinajärjestöjen sopimusten mukaisen palkan, ensimmäisen vuoden aikana. Siitä se sitten lähtee työkin luistamaan työnantajan vaatimusten mukaisesti.
oot sä jossain putkessa elänyt kun ihan lämpösiä juttelet,tämä sanonta duunit nuorille on niin OUT kuin voi olla,on yrityksen rikkaus jos on vanhempaa ja nuorta työvoimaa,siinä kokemus ja nuorempien into ja halu oppia kohtaavat
Lieksan työttömillä tuntuu olevan tapana syyttää aina viranomaisia siitä, että työtä ei tuoda nenän eteen.
Ei nykymaailmassa odottelu auta. Etsikää itse töitä tai perustakaa porukalla firma, niin ei tarvitse miettiä sitä, miten "tilastoja kaunistellaan". Jättäkää ne kaljat ostamatta ja kyselkää, jos kerran työn tekeminen oikeasti niin paljon kiinnosta että pitää muita syytellä omasa asemasta.
Tosiasiahan taitaa kuitenkin olla se, että ei se työnteko paljon nappaa, kun valtio maksaa kaljat.
näin on,olen samaa mieltä kanssasi,työnhaussa pitää itse olla todella aktiivinen ja olla valmis ottamaan työtä jos ei vaikka vastaa omaa koulutuspohjaa tai olla valmis hakemaa töitä muualta,koulutus on myös aina parempi kuin olla tekemättä mitään,vaihtoehtoja nykyään on jos vain on halua,sitä todella tarvitaa nykypäivän työnhaussa,sanonta nopeet syö hitaat pitää paikkansa
Pankakosken työkaari ja Apaja eivät ole työpaikkoja, vaan työttömien seurustelu, elvytys ja kotiaskareiden harjoittelua näitä tarvitsee 50 kymppinen ovat uusiavuttomia
rahat on loppu