eli voiko henkilö joka ei ole käynyt rippikoulua tulla lapsen kummiksi? tarkistaako kirkko kummien tiedot ennen kastamista?
Vastaukset 8
- kyllä..
ei pääse.
- Ripittäytymään
Et pääse kummiksi koska olet kirkon mielestä paholainen tai sen sanansaattaja.
- kuulua kirkkoon
Ja olla sen ikäinen, että on rippikoulunsa käynyt. Olen ollut ristiäisissä, jossa yksi kummeista ei kuulunut kirkkoon, oli mukana seremonisassa kyllä, mutta ei osallistunut lapsen siunaukseen eikä häntä kirkonkirjoihin kummiksi merkitty. Eli tällä tavalla, ikäänkuin "epäviralliseksi" kummiksi aikuinen kirkkoon kuulumaton voi tulla. Tähänkin asiaan ja seremoniaan osallistumiseen lienee kuitenkin kastamista suoritavalla papilla sanansa sanottavana, toiset linevät tiukempia kuin toiset..
- epävirallisesta kummiudesta
Eli emme kysyneet papilta mitään tuosta epävirallisesta kummiudesta kun lapsellemme kummia valittiin. Kerroimme että tässä on ne kummit jotka kuuluvat kirkkoon ja tässä on kummi joka ei kuulu, hän osallistui koko kastetilaisuuteen eikä papilla ollut siihen mitään sanottavaa. Tietysti jos haluaa olla varma että pappi ei ala sitten kaste tilaisuudessa vastustamaan epävirallista kummiutta ja hänen osallistumistaan kastetilaisuuteen niin asiasta voi etukäteen keskustella papin kanssa. Itse en missään nimessä olisi suostunut siihen jos pappi olisi vaatinut epävirallista kummia olemaan osallistumatta tilaisuuteen.
Meillä tämä ns epävirallinen kummi on lapselleen ihan yhtä tärkeä kummi kuin ns virallisestkin kummit emmekä tee mitään eroa heidän välillään.
- ...
Niin ja voihan sen "riparin" käydä aikuisenakin. Itse kävin vähän päälle 20-vuotiaana juuri siksi kun kummiksi pyydettiin. Eikä edes ollut mitenkään vastenmielistä vaikka uskovaiseksi en itseäni luokittelisi. Antoi ajattelemisen aihetta ja uskon että hyödyin siitä enemmän kun jos olisin käynyt murkkuikäisenä. Nyt onnellinen 2-vuotiaan tytön kummi =)
Ei pääse ja ainakin yleensä tarkistaa. Itse asiassa edes rippikoulu ei riitä, vaaditaan myös konfirmaatio. Lisäksi kummin on kuuluttava kirkkoon.
Toisaalta riparin voi hoitaa aikuisenakin, niin kuin eräs totesi. Tällöin kummi on kyllä valittava niin hyvissä ajoin, että hän ehtii hoitaa operaation ennen kastetta.- kummix3
Moikka...no mulla on tähän asiaan ihan henk. koht. kokemuksia, mitkä kylläkin poikkeaa noista kaikista edellisistä vastauksista!!
Musta tuli kummi kun olin 14v. Kuuluin kirkkoon, mutta en ollut käynyt riparia. Kummityttöni vanhemmat sopivat kirkon ja papin kanssa asiasta. Olin mukana kastetilaisuudessa niin kuin muutkin kummit, nimeni laitettiin kirkon kirjoihin ja sain kummikirja, kuten muutkin kummit. SItten kun olin riparin suorittanut niin virallisen virallisesti kummeuteni vahvistettiin. Että tälleen mulla...nyt kummityttöni on jo yli 10v. :)...tämän jälkeen 16v. toinen kummityttöni kastettiin ja muutaman viikon kuluttua minusta tulee kummi pienelle pojalle!!
Eli asiat riippuu aika paljon siitä, mitä papin/kirkon kanssa sovitaan, ja miten tarkat säännöt ovat.
onnellinen kummi x3 :)- GUMMI
Itselläni myös kokemusta, että voi olla virallinen kummi, vaikkei olisi konfirmoitu. Kirkkoon pitää tietenkin kuulua.
Tässä tapauksessa oli papilta kysytty, voiko tulla kummiksi, ja vastaus oli myöntävä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21796Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha528737- 67661
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561