Kun hallitus yrittää puun myynnin veroalella jouduttaa kotimaan puukauppaa, jotta puunsaanti saadaan turvattua, niin nää jätit antavat tulosvaroituksia. Markkinatalous vyöryy, eivätkä hallituksen toimet pysty siihen, vaikka tehtäisiin mitä. Ihmisiä irtisanotaan monilta muiltakin aloilta, vaikka ne tekisivät voittoa. Ei tässä ole mitään järkeä. Mutta vapaassa markkinataloudessa harvoin on.
Kun hallitus jouduttaa toimillaan puukauppaa, niin rekkakuskit, jotka ovat painaneet itse omat hintansa alas saadakseen sopimuksia haluavat kanssa veronalennusta. Ensinnäkin rekkakuskeilla ei olisi mitään puunkuljetuksia, jos puun saantia kotimaasta ei turvata. Toiseksi on täysin eri asia turvata Venäjän aiheuttamien toimien seurauksia, jolle Suomi ei vain yksikertaisesti voi mitään kuin kotimaan yrittäjien, jotka eivät osaa menestyvää liiketoimintaa. Yrittäjän, joka myy palveluaan tappiolla tai ei osaa varautua kustannusten nousuun, tulee oppia tai lopettaa. Ei valtio voi aina juosta avuksi, jos joku sörssii.
Sanotaan, että liian hyvät sosiaalietuudet eivät kannusta työntekoon. Jos valtio setvii yrittäjän itseaiheutetut sotkut ja konkurssivelatkin saa tietyn ajan kuluttua anteeksi, niin kyllä tälläinen toiminta ruokkii myös vastuutonta yritystoimintaa.
Kun hallitus jouduttaa toimillaan puukauppaa, niin rekkakuskit, jotka ovat painaneet itse omat hintansa alas saadakseen sopimuksia haluavat kanssa veronalennusta. Ensinnäkin rekkakuskeilla ei olisi mitään puunkuljetuksia, jos puun saantia kotimaasta ei turvata. Toiseksi on täysin eri asia turvata Venäjän aiheuttamien toimien seurauksia, jolle Suomi ei vain yksikertaisesti voi mitään kuin kotimaan yrittäjien, jotka eivät osaa menestyvää liiketoimintaa. Yrittäjän, joka myy palveluaan tappiolla tai ei osaa varautua kustannusten nousuun, tulee oppia tai lopettaa. Ei valtio voi aina juosta avuksi, jos joku sörssii.
Sanotaan, että liian hyvät sosiaalietuudet eivät kannusta työntekoon. Jos valtio setvii yrittäjän itseaiheutetut sotkut ja konkurssivelatkin saa tietyn ajan kuluttua anteeksi, niin kyllä tälläinen toiminta ruokkii myös vastuutonta yritystoimintaa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
asiaan mistä et mitään tiedä!
yrittäjällä on vastuu tehdä kannattavia sopimuksia itsensä, yhteiskunnan ja työntekijöiden takia ja ottaa niissä mahdolliset kustannusten nousut huomioon.
Voidaanhan veroja alentaa ja poistaa vaikka kokonaan, mutta ei se silti pysäytä kustannusten nousua. Mitäs sitten alennetaan, kun kustannukset vain jatkavat nousuaan ja veronkevennysvara on käytetty? Sitten onkin ihan oikeasti tehtävä sopimukset, joilla työnteko kannattaa. Tai laittaa pillit pussiin ja tehdä jotain muuta.
Olen päässyt asiaa seuraamaan aivan riittävän läheltä ja voin kyllä sanoa, että ei siinä firmassa ainakaan tappiolla ajeta. Mutta mitä tahansahan voi väittää.
siehän se vata pässi olet vai omistako niin paljon metsää.
Kyllähän tässä taas työväestö kansaa kustaan oikein olan takaa taas.
Herrat myy ja herrat saa,näin se menee.
Mitään satanan verohelpotuksia tartteta jos ei ole puita tehtaat seisoo.Kenenkään ole pakko myydä jos ei halua.
Enkä pässi. Täällä on muuten toisten haukkuminen kielletty. Älä nyt kiinni hirtä, vaikka oletkin eri mieltä.
Jos metsäveroalella saadaan kotimaan metsänomistajat myymään sitä puuta ja tehtaat pyörimässä, niin eiköhän se nyt duunariakin auta, kun työpaikka säilyy. Tokihan metsänomistaja saa aluksi paremman voiton, koska verokin on pienempi, mutta sanotaan...
tarjonnan kasvaessa hinta halpenee ja verohyöty häviää. Nähtäväksi jää.
No sekun ei vaan yksinkertaisesti ole näin.
Kanntta katsoa vähän tuolta metsähallituksen ja puukauppiaiden/ostajien sivuilta vähän tuota tietoa mistä on kirjoitettu jo kohta 15 vuotta.
Jos ei saada ulkomaan puuta se on loppu tämä paperinteko 10 vuoden päästä täältä.
Näin se vaan on,jos et usko pane tämä kirjoitukseni talteen ja lue mitä kirjoitin kymmenen vuotta sitten.
Näin se vaan menee
Toivottavasti sillä voidaan turvata puun saanti siksi aikaa, kun asia ratkeaa joko suoraan Venäjän kanssa tai Venäjän tulevan WTO-jäsenyyden myötä. Jos Venäjästä tulee WTO:n jäsen, niin puutullit tulevat olemaan nykyistä alhaisemmalla tasolla. Sen jälkeen voidaan metsäverotuksen osalta palata aiempaan normaaliin käytäntöön. Kyseessä on siis väliaikainen toimi, jonka tarkoituksena on turvata metsäteollisuuden puunsaanti kunnes Venäjältä saadaan taas puuta. Voihan siinä käydä niinkin, että neuvottelut Venäjän kanssa eivät onnistu, eikä Venäjästä tule WTO:n jäsen. Onhan Venäjä kuitenkin käynyt WTO-neuvotteluja jo vuodesta 1993 saakka.
Yhteistyö ja kauppa Venäjän kanssa olisi kuitenkin kaikkien suomalaisten etu. Suomi saattaa päästä sen avulla yli seuraavasta lamasta. Venäjältä saisi öljyäkin 1/8 osasta siitä hinnasta mitä USA:lta.
Sitten vasta vaatimuksia! Eiköhän tuolla liikenteessä ole jo ihan liikaa yliväsyneitä kuskeja ilman potkupakkoakin ajaa rekkayrittäjälle ylipitkää päivää. Ei ole kyse pelkästään yrittäjästä ja työntekijästä, vaan muistakin tienkäyttäjistä. Jos verohelpotuksia kuljetusyrittäjille toteutetaan, tulee samalla ottaa käyttöön digitaalisten piirtureiden käyttöpakko myös vanhoille ajoneuvoille, sanktiota koventaa ja valvontaa tehostaa. Kuljetusyrittäjäthän tekevät aivan tietoisesti sitä, että ottavat vanhemman rekan, koska vanhemmissa rekoissa ei ole digitaalipiirturipakkoa. Analogisella piirturillahan sitten kierretään työaikalakeja minkä ehditään.
asioihin joista et tiedä yhtään mitään.
Eiköhän jokaisella ole tietyissä rajoissa oikeus esittää mielipiteensä täällä. Jos olet eri mieltä, kerro toki oma mielipiteesi, äläkä käske vaikenemaan. Ei tämä ole mitään gefan tai Make the Orginalin tm. valtakuntaa, jossa saa kirjoittaa vain heille sopivista aiheista. Tai saahan sitä toki yrittää.
Asenne ihmetyttää. Tuntuu olevan sopivaa ilakoida tehdastyöläisten työnmenetyksellä, mutta auta armias, jos vähän yrittäjää arvostelee. Eipä se yrittäjäkään pitkälle pötkisi ilman työvoimaa. Mutta jollekin se tuntuu olevan ylivoimaista käsittää. Ehkä maanviljelijälle tai yksityisyrittäjälle.
siihen mitä et ymmärrä, jOS YMMÄRRÄT NIIN KIRJOITA VAAN, mutta koeta ensin ymmärtää mitä kirjoitat!
oikein roppakaupalla!!!
Samaa myös sinulle ymmärtämisesi kanssa.Mutta kyllä sinuakin joku ymmärtää jossakin laitoksessa.
Ellet sitten ole iso metsän omistaja tai joku jyväjemmari,mutta niitä nyt ei ymmärrä kukaan.
taas kommentoimassa. Linkit Iltalehteen, duunarivastaisuus ja kyvyttömyys kommunikoida terveellä tavalla. Sitten ollaankin jo käskemässä toisia vaikenemaan ja lähettämässä laitokseen. Edustatko Make vai Matti kaikkien yrittäjien mielipidettä vai ihan vain omaasi?