Maisteri, kapteeni Jukka I. Mattila laittoi usein jauhot suuhun maisterisjätkä, alikersantti Soinille. Itseriittoinen Johtaja ei tätä kestänyt. Mattilasta piti päästä eroon, kuten muistakin älyköistä. Nyt persuihin kerätään roskakorin tavoin kaikki se poliittinen materiaali, mikä wanhoilta puolueilta on jäänyt yli. -"Ongelmajäte hyötykäyttöön" -periaatteella?
Aika erikoista, että Helsinkiin ps-ehdokkaita etsittäessä mm. netin kautta, hyvän lehden malliesimerkkinä käytetään Jukka I. Mattilan suunnittelemaa ja tekemää Perussuomalainen -Helsingin eduskuntavaalit 2007 -numeroa.
Soini pelkäsi Jukka I. Mattilaa?
11
945
Vastaukset
- ympärillään
Teräskatseinen ohjusmies Jukka I. Mattila oli Timo Soinin nyökyttelijöiden pönkittämälle mutta horjuvalle itsetunnolle liian kova haaste. Mattila edusti älyä, ajattelua ja määrätietoisuutta, mikä jo sinällään muodostaa uhan Soinille. Mattilalla oli visio puolueesta, joka olisi muutakin kuin Timpan uran rakentamista. Hän sai mennä, kuten niin monet muutkin, ja joukkopako jatkuu...
Perussuomalaiset noudattaa nyt periaatetta: kaikki menee. Olennaista ei ole se, mitä ehdokkaat kannattavat tai vastustavat (Soinin omista ympäripyöreistä perselausunnoista puhumattakaan), vaan se, että hylkyääniä tulee, samantekevää mistä. Olennaista on että väitettä "nousujohteisesta" kannatuksesta pystytään mahdollisimman kauan ylläpitämään. Soini toivoo pysyvänsä pinnalla seuraaviin eduskuntavaaleihein saakka, jonka jälkeen demarien lupaama ministerinpaikka on vihdoin mahdollinen.- = persut?
Soinivitsistä on tullut poliittinen kaatopaikka. Kaikki todellakin kelpaa. Määrä korvaa laadun ja Johtajan kuva kirkastuu. Tosi dorkaa.
- ex-puoluetoverit
ikinä ei oo nähty so much omaa etua tavoittelevaa tyyppiä, ja so much kirjoitusvirheitä täynnä läpyskää. Mitä väität eduskuntavaalilehdeksi,häpiä hyvä mies, ja mene opiskelemaan journalismia.
- kahvinkeittäjä
Huonosti hoiti Mattila vaalit.
Stadi oli ainoa piiri jossa oli miinusmerkkinen tulos ja kaiken huipuksi menetti kansanedustaja
paikkansa.
Ei ole Mattilalla suuria mahdollisuuksia uudessa puolueessa.Houkutteli typerät kähärät mukaansa ja lupaili niille suuria.
Nyt isä ja tytär ovat surullisia, ei ne päässetkään mihinkään ehdokkaiksi,voi,voi. - vanhat porot ja
kahvinkeittäjä kirjoitti:
Huonosti hoiti Mattila vaalit.
Stadi oli ainoa piiri jossa oli miinusmerkkinen tulos ja kaiken huipuksi menetti kansanedustaja
paikkansa.
Ei ole Mattilalla suuria mahdollisuuksia uudessa puolueessa.Houkutteli typerät kähärät mukaansa ja lupaili niille suuria.
