lämmönjakohuone ulkorakennukseen?

olen aikeissa rakentaa tulevaan talooni vesikiertoisen lattialämmityksen,lämmönlähteenä sähkö.onko kallis/epätaloudellinen rakentaa lämmönjakohuone erilliseen varasto/autotalliin.kommentteja kyseisestä lämmitystavasta sekä asiasta yleensä.
3884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ovat aika arvokkaita...että mitä kauempana, sen kalliimpi.

Äänestä

Itselläni on samanlainen systeemi työn alla, öljylämmityksellä tosin.
Ecoflex Quattro 2 on haudattuna rakennusten väliin. Ecoflexissä on neljä muoviputkea saman eristeen sisällä, elementti toimitetaan määrämittaisenä kieppinä, ja se on 140mm halkaisijaltaan. Hintaa elementillä oli jotain 50-60€/m. http://www.ecoflex.fi/uploads/f53oevngr0mlbbx.PDF

Omani ei siis vielä ole käytössä, ja kaipailisin kommentteja öljyn kulutuksesta ja muistakin jos muilla olisi samantapaisia systeemejä käytössä.

Tulevat rakennukseni ovat autotalli/varasto/pannuhuone, yhteensä noin 80m2 lämmintätilaa ja putken toisessa päässä omakotitalo, lattiapintaa n. 160m2.

Öljypannuksi olen ajatellut Arimaxin Topicia.

Äänestä

Voihan nuo putket laittaa vaikka styroxsisen kanaalin sisään, jolloin jää enemmän vaihtoehtoja.

Tuossa jonkun mainitsemassa ecoflexissä on se ongelma, että lämmitysveden pitää olla yhtäkuuma kuin käyttövesikin, tai muuten energiaa kuluu toistensa lämmittämiseen. Lattialämmityksessä kun olisi edullisempaa käyttää alhaisempaa lämpötilaa, jotta siirtohäviöt pienenevät. Käyttöveden taas on oltava riittävän kuumaa bakteerikasvun estämiseksi.

Sähkölämmitys vie vain niin vähän tilaa, ettei sitä mielestäni kannata viedä ulkorakennukseen. Puu/hake/pelletti/öjy lämmitysten suhteen voi olla käytännöllistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vinkistä vaari kirjoitti:

olen aikeissa rakentaa tulevaan talooni vesikiertoisen lattialämmityksen,lämmönlähteenä sähkö.onko kallis/epätaloudellinen rakentaa lämmönjakohuone erilliseen varasto/autotalliin.kommentteja kyseisestä lämmitystavasta sekä asiasta yleensä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu