poriin ei sovi värivirheelliset, niiden paikka on kotimaansa!menkää koti maahanne!
pakolaiset kotiin
porilainen
20731
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Vaikka en itse olekaan rasisti niin enpä silti haluaisi pakolaisia naapuriin asumaan. Muut EU-maat ovat arvostelleet Suomen pakolaispolitiikkaa siten että otamme tänne liian vähän pakolaisia... Mitä vähemmän, sen parempi sanoisin. Jos suhteutetaan suomessa asuvien pakolaisten määrä heidän tekemiinsä rikoksiin niin se luku ei ole järin mairitteleva.
Ulkolaisilla on tosi vaikeaa olla pois omasta kulttuuristaan. Paikallisten pitäisi ymmärtää tämä, ja siten auttaa heitaä sopeutumaan.
Ei kaikilla ole ollut edes sähköä kotonaan, ja siten elämä on paljon perinteisempää...
Autoja ei ole edes kaupoissa, saatikka sitten kunnon teitä taikka talvella lunta.
Kaikki on erinlaista, mutta klaanien taistelut estävät muuton takaisin.
kylläpäs on tyhmä mielipide. Mitä se sua haittaa, jos tuollasia täällä on. Muuta pois, ellet halua niitä nähdä. Eikä ne mitään sille voi, että niiden kotimaassa tilanne on huono.. Ihmisiä nekin on, värillä ei ole mitään väliä!
Pitääkö Porista muuttaa pois, jos ei halua pakolaisia kaupunkiinsa ?
Tämäkö on vastaus. Eikö asioista voida keskustella asiallisesti, eikä ruveta pakkomuuttamaan asian vastustajia.
Asiasta voidaan keskustella asiallisestikin, mutta luulempa tän threadin aloittajan olevan rasisti. Mitä vikaa on värillisissä..? Oman kotini lähellä asuu paljonkin afkaaneja, eikä niistä ole ollut minkäänlaista haittaa. Korkeintaan saattaa hilpeyttä herättää. Ja kyllä Porissa asuvat oikeet suomalaiset enemmän rikollisuutta tuovat kaupunkiin kuin nuo pakolaiset. Ihmetyttää myös tuo toteamus: "pakolaiset ei sovi Poriin"..
Luuletteko tosiaan että afgaanikansaa auttaa jos kourallinen heitä siirretään tänne kylmään pohjolaan sosiaalihuollon elätettäväksi. Ei silti, onhan valtaosa sosiaalipummeista suomalaisia... Mutta kyllä valtaosa esim. kauan sitten suomeen muuttaneista Somalipakolaisista on täällä vain lusmuilemassa. Ei niitä töihin saa.
Ei pitäne paikkaansa, että tänne tuleet olisivat enemmän rikollisia kuin jo pitempää paikkakunnalla asuneet.
Tämä olisi saatava selville ja tietoon kaikille porilaisille.
Suomen talous on laskettu tietylle kasvulle.
Kaikki vain töihin niin saadaan eläkkeet maksettua, sillä kohta ei riitä enään työväkeä pitämään Poria, Suomen 10 suurinpana kaupunkina.
Kaikille olisi keksittävä jotakin tekemistä, niin ettei työteho & taso vaan laske entisestään.
Kyllä mielestäni Poriin sopii esimerkiksi jo täällä olevat afgaanit. He eivät ole tietääkseini ongelmia aiheuttaneet. Tunnenpa joitain heistä noin päällisin puolin ja vaikuttavat todella asiallisilta.
Kaikki eivät kuitenkaan ole tänne sopeutuneet. Tarkoitan tällä mustalaisia. He aiheuttavat täällä aivan liian paljon tuhoa.
Esitänkin valtion tahlle sellaista, että kun ulkomaalaisia saadaan kiinni rikoksista, niin heidän valtiolta saamiaan avustuksia vähennettäisiin aina jonkin verran.
Palaute on tervetullutta. Olisiko tälläinen järjestely mahdollinen? Toimisiko se? Vähentyisikö maahanmuuttajien rikokset?
Mielestäni on todella suuri epäkohta se, että maahanmuuttajat tekevät rikoksia ja valtio joutuu maksumieheksi, kunnei rahaa löydy kun mersukin on vaimon nimissä.
