Mopon pysäköinti

tietämätön..

Eikö mopon saa pysäköidä kuin polkupyörä, vaikka jalkakäyttävälle, jos se ei häiritse muita? Koskeeko tämä myös piha-aluetta?

Miksi talonmies kirjoitti varoitukset, kun jätin moposkootterin kerrostalon porraskäytävät oven viereen pyörätelineeseen lukittuna. Myös kun jätin roskakatoksen ja talon väliin tuli varoitus, siinähän se ei voinut häiritä ketään, kun se on umpikuja.

Piha-alueella on merkki, että luvaton pysäköinti on kielletty, mutta koskeeko tämä myös moposkoottereita? Yritin kysyä taloyhtiön tädiltä, että minne se moposkootteri sitten pitäisi pysäköidä, niin hän ei osannut vastata.

9

7404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pysäköidessä

      Lain mukaan mopo rinnastetaan pysäköidessä polkupyörään. Sen saa pysäköidä esimerkiksi taajamassa jalkakäytävälle niin, ettei siitä ole erityistä haittaa.

      Pyydäpä talonmiestä osoittamaan mopolle parempi paikka, kun valitsemasi eivät kelpaa. Kysy samalla perustelu. Ei sitä voi parvekkellekaan viedä. Eikä pyöräkellariin paloturvallisuuden vuosi.

      Taitaa olla talonmies hiukan virkaintoinen pihavääpeli.

      • hus pois

        on se ongelma kun laitat mopon käyntiin ja esim. parvekkeet sen yläpuolella. Melkoinen katku näin kesäaikana kun lähdet ajamaan. Kyllä taloytiö voi kieltää mopon pitämisen pihassa että odotappa vaan.


      • olisipa meillä

        talonmiehen pitääkin olla pihavääpeli.


    • Liikenneopettajax

      Kannattaa ottaa kesälukemiseksi "taloyhtiön järjestyssäännöt", koska kysymyksessä on lienee yksityisalue?

      • kieltää

        Ja mikä sääntö kieltää polkupyörön jättämistä polkupyörätelineeseen? Mopo kun lasketaan polkupyöräksi.


    • sakotettu

      Tyttäreni sa 40 euron sakon, kun pysäköi mopon pyörätelineen viereen.
      Ja syy muka oli että tukkii pelastustien, joka ei missääntapauksessa
      pidä paikkaansa. Olis sopinut vakka rekalla ajaa ohi. Taitaa taas olla
      pelkkä rahastuskikka koko pysäköinninvalvalvontalaitos.

    • säännöt...

      Tässä pitäisi soveltaa Tieliikennelain 27 ja 28 § sisältöä ainakin seuraavilta osilta:

      Ajoneuvoa ei saa pysäyttää eikä pysäköidä sellaiseen paikkaan eikä siten, että siitä aiheutuu vaaraa tai että liikenne tarpeettomasti estyy tai häiriytyy.

      Polkupyörän ja mopon saa pysäyttää ja pysäköidä jalkakäytävälle ja pyörätielle.

      Pysäköinti yksityiselle alueelle ilman kiinteistön omistajan tai haltijan lupaa on kielletty. Pysäköintiä koskevat määräykset yksityisellä alueella on ilmaistava selvästi havaittavalla tavalla.


      Säädöstö on ongelmallinen koska siinä ei suoraan sanota kuinka esim. pysäköintikieltomerkki koskee mopoa. Varmaan kannattaa kysyä taloyhtiön hallitukselta/isännöitsijältä, kuinka mopojen kanssa tulee toimia. Ja pyytää vastaus kirjallisena.

    • ....,,,,

      Eikö muka sanota?
      Ajoneuvojen määritelmät
      Tieliikennelainsäädännössä tarkoitetaan:
      1) ajoneuvolla maalla kulkemaan tarkoitettua laitetta, joka ei kulje kiskoilla;
      2) moottorikäyttöisellä ajoneuvolla konevoimalla kulkevaa ajoneuvoa; moottorikäyttöisiä ajoneuvoja ovat auto, moottoripyörä ja mopo sekä näihin luokkiin kuulumattomat L-luokkien ajoneuvot samoin kuin traktori, moottorityökone ja maastoajoneuvo;

    • Mopoilija12

      Jos taloyhtiön säännöt kieltävät ajoneuvojen pysäköinnin niin se koskee myös polkupyöriä koska ne määritellään ajoneuvoiksi. Ainakin tässä kohtaa meidän taloyhtiömme tekee väärin, sisäpihalle ei saisi pysäköidä tällähetkellä sääntöjen puitteissa edes polkupyöriä. Silti sääntöä sovelletaan vain mopolijoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      70
      3129
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      34
      1992
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      286
      1633
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      115
      1622
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      267
      1240
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      28
      1153
    7. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1130
    8. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1064
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1050
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      98
      1033
    Aihe