Savonlinnaa

kauniimpaa ei voi olla kesällä

talvella mahtaa olla aika kuollut kaupunki

4

1183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tonto73

      kaikista kaupungeista voi talvella sanoa samaa, koska arki koittaa ja arkinenaherrus... Mutta toisaalta on hyvä, että sellainen hulina ei ole läpi vuoden tässäkään kylässä.
      Olen asunut suuremmissakin kaupungeissa, ja siellä sitä ihmisten tekemää virtausta ei huomaa, sillä siellä nämä tämmöiset tapahtumat leviävät isolle alalle. (Ooppera juhlat) Savonlinnassa.. mutta hienoja kaupunkeja on tosin muuallakin, esim Oulu ja sen hienot Nallikarin rannat.
      Savonlinnalaisena näitä ns, kauneuksia ei huomaa, vaan silmät on tottunut samalla tavalla tähän kylään kuin työkaveriin.. samat jutut ja naama..

      • isommat kaupungit

        ne talvella vasta kuolleita ovatkin. Tiet myötänsä täynnä ruskeaa loskaa ja vähintään yhtä masentavaa on kuin pienemmissä paikoissa. Kyllä Savonlinna on kaunis kaikkina vuodenaikoina - pääkaupunkiseudulta muuttaneena voin sen todeta =D


      • sellaista vaikutusta

        Oulun sijainti on myös syrjäisempi, vaikka kuinka yliopistokaupunki onkin.

        Se on hyvä, ellei happening-vieraat haittaa kaupunkilaisia.

        Hiljaiseksihan kaupunkia arvioi talviaikaan. Mutta eipä sitä vierailijoiden varaan muutenkaan elämäänsä voisi laskea.


      • matkailija Pirkanmaalta
        sellaista vaikutusta kirjoitti:

        Oulun sijainti on myös syrjäisempi, vaikka kuinka yliopistokaupunki onkin.

        Se on hyvä, ellei happening-vieraat haittaa kaupunkilaisia.

        Hiljaiseksihan kaupunkia arvioi talviaikaan. Mutta eipä sitä vierailijoiden varaan muutenkaan elämäänsä voisi laskea.

        Mielestäni Oulu on aivan mahtava merenrantakaupunki. Ulkoasultaan aivan upea ja kuulemma Suomen parhaita opiskelupaikkoja.
        Sijaintikin on oikein passeli, tunnissa pääsee lentäen pääkaupunkiin ja takaisin. Itse asun Tampereella. Jos en täällä asuisi, niin voisin asua kyllä Oulussa.

        Savonlinna - kesäaikaan kauniimpaa paikkaa saa Suomesta hakea. Savon järvimaisemat parhaimmillaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      39
      574
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      217
      503
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe