Nyt se on tutkittu
Kellään kokemuksia
11525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
En ihmettele yhtään, kun hiirulaisillakin viinat loppuivat 28 päivän kännin jälkeen, niin apeaksi se vetää. Hah.
Vakavasti ottaen, tuntuu jotenkin keinotekoiselta pitää hiiriä pitkään kännissä, ja sitten jollain uintitestillä määritellään masennuksen astetta.
Kuka niin kovassa krapulassa kunnolla ui ?
Sitten uintituloksia ja hiirien masennusta yhdistetään ihmisiin. Varsinaista mutu-tutkimusta.
Tietysti rankka juominen voi masentaa pitkään lopettamisen jälkeen.
Kaikki juopothan sen tietävät, ja tietävät senkin, että masennus väistyy, kun on riittävän kauan juomatta.
Ei tuollaista tutkimusta olisi tarvinnut tehdäkään.
Olisi professori vaan kysynyt juopoilta, miten asia on.
saa tutkimuksen tuloksen sellaiseksi kuin haluaa kukahan rahoitti tukimuksen?
Sitä saa näköjään lehtiin kirjoittaa :) juoppo/ holisti on masentunut kun se lopettaa juomisen vähäksi aikaa, mutta jos sen kykenee lopettamaan esim. vuosikausiksi niin takaan että elämänlaatu paranee samoin kuin masennus.
Piti kirjoittaa samat kommentit, mutta nyt saavat sormet levätä.
En nyt ainakaan omalla kohdalla masennukseksi sanoisi. Elämästä vaan on tullut sellaista tasapaksua. Ei ole nousuhumalan riemua tai krapulan rankkuutta.
Vakavasti ottaen, kun olin vetänyt viimeisen putkeni, jota tästä lähtien kutsun hiirikokeekseni, ja aloitin tämän uuden elämän, alavireisyys jatkui hyvinkin pitkään. Puolikuollut olin viikon, ja syvästi masentunut kaksi viikkoa. Mietin, että pistän haulikkoon huopatulppien päälle vielä ketjut, ettei jää harteille minkäänlaista nyppylää.
Pari tuttua raitista ruumiskoiraa siinä pyöri ja antoi osviittaa uuteen elämään. Tietty alavireisyys jatkui vuoden päivät. Taisi olla vasta kahden vuoden paikkeilla, kun mielialat olivat kohtuulliset, terveet.
Pitkästä humalasta tulee pitkä krapula, sanotaan. Kannatti kärsiä. On ollut pienistä jutuista hienoja fiiliksiä, sellaisia kuin joskus kauan sitten ehkä intiaani-ikäisenä poikana, ennen ekoja ryyppyjä.
Vaivasiko alavireisyys noinkin pitkään, vuoden verran? Itselläni takana kaksi 5-6 kk kuivaa kautta. Välillä retkahdin. Alavireisyys ei kadonnut kuivina kausina kuin hieman. Onko siis pidettävä vuosi vähintään, jotta selvää muutosta tapahtuu? Tätä pohin.
Sain jo kolmikymppisenä ja aivan romuna raittiutta, ja join taas. Monet alkoholismiin syntymäsairautena vannovat eivät tästä pidä, mutta juuri loivaan masikseen tai sekavaan tunnetilaan minä join, kun join, ilooni en koskaan. Viina oli minulle lääke. Ja kun lääke otettiin pois, mitä jäi? Tauti.
Hoitamalla päivittäin mielialojani en retkahda niin helposti. Alkoholismi ja masennus on diagnosoitu eri sairauksina. Ja niitä myös hoidetaan silloin kahtena eri sairautena. Tavallisen juopon juomalla hankittu alakulo häviää, kun viina lakkaa näyttelemästä osaansa.
Kun jaksaa tehdä vähän työtä oman pään kanssa, palkka kyllä tulee. Mutta sen edellytys on kyllä raittius.
Se on kliffaa, että tehdään tällaisia tutkimuksia, joista saadaan "yllättäviä" tuloksia. Kai sen jokainen vähänkin läheisemmin alkoholiin tutustunut tietää muutenkin, että viinattomuudesta seuraa äärimmäinen elämän ankeus, joka helpottaa vain viinalla.
Onhan näitä. Muistelen jonkun kotimaassa päätyneen sellaiseenkin päätelmään tutkimuksessaan, että hyvätuloinen pärjää taloudellisesti paremmin kuin pienituloinen.
Epäilisin lääketeollisuutta ko. tieteen riemuvoiton rahoittajaksi. Kerrottiinhan näiden oireiden helpottuvan, kun kyseinen liuotin vaihdetaan muihin kemikaaleihin.
Että aloitukseeni on otettu kantaa,laitoin viestin omakohtaisten kokemuksieni kautta.
Lopetettuani reilunpuoleisen ryyppyputken ehkä liiankin rajusti ilman loivennusta putosin kuin tyhjiöön.
Ala- ja ylämäkiä on ollut ja varmaan jatkuukin mielialan puolella,aivan selviä masennusoireita.
No joo. Kyllähän sitä on hyvä tutkia asioita tieteellisesti. Tuleepahan faktoja uskomusten sijaan. Tämäkin asia lienee kaikkien kuiville heittäytyneitten tiedossa omakohtaisten kokemusten perusteella, nyt ilmeisesti todistettu sen olevan tavanomainen jälkioire viinan juonnista.
Jotenkin kummastutti tuo menetelmä, haastattelututkimus riittävän suurella otannalla olisi ollut täsmällisempää tietoa kuin eläinkokeista tehdyt päätelmät. Päätelmäthän voivat olla virheellisiä, tosin tässä po. tapauksessa todennäköisesti oikeita.
Huvittava lisäkommentti oli tuo lääkinnän vaikutus masennukseen. Itsestään selvä asia joka ei varsinaisesti liity tutkimuksen aiheeseen. Rahoittajana varmaankinolut jokin lääkefirma. Itse asiassa tuo eläinkoe-menetelmäkin viittaa samaan. Käsittääkseni lääkkeet testataan ensin eläimillä ja jos tulokset vaikuttavat positiivisilta niin sitten vasta ihmisillä.
Koskahan joku tekee tutkimuksen että liiallisesta kännäämisestä voi tulla krapula, johon auttaa särkylääke....