Kunnon osaavia kansalaisia Poriin. Sellaisia jotka osaavat jo kotimaissaan tehdä töitä.
Uuden kulttuurin oppiminen, kuin toisille on niin perin hidasta & vaikeaa ?
Minne kotiin ?
Eikö he ole juuri siksi lähteneet, ettei heillä ole kotimaassaa mitään kotia.
Eikä edes kaikissa lämpimissä maissa ole koti niin välttämätön, kuin täällä pohjolan perukoilla.
Kyllä siellä lämpymissä maissa pärjää teltallakin! Ehdotan, että Suomen armeija luopuisi vanhoista teltoistaan ja lähettäisi ne pakolaisten mukana sinne missä aurinko porottaa kuumasti koko vuoden. Tulee halvaksi.
Riippuu mitä lajia tarkoitat ?
Täytyisi saada sellaisia pelaajia, että ainakin ensi kaudella pysyttäisiin SM sarja tasolla.
Olisi hyvä jo saataisiin kovan tason omaavia pelaajia, niin että väki kävisai katsomoissa.
Miksei kukaan keksi tuoda ulkomailta, pesäpalloon vahvistuksia. Olisi ainakin suora tie suomalaisten sydämmiin, eikä tarvitsisi niillä kursseilla istua...
Olen itse ihmetellyt samaa...
Miksi ei kukaan keksi opettaa näitä tulokkaita pelaamaan pesäpalloa, niin siten ainakin kotoutumisen aika puolittuisi.
Onko Suomeen tulevat liian heikko kuntoisia, vai mistä on kursseilla käyminen kiinni.
Oon toisaalt samaa mieltä sun kans, mut se mua ärsyttää kaikkiest eniten...ne saa sossust kauheet määrät rahaa kuukaudes ja varaa ostaa kaikenmaailman maastopyörät ja merkkivaatteet...mihin meillä ei oo varaa...kun sossust ei anneta ku pari sataa ekee ja sil pitää elää koko kk:si
Sit ne vie meiltä työpaikkoja...varsinkin noi venakot ja inkeriläiset...meillähän on muutenki paljon työttömiä tässä kaupungissa ja on sitä joka paikas...lisää tulee kun ulkolaiset otetaan töihin ja oman maan asukkaat saa elää köyhinä.
Vituttaa mamut ja nimim."vaalee" kaltaiset ihmiset! Samaan kastiin yhteiskunnan loiset sarjaan! Vai saa sossusta epäsuosiollisesti rahaa. Töihin luuserit! Saat varmaan enemmän jos kykenet töihin kuin 200ekee! Ahdistaako sana TYÖ?
Turha se on täällä itkeä pakolaisista,,ei ne suomea osaa ja käy täällä lukemassa että pitäis häipyä omaan maahansa..antakaa olla,,kyllä niistä osa häipyy vähin äänin kun huomaa ettei tää oo paratiisi ja onnela,,joku voi jäädäkin ja yrittää oikeesti sopeutua tänne..Vois sitä aatella omalle kohdallekin,,joutusit lähtee toiselle puolelle palloo uuteen maahan ja kulttuuriin ja sua suurinpiirtein syljettäis päin näköö ja käskettäis painuu hevon vittuun,,,
" ypä
5.3.2016 21:15
Uusi
Vituttaa mamut ja nimim."vaalee" kaltaiset ihmiset! Samaan kastiin yhteiskunnan loiset sarjaan! Vai saa sossusta epäsuosiollisesti rahaa. Töihin luuserit! Saat varmaan enemmän jos kykenet töihin kuin 200ekee! Ahdistaako sana TYÖ?
"
-
Kerrohan ypä oliko äitisi ankara?
Kävelykadulla pe. 4.3. noin 16:00 aikoihin kulki afrikkalainen afromies, jalassa maastohousut ja reisitaskusta pisti esille sininen MORApuukon kahva.
Siis täysin avoimesti puukko näkyvissä, tarvitaanko me oikeasti noita tänne.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016030621226225_uu.shtml
http://www.aamulehti.fi/kotimaa/poliisiylijohtaja-viranomaisten-huolesta-kannattaa-uhrata-ajatusta-sille-mita-kohta-tapahtuu/