Ongelmia Imatralla

Imatran keskustan alueella, uudehkossa kerrostalossa ongelmia kaapeliyhteyden kanssa minulla ja naapureillani. Yhteys toimii ilmoitettua hitaammin ja katkeilee jatkuvasti jopa tuntien katkoksia.
Useat yhteyden otot vikapalveluun eivät ole tuottaneet tulosta, vaan minulle on epäilty modeemissa olevan vikaa.
Paikallisesta Sonerapisteestä taas ei löydy modeemia koska modeemikauppa on viime aikoina käynyt vilkkaana...kahden viikon aikana olen kysellyt.
Kiinnostaisi kovasti tietää onko tämä vain Soneran ongelma, vai liittyykö tämä näihin kaapelilinjoihin.
7532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Muuallakin päin suomea.Tein kerran jo vikailmoituksen mutta yhden päivän toimi ja taas on hidasta.Tein eilen uuden.Aina siellä sanotaan että vika on käyttäjällä.Modemi on testattu kodinkone liikkeessä ettei siinä ainakaan vikaa oo.Jokin soneralla nyt mättää ja pahasti.

Äänestä

Asun aivan toisella puolella suomea ja kyllä on pätkinyt. Ei ole enää tiennyt, että missä vaiheessa voi esim. nettipankiin mennä.
Modeemikauppa on myös täällä päin ollut vilkasta.
Tämän viestin nyt onnistuin lähettämään ja toivottavasti alkaa yhteys pysymään jatkossakin.

Äänestä
  • Otan nyt aikaa, että kuinka kauan pysyy yhteys päällä tässä neljän tunnin aikana ja ilmoittelen noin klo 21

    Äänestä

  • Hermot lujalla kirjoitti:

    Otan nyt aikaa, että kuinka kauan pysyy yhteys päällä tässä neljän tunnin aikana ja ilmoittelen noin klo 21

    Yhteys katkesi 19:00 ja sain sen takaisin 19:15.
    Seuraava katkos 20.15 ja sain pelaamaan 20:45

    Äänestä

Pahinta tässä on se, että Sonerasta ei tunnu löytyvän vastuuhenkilöä, jolle asiasta voisi valittaa. Sonera on kasvoton.
Käyn tätä keskustelua työpaikaltani käsin, jossa Elisan yhteydet toimivat jatkuvasti hyvin.

Äänestä

"Yhteys toimii ilmoitettua hitaammin ja katkeilee jatkuvasti jopa tuntien katkoksia.
Useat yhteyden otot vikapalveluun eivät ole tuottaneet tulosta, vaan minulle on epäilty modeemissa olevan vikaa."

Tyypillistä Soneran toimintaa. Asentajia ei millään haluta lähettämään tutkimaan tilannetta.

Esimerkiksi veljelläni oli viime kesänä uuteen asuntoon muuton yhteydessä hässäkkä jossa nettiyhteys ei alkanut pelaamaan. Yhteys ei toiminut yli kuukauteen (välissä tosin veli kävi kesä lomamatkalla).


No käytiin sitten kaikki läpi koneessa ja modeemissa koska asiakaspalvelu oli "varma" että heidän puoleltaan kaikki on kunnossa. Mistään ei löytynyt vikaa. Ja sitäpaitsi kone ja modeemi tietty olivat toimineet edellisessä kämpässä moitteetta ja oli epätodennäköistä että ne olisivat vikaantuneet juuri silloin.

Tässä vaiheessa vitsailin veljelleni, että varmaan ovat unohtaneet kytkeä asunnon puhelinpiuhan kiinni talon kytkentäkaapissa.

No sitten kuukauden ja useiden soittojen jälkeen Soneran asiakaspalvelu lopulta suostui lähettämään asentajan selvittämään asiaa... arvatkaa mikä oli vika?

Sonera ei ollut kytkenyt asunnon puhelinpiuhaa talon kytkentäkaapissa. Vika oli korjattu 10 minuutissa asentajan saapumisen jälkeen.

Jeesus mitä toimintaa...

Äänestä
  • Soneralla on selvästi suuria ongelmia ainakin tässä (noin!!!) '100M' kaapelinetissä. Miksi he eivät ota rehellisesti yhteyttä asiakkaisiinsa kertoen mistä on kyse ja milloin olisi korjaus tulossa!? Törkeää ja kaikin puolin ammattitaidotonta toimintaa vertaapa sitä mihin tahansa toiseen operaattoriin tai ylipäätään mihinkään kaupankäyntiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pitääkö vaihtaa operaattoria kirjoitti:

Imatran keskustan alueella, uudehkossa kerrostalossa ongelmia kaapeliyhteyden kanssa minulla ja naapureillani. Yhteys toimii ilmoitettua hitaammin ja katkeilee jatkuvasti jopa tuntien katkoksia.
Useat yhteyden otot vikapalveluun eivät ole tuottaneet tulosta, vaan minulle on epäilty modeemissa olevan vikaa.
Paikallisesta Sonerapisteestä taas ei löydy modeemia koska modeemikauppa on viime aikoina käynyt vilkkaana...kahden viikon aikana olen kysellyt.
Kiinnostaisi kovasti tietää onko tämä vain Soneran ongelma, vai liittyykö tämä näihin kaapelilinjoihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu