Komukat yhtä ahneita kuin

Kun yksityisyrittäjä on vuosien ponnisteluilla saanut kasaa omaisuutta niin tokihan hän käyttää kaikki keinot sen suojelemiseksi loiseläjiltä=komukat

Komukat taasen kuppaavat kansan selkänahasta kaiken ja lypsävät yksityisyrittäjiltä minkjä ehtivät.

Jos komukka saisi ison läjän mamonaa niin se joko dokaisi sen tai sitten viksumpi (ei niitä ole mutta kuvitellaan) yrittäisi samalla lailla jemmata sen muilta komukoilta.
5161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Porvarit ovat vähemmän ahneita koska porvarit eivät harjoita veroriistoa. Porvari ei ole niin ahne että alkaa pakkovaltaa ja verotusta käyttäen pakottamaan ihmisiä antamaan rahansa itselleen.

Äänestä
  • Progressiivinen verotus on puolisosialistisessa Suomessa määritelty oikeudenmukaiseksi veropolitiikaksi. Paskat sanon minä. Jos joku kaivaa kolme kertaa enemmän ojaa kuin toinen, niin miksi ahkeralta ja kyvykkäältä sosialisoidaan progressiolla työnsä hedelmät. Se on sossujen ja kommarien mielestä solidaarista, että noudatetaan samapalkkaisuuden periaatetta. Ja nyt kukaan ei enää kaiva kuin sen määrän mikä juuri ylittää irtisanomiskynnyksen, mutta palkka pitäisi olla vähintään sama kuin Ojankaivuuyritys Oyj:n tj:llä. Ja taas tehtaat siirtyvät Kiinaan. Ettekö te kommarit tätä ymmärrä?

    Veroriisto kuvaan veroprogressiota todella osuvasti ja on hyvä avaus keskustelulle siitä, miksi käsitteiden määrittely sallitaan vasemmiston yksinoikeudeksi. Oikeudenmukaisuus nettoansioissa täytyy perustua ihmisen kykyyn ja motivaatioon tehdä työnsä vaativuustasot huomioiden.

    Äänestä

Suomen komukat ja Suomen porvarit ovat kaikki Suomen kapitalistisen yhteiskunnan tajunna saaneita.

Miksi köyhän kommunistin tulisi itse voida tajuntana kehittää rikkaan porvariston tehdessä kaiken sen julkisen tiedottamisen, kouluttamsien, armeijan ja kaiken muun, jolla mieleemme vaikutetaan. Jos minä yritän kommunistina tuota tajuntaa tuottaa on teitä lusmuja pettureita kokoajan sitä peittämässä. Oletteko miettineet vastuutanne koskaan, tollot? No, ette taatusti ole, joten älkää valehdelko.

Meneekö yli hilseen porvari pellet, menee sanon minä. Teillä ei pysy järki päässä, kun paska tekee niin patoja, ettei edes kusi pääse virtaamaan vaan seisoo hapettomina lammikoina.

Äänestä
  • Sinähän sen tiedät. sillä olet oikeusteitsi vaatimassa itsestäsi kapitalistia. Vaan ei taida onnistua.
    Mutta mielestäsi sinulla on kaikki edellytykset tulla oikein suureksi kapitalistiksi ja tunnut sinä "tietävän" edellytykset suomalaiseksi kapitalistiksi ryhtymiselle.

    Kallelle on vain fyysisia edellytyksiä köyhäksi työläiseksi - ja se näkyy täällä palstallakin hänen viedessään erityisesti palstan punapelleä kuin kuoriämpäriä.

    Äänestä

  • antikommunisti kirjoitti:

    Sinähän sen tiedät. sillä olet oikeusteitsi vaatimassa itsestäsi kapitalistia. Vaan ei taida onnistua.
    Mutta mielestäsi sinulla on kaikki edellytykset tulla oikein suureksi kapitalistiksi ja tunnut sinä "tietävän" edellytykset suomalaiseksi kapitalistiksi ryhtymiselle.

    Kallelle on vain fyysisia edellytyksiä köyhäksi työläiseksi - ja se näkyy täällä palstallakin hänen viedessään erityisesti palstan punapelleä kuin kuoriämpäriä.

    Melkoinen on tarve sinulla ja porvareilla yleensä puolustella tätä järjestelmää, vaikka kaikki tosiasia mittarit kertoo sen hirveydestä.

    Jos ihminen omaa edes pikkuisen rehellisyyttä, ei hän syytä syyttömiä vaan syyllisiä. Ei hän hyväksy järjestelmän vääryyksiä vaan vaatii niiden oikaisua jne..

    Miksi tämä on porvareille niin vaikeaa? Me kommunistit olemme aikaa sitten tehneet selväksi, että sosialismi jota NL:ssä noudatettiin osoittauti vääräksi ja sen tuli ottaa välttämätön taka-askeleensa ja ryhtyä itseään korjaamaan. Onko niin, että vain kommunisteilla on lopultakin kyky tähän vaativaan, tieteellisyyden edellyttämään itseään korjaavuuteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


porvarit kirjoitti:

Kun yksityisyrittäjä on vuosien ponnisteluilla saanut kasaa omaisuutta niin tokihan hän käyttää kaikki keinot sen suojelemiseksi loiseläjiltä=komukat

Komukat taasen kuppaavat kansan selkänahasta kaiken ja lypsävät yksityisyrittäjiltä minkjä ehtivät.

Jos komukka saisi ison läjän mamonaa niin se joko dokaisi sen tai sitten viksumpi (ei niitä ole mutta kuvitellaan) yrittäisi samalla lailla jemmata sen muilta komukoilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu