Olen 16v tyttö ja nyt muutamien päivien ajan (ehkä n. viikko tai vähän alle) vatsani on tuntunut kummalliselta ja inhottavalta. Varsinaisesti se ei ole kipeä, paitsi yhden kerran tuntui erityisen ikävältä, melkein ehkäpä kipeältäkin. Tuota kummaa tunnetta on ollut useimmiten ruokailun jälkeen ala- ja keskivatsassa, ei ainakaan paljon ylempänä. Eli onko närästys poissuljettu? Röyhtäilen kyllä aika usein... En tiedä onko vatsani turvonnut/paisunut, mutta aina se on hieman pömpöllään ollut. Nyt ehkä vähän normaalia enemmänkin? En tiedä kuvittelenko vain, vai olenko kenties lihonut tms. Ilmavaivoja ehkä jonkun verran, mutta niitä on ollut aina. Tänään koitin olla ilman maitoa/laktoosia, muttei se auttanut. Eli voiko silti olla laktoosi-intorelanssi? Vai voisiko olla keliakiaa? Uloste mulla on kyllä kai ollut ihan normaalia. Joskus (todella todella) harvoin saattaa mukana olla vähän vertakin(?). Voiko esim. keliakia oirehtia näin? Kellään mitään ideoita siitä mitä tämä on, vai onko yhtään mitään?
Vastaukset 6
- tutkimuksiin
Useimmat tavalliset ongelmat voidaan testata verikokeista. Ja jos on maito-ongelmaa, niin ei se ihan päivässä lähde.
- tiinula
Tuo voi olla ihan yksinkertaisesti PMS eli kuukautisesi ovat alkamassa. Alle viikko on niin lyhyt aika että se voi johtua mistä vain ilman että kyseessä on mikään sen kummempi juttu. Se ei tietenkään poissulje sitä etteikö sinulla voisi olla laktoosi-intoleranssia tai keliakiaa tai jotain muuta sairautta/allergiaa. Mutta muutaman päivän oireilla "mulla on kumma tunne" lääkäri ei vielä kovin mittaviin tutkimuksiin määrää. Joten odottele rauhassa mitä tapahtuu oireille. Syö terveellisesti, jos mätät roskaruokaa ja makeaa niin ei mikään ihme että on kumma tunne!
- ajoittaja
Menkkojen pitäisi olla alkamassa jossain vaiheessa ensi viikolla, mutta ikinä ennen mulla ei ole ollut minkäänlaisia PMS-oireita. No, voisihan tämä sitäkin ehkä olla.
Syön mielestäni ihan perus kotiruokaa, missään Hesessä tai Mäkissä en käy. Esim tänään olen syönyt puuroa, kalakeittoa, tummaa leipää ja hedelmiä. Vaaleeta leipää meillä syödään vaan harvoin. Huono puoli on vaan makean himo, mutten mene liiallisuuksiin siinäkään mielestäni, vaikka aina voisi vähentääkkin sitä syömistä.
Joo, enhä mä nyt sentään vielä toistaiseksi mihinkään lääkäriin, mulla on vaan tapana ylireagoida... Pää kipeä --> "aivokasvain!!" Seurailen tässä, että mites oireet. Tänään ei ollut niin paljon. Aamulla ja pari kertaa päivällä tuntui kummalliselta, muttei niin kauan ja niin inhottavalta kuin eilen. - tiinula
ajoittaja kirjoitti:
Menkkojen pitäisi olla alkamassa jossain vaiheessa ensi viikolla, mutta ikinä ennen mulla ei ole ollut minkäänlaisia PMS-oireita. No, voisihan tämä sitäkin ehkä olla.
Syön mielestäni ihan perus kotiruokaa, missään Hesessä tai Mäkissä en käy. Esim tänään olen syönyt puuroa, kalakeittoa, tummaa leipää ja hedelmiä. Vaaleeta leipää meillä syödään vaan harvoin. Huono puoli on vaan makean himo, mutten mene liiallisuuksiin siinäkään mielestäni, vaikka aina voisi vähentääkkin sitä syömistä.
Joo, enhä mä nyt sentään vielä toistaiseksi mihinkään lääkäriin, mulla on vaan tapana ylireagoida... Pää kipeä --> "aivokasvain!!" Seurailen tässä, että mites oireet. Tänään ei ollut niin paljon. Aamulla ja pari kertaa päivällä tuntui kummalliselta, muttei niin kauan ja niin inhottavalta kuin eilen.PMS-oireet tulevat joillakin kierron keskivaiheessa, joillakin viikkoa ennen ja joillakin muutama päivä ennen, se siis vaihtelee. Itselläni alkoi oireet 31-vuotiaana! Mutta jos oireet jatkuvat vain niin mene lääkäriin, sitten todennäköisin aiheuttaja on jokin ruoka-aine.
ulosteen mukana verta? Mene ottamaan ulosteverinäyte, ettei ulosteessa ole verta. No sieltä antavat muutkin tutkimukset. Vatsassa voi olla niin monia sairauksia tai muuten vaan oirehtii.
- olla myös
hiivasyndrooma.Hae siitä tietoa googlen kautta.Myös Jouko Pursiaisen kirjassa:Hiivasydrooma ja luonnonmukaisen hoidon opas oo paljon tietoa.Sekä luontaistuotekaupoista.Oireet voivat olla todella monenlaiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1751607
- 78851
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,38823En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56791- 59630
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?69610Olet niin tärkeä
Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.19551- 18502
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38496Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te35486