Paljon erilaisita liukkareista puhellaan, mutta paras on lusikallinen oliiviöljyä päivittäin,siis suun kautta.
Kosteuttaa upeasti paikat ja on muutenkin terveellistä.
Ei olla liukkareita tarvittu ja ikääkin minulla on jo 50.
Kosteuttaa upeasti paikat ja on muutenkin terveellistä.
Ei olla liukkareita tarvittu ja ikääkin minulla on jo 50.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Karvat kiiltää ja vatsa toimii liukkaasti?
on aivan oikeessa.
Varsinkin vaihdevuosi-iällä naiset ja varmaan myös miehet tarvitsevat enemmän "voiteluaineita" koska joka paikka kuivaa. Ei se ole yksistään naisen alapää joka saattaa olla kuiva vaan niin se on myös ihon, tukan ym.n laita.
Oliiviöljy tai oikeestaan mikä tahansa öljy sopii mainiosti voiteluun, ottaapa sen sitten ulkoisesti tai sisäisesti.
Ollessani eräässä terveyskodissa jaettiin meille mukana olleille joka aamu ruokaöljyä jolla piti voidella itseään kun kaupan kemiallisia rasvoja ei saanut käyttää. Öljyt kuluttavat kropasta myös ylimääräisiä kertymiä joten siinäkin se on hyvä.
Minä olen myös 50 eikä tarvii liukasteita kun käytämme öljyä säännöllisesti ruoan valmistuksessa ja jopa suoraan lusikalla suuhun.