Masterin "nollaantuminen"

kortikas..

MasterCardin luotto ei käsittääkseni nollaudu kuun lopussa niinkuin luottokunnan Visa ennenkuin luottoa on maksettu takaisin.

Esim. 1000e luotto ja luottoa jäljellä 600e. Viimeinen päivä luottoa maksetaan 400e jolloin luottoraja on taas 1000e. Jos maksan vain minimilyhennyksen viimeinen päivä on luoton määrä kuun vaihteessa 600e-minimilyhennys=luottoraja.

Visassa käsittääkseni luotto "nollaantuu" kuun vaihteessa? Visaa en omista joten siksi en ole varma..

2

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja riippuu

      myös pankista saako pankin oman Visan (Sampopankki, sekä S-ryhmän oma S-pankki) vai saako esim. Luottokunnan myöntämän Visan (Nordea, Säästöpankit, Paikallisosuuspankit, Tapiolapankki).

      S-pankissa Visa on periaatteessa jatkuvaluottoinen elikkä se ei nollaudu ennenkuin kaikki on maksettu.

      Luottokunnan Visaa saa kolmenlaisena: pelkkänä maksuaikakorttina jolloin "luotto" nollautuu tai eihän se oikeastaan ole oikeaa luottoa vaan maksuaikaa mutta se maksetaan kerralla pois. Sitten Luottokunnan Visan voi myös hankkia aitona luottokorttina jolloin siinä on ns. jatkuvaluotto. Kolmas vaihtoehto on hankkia Luottokunnan Visa jossa on sekä maksuaika että oikea luotto. Maksuaika nollautuu aina kuun vaihtuessa mutta jos laskua ei maksa kokonaan niin loppu siirtyy luoton puolelle. Tämä on kaikista kätevin, jos joskus tuntuu siltä että haluaa käyttää luotolla niin sekin onnistuu. MUTTA: kuten kaikissa maksuaika ja luottokorteissa, niin kannattaa seurata omia menojaan eikä elää niin että kohta on konkurssi ovella!!!

    • kun olin nuori 80 luvulla otin visan ja amexin,ne maksettiin kerralla pois eräpäivänä ja olivat nimeltään luottokorteja koska asiakkaaseen luotettiin muutama viikko ennenkuin lasku tuli maksetttavaksi.nykyisistä nimitytksistä en ymmärrä mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      649
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      626
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      77
      598
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      574
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      547
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      513
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe