Tahmea suomenhevonen

Rass

Eli hoidan yhtä suomenhevosta joka on hirveän tahmea kentällä eikä meinaa totella yhtään ja menee missä sattuu. En oikein tiedä mitä pitäsisi tehdä

4

1128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      Heippa! Onko hevosta koulutettu mitenkään? mitä jos yrität tehdä kentällä esim. paljon pysähdyksiä? hevonen joutuu kuuntelemaan sinua (ainakin pitäisi) yritä keksiä mahdollisimman paljon erilaisia juttuja jotta hevonen ei ehtisi miettiä mitään omia juttuja.. voit vaikka harjoitella hevosen kontrolloimista liinassa, siinä se ei ainakaan helposti pysty lähtemään omille teilleen. :) tarkoitatko tuolla tahmaisuudella mitä? (hevonen ei taivu??) millaisia kuolaimia käytät hevosella?

    • ~~~~

      Ei tottele yhtään, menee missä sattuu...

      Koulutus? Ja ole ystäväni JÄÄRÄPÄINEN, hevonen ei saa pomppia miten haluaa, se saattaa olla siinäkin. Paljon pysähdyksiä, käännöksiä, voltteja, väistöjä jos onnistuu. Kovempi kuolain tietysti saattaa olla ratkaisu, mutta en kokeilisi sitä ensimmäiseksi. Luultavasti hepoa vain ei huvita liikkua, kun sitä ei siihen pakoteta. Raippa mukaan, mutta sillä ei sitten läiskitä koko ajan, vaan se on tehoste jos pohje ei toimi.

      Tuskin mitään on, mutta aina voi katsoa, että onko satula sopiva hevoselle tai ovatko jalat / selkä kipeä. Muista itsekin olla johdonmukainen ja osoittaa selvästi, kuka on pomo - se koni ei vie sinua, sinä viet sitä ja sillä sipuli. Se on loppujen lopuksi paljon omasta asenteesta kiinni

    • jflkk

      onko sillä menty pitkän aikaa vaan kentällä?se voi olla kyllästynyt.mene välillä maastoon mielellään jonkun toisen kanssa.se voi virkistää hevosen mieltä.ja kentällähän voit kokeilla jotain erilaista kuin ennen.

    • -kokemuksella

      Tarkoitatko tahmeudella sitä että se ei kuuntele pohkeita?
      Suosittelisin keksimään erinlaisia tehtäviä joka kerraksi kun ratsastat.
      Ratsasta välillä myös ilman satulaa, mene maastoon, harjoittele puomeja tai hyppää. Jos aina mennään samalla tavalla kentällä heppa varmasti kyllästyy ja alkaa keksimään kaikenlaista.
      Niin ja käytä pohkeilla aluksi kevyitä, pieniä apuja. Jos tuntuu että ei toimi käytä kovemmin. Kun otat raipan avuksi siinä ei kannata kumminkaan noudattaa sitä että voimistutat sillä vaan napautat kerran kunnolla vaikka satulahuopaan. Kun tottelee kehu heti. Kannattaa mös kehua yksinkertaisistakin hyvistä asioista, koska hevonenhan haluaa olla mieliksi. Jos koko ajan käsketään niin eihän silloin jaksa työskennellä. Kannattaa tehdä myös paljon esim. puolipidätteitä, siirtymisiä ja kokeilla reagoisiko hevonen jo pienemmistä avuista.
      Säännölliset maastolenkit virkistyttävät todella ihmistä ja hevosta, jonka jälkeen työskentely kentälläkin sujuu mukavammin. Voithan välillä käydä lyhemmällä maastolenkillä ja kokeilla sen jälkeen miten kentällä onnistuu.
      Tärkeää on myös, että pyydät hevosta työskentelemään kunnolla takaosallaan. Lopeta heti oikeaan aikaan eli silloin kun edistystä on tapahtunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      280
      2621
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2453
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2195
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      76
      1877
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1628
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1406
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1308
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1130
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1099
    Aihe