Soini pelkäsi Jukka I. Mattilaa?

ps-roskakoriksi

Maisteri, kapteeni Jukka I. Mattila laittoi usein jauhot suuhun maisterisjätkä, alikersantti Soinille. Itseriittoinen Johtaja ei tätä kestänyt. Mattilasta piti päästä eroon, kuten muistakin älyköistä. Nyt persuihin kerätään roskakorin tavoin kaikki se poliittinen materiaali, mikä wanhoilta puolueilta on jäänyt yli. -"Ongelmajäte hyötykäyttöön" -periaatteella?
Aika erikoista, että Helsinkiin ps-ehdokkaita etsittäessä mm. netin kautta, hyvän lehden malliesimerkkinä käytetään Jukka I. Mattilan suunnittelemaa ja tekemää Perussuomalainen -Helsingin eduskuntavaalit 2007 -numeroa.

11

917

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ympärillään

      Teräskatseinen ohjusmies Jukka I. Mattila oli Timo Soinin nyökyttelijöiden pönkittämälle mutta horjuvalle itsetunnolle liian kova haaste. Mattila edusti älyä, ajattelua ja määrätietoisuutta, mikä jo sinällään muodostaa uhan Soinille. Mattilalla oli visio puolueesta, joka olisi muutakin kuin Timpan uran rakentamista. Hän sai mennä, kuten niin monet muutkin, ja joukkopako jatkuu...

      Perussuomalaiset noudattaa nyt periaatetta: kaikki menee. Olennaista ei ole se, mitä ehdokkaat kannattavat tai vastustavat (Soinin omista ympäripyöreistä perselausunnoista puhumattakaan), vaan se, että hylkyääniä tulee, samantekevää mistä. Olennaista on että väitettä "nousujohteisesta" kannatuksesta pystytään mahdollisimman kauan ylläpitämään. Soini toivoo pysyvänsä pinnalla seuraaviin eduskuntavaaleihein saakka, jonka jälkeen demarien lupaama ministerinpaikka on vihdoin mahdollinen.

      • = persut?

        Soinivitsistä on tullut poliittinen kaatopaikka. Kaikki todellakin kelpaa. Määrä korvaa laadun ja Johtajan kuva kirkastuu. Tosi dorkaa.


    • ex-puoluetoverit

      ikinä ei oo nähty so much omaa etua tavoittelevaa tyyppiä, ja so much kirjoitusvirheitä täynnä läpyskää. Mitä väität eduskuntavaalilehdeksi,häpiä hyvä mies, ja mene opiskelemaan journalismia.

      • kahvinkeittäjä

        Huonosti hoiti Mattila vaalit.
        Stadi oli ainoa piiri jossa oli miinusmerkkinen tulos ja kaiken huipuksi menetti kansanedustaja
        paikkansa.
        Ei ole Mattilalla suuria mahdollisuuksia uudessa puolueessa.Houkutteli typerät kähärät mukaansa ja lupaili niille suuria.
        Nyt isä ja tytär ovat surullisia, ei ne päässetkään mihinkään ehdokkaiksi,voi,voi.


      • vanhat porot ja
        kahvinkeittäjä kirjoitti:

        Huonosti hoiti Mattila vaalit.
        Stadi oli ainoa piiri jossa oli miinusmerkkinen tulos ja kaiken huipuksi menetti kansanedustaja
        paikkansa.
        Ei ole Mattilalla suuria mahdollisuuksia uudessa puolueessa.Houkutteli typerät kähärät mukaansa ja lupaili niille suuria.
        Nyt isä ja tytär ovat surullisia, ei ne päässetkään mihinkään ehdokkaiksi,voi,voi.

        tukkeutunut suodatin. Asiahan oli niin päin että ensin kokoomukseen meni Kähärä ja sitten vasta Mattila. Oksman ja nuorempi Kähärä viimeisinä. Oksman eikä Kähärät ole edes pyrkineet ehdolle, joten Mattilan mahdollisuudet ovat ihan kohtuulliset. Mites kahvinkeittäjän mahdollisuudet ovat, oletko ehdolla persuissa, vai jäitkö taas ulos kun et tullut valituksi. Siihen njähden miten paljon Soini laittoi kapuloita rattaisiin, niin hesan vaalit meni hyvin. ja vaikka Halme olisi ollut vielä mukana, niin hän ei olisi tullut enään valituksi.


    • Sika-Poika

      Kauhusta oli Soini soikeana kun Jukka I. Mattila antoi oikein isän kädestä isolle pojalle. Soini kärsi kunnon nöyryytyksen Helsingin piirikokouksessa kun tuli paukuttelemaan henkseleitään ja röhisemään jorinoitaan. Soini ei arvannut edeltä käsin, että kokous oli täydellisesti Mattilan Koplan hallussa. Oven karmit kaulassa lähti niin Hesarin mies kuin muutkin peruspellet sateeseen ruikuttamaan pienen ihmisen asiaa.

      Osansa sai myös jo aiemmin Visupekka, jolle Mattila sanoi ostavansa hamekankaan kun ei uskoisi pohojaalaisen miehen olevan niin suuri ämmä kuin loppupeleissä oli. Ei kelvannut reilu miehinen kädenpuristus Visupekalle. Akka mikä akka.

      Siinäpä se taisi ollakin pikakatsaus Perussuomalaisten "suurmiehiin". Mattila taitaa olla ihan oikeassa jengissä kokoomuksessa. Ei tarvitse kaikenmaailman pelle hermannien kanssa touhuta.

      • Läheltä seurannut

        Jokaisella meillä on heikkoutemme ja sairautemme, mutta ei se Mattilan tilannekaan ihan hyvä ollut, jos havaintoni olivat oikeat muutamasta kokouksesta, jossa olin paikalla. Toivottavasti lääkitys on saatu kuntoon, että tasapainoinen mielenvireys säilyy. Muutenhan mies on ihan mukiinmenevä. Lääkitys voi auttaa meitä monia tasapainoisempaan elämään!! Lääkärin ohjeita olisi vain noudatettava.


      • sivustaseuraava
        Läheltä seurannut kirjoitti:

        Jokaisella meillä on heikkoutemme ja sairautemme, mutta ei se Mattilan tilannekaan ihan hyvä ollut, jos havaintoni olivat oikeat muutamasta kokouksesta, jossa olin paikalla. Toivottavasti lääkitys on saatu kuntoon, että tasapainoinen mielenvireys säilyy. Muutenhan mies on ihan mukiinmenevä. Lääkitys voi auttaa meitä monia tasapainoisempaan elämään!! Lääkärin ohjeita olisi vain noudatettava.

        Ei se lääkkeillä korjaannu narsistinen mielialahäiriö. Vaatii paremminkin pitkäaikaista terapeuttista hoitoa.

        Uutisista olemme kuitenkin kuulleet, että jonot on mahtavat ja veritekoja tapahtuu, ennenkuin hoitoon pääsevät.


      • Anonyymi
        sivustaseuraava kirjoitti:

        Ei se lääkkeillä korjaannu narsistinen mielialahäiriö. Vaatii paremminkin pitkäaikaista terapeuttista hoitoa.

        Uutisista olemme kuitenkin kuulleet, että jonot on mahtavat ja veritekoja tapahtuu, ennenkuin hoitoon pääsevät.

        Onko thö Kopla vielä woimissaan kalautellaanko kantapäitä yhteen


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Oli metka seurata, kun Mattila antoi Soinille henkistä runtua mennen tullen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      230
      3272
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      355
      2933
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      14
      1957
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      78
      1836
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      60
      1748
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1642
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1483
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1446
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      462
      1360
    10. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1330
    Aihe