Nyt isä ja tytär ovat surullisia, ei ne päässetkään mihinkään ehdokkaiksi,voi,voi.tukkeutunut suodatin. Asiahan oli niin päin että ensin kokoomukseen meni Kähärä ja sitten vasta Mattila. Oksman ja nuorempi Kähärä viimeisinä. Oksman eikä Kähärät ole edes pyrkineet ehdolle, joten Mattilan mahdollisuudet ovat ihan kohtuulliset. Mites kahvinkeittäjän mahdollisuudet ovat, oletko ehdolla persuissa, vai jäitkö taas ulos kun et tullut valituksi. Siihen njähden miten paljon Soini laittoi kapuloita rattaisiin, niin hesan vaalit meni hyvin. ja vaikka Halme olisi ollut vielä mukana, niin hän ei olisi tullut enään valituksi.
- Sika-Poika
Kauhusta oli Soini soikeana kun Jukka I. Mattila antoi oikein isän kädestä isolle pojalle. Soini kärsi kunnon nöyryytyksen Helsingin piirikokouksessa kun tuli paukuttelemaan henkseleitään ja röhisemään jorinoitaan. Soini ei arvannut edeltä käsin, että kokous oli täydellisesti Mattilan Koplan hallussa. Oven karmit kaulassa lähti niin Hesarin mies kuin muutkin peruspellet sateeseen ruikuttamaan pienen ihmisen asiaa.
Osansa sai myös jo aiemmin Visupekka, jolle Mattila sanoi ostavansa hamekankaan kun ei uskoisi pohojaalaisen miehen olevan niin suuri ämmä kuin loppupeleissä oli. Ei kelvannut reilu miehinen kädenpuristus Visupekalle. Akka mikä akka.
Siinäpä se taisi ollakin pikakatsaus Perussuomalaisten "suurmiehiin". Mattila taitaa olla ihan oikeassa jengissä kokoomuksessa. Ei tarvitse kaikenmaailman pelle hermannien kanssa touhuta.- Läheltä seurannut
Jokaisella meillä on heikkoutemme ja sairautemme, mutta ei se Mattilan tilannekaan ihan hyvä ollut, jos havaintoni olivat oikeat muutamasta kokouksesta, jossa olin paikalla. Toivottavasti lääkitys on saatu kuntoon, että tasapainoinen mielenvireys säilyy. Muutenhan mies on ihan mukiinmenevä. Lääkitys voi auttaa meitä monia tasapainoisempaan elämään!! Lääkärin ohjeita olisi vain noudatettava.
- sivustaseuraava
Läheltä seurannut kirjoitti:
Jokaisella meillä on heikkoutemme ja sairautemme, mutta ei se Mattilan tilannekaan ihan hyvä ollut, jos havaintoni olivat oikeat muutamasta kokouksesta, jossa olin paikalla. Toivottavasti lääkitys on saatu kuntoon, että tasapainoinen mielenvireys säilyy. Muutenhan mies on ihan mukiinmenevä. Lääkitys voi auttaa meitä monia tasapainoisempaan elämään!! Lääkärin ohjeita olisi vain noudatettava.
Ei se lääkkeillä korjaannu narsistinen mielialahäiriö. Vaatii paremminkin pitkäaikaista terapeuttista hoitoa.
Uutisista olemme kuitenkin kuulleet, että jonot on mahtavat ja veritekoja tapahtuu, ennenkuin hoitoon pääsevät. - Anonyymi
sivustaseuraava kirjoitti:
Ei se lääkkeillä korjaannu narsistinen mielialahäiriö. Vaatii paremminkin pitkäaikaista terapeuttista hoitoa.
Uutisista olemme kuitenkin kuulleet, että jonot on mahtavat ja veritekoja tapahtuu, ennenkuin hoitoon pääsevät.Onko thö Kopla vielä woimissaan kalautellaanko kantapäitä yhteen
- Anonyymi
https://youtu.be/DK0sX_6BD50
Tällä videolla puhetta Mattilasta, Niinistöstä, Halla-ahosta ja Puurosesta. Suosittelen.- Anonyymi
Oli metka seurata, kun Mattila antoi Soinille henkistä runtua mennen tullen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain617520Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232946- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651659Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151468Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1691419- 1311163
- 77863
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 52755