Islam luo tasapainon yksilön ja yhteiskunnan, miehen ja naisen, ihmisen ja Jumalan välille:
http://www.youtube.com/watch?v=bT-8RMk93Jg
http://www.youtube.com/watch?v=bT-8RMk93Jg
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pitäisi olla myös kriittinen kuunnellessaan puhujaa.
Muslimipuhujat laskettelevat loruja, joissa ei ole mitään totuutta. Se voi miellyttää kuulijakuntaa, mutta kaikki on valetta kuitenkin. Tuo puhe on täynnä väitteitä ilman todisteita. Oikea tarkastelu olisi kirjoitettu artikkeli, johon voi vastata.
Miksi et kirjoita sellaista vaikkapa tuon puheen pohjalta?
Hän ei hyväksy, että jokaisella ihmisillä on oma Jumalansa. Hän osoittelee ylöspäin, että sieltä tulee ohjaus. Kuitenkaan muslimit eivät ole saaneet mitään ohjeita Jumalalta Muhammedin jälkeen. Muhammed oli viimeinen profeetta. Siksi muslimit varmaan tappaisivat sen, joka väittäisi olevansa profeetta. Ainoaksi mahdollisuudeksi jää, että yksityiset ihmiset saavat ohjeita Jumalalta, mutta sitä tuo puhuja ei hyväksy. Se on kristittyjen tapa.
Ainoa ohjaus, joka muslimeilla on, on Koraani ja hadithit. Mitään ajankohtaista ohjausta ei ole.
>>Islam luo tasapainon yksilön ja yhteiskunnan, miehen ja naisen, ihmisen ja Jumalan välille
Kaikissa näissä suhteissa on toinen osapuoli alistajana ja toinen alistettuna. Sellainen ei ole tasapainoa. Demokratia on teoreettisesti tasapainoinen, mutta käytännössä ei kuitenkaan. Islamissa ei ole ollenkaan tasa-arvoa.
vaan muut enkelit!-missaan han ei tehnyt Torahin vatimaa testia!-siksi koraani lipsui harhateille.
http://www.netikka.net/mpeltonen/trust.htm
Jumala puhui mooseksen kanssa ja kaikki isrelilaiset nakivat sen!
Ja mihin sitä islamia oikein siinä tarvitaan? Tuo videon tyyppihän puhuu samaa kuin muidenkin uskontojen edustajat: uskokaa samaan kuin minä! Ei sillä todellisuudessa väliä mihin uskotte, kunhan uskotte samaan kuin minä ja noudatatte samoja rituaaleja ja yhteisöllistä toimintaa ohjaavia koodeja.
Ja kaiken lisäksi tuo tyyppi täysin sivuuttaa sosiaalisen sukupuolen mikä ei ole sama asia kuin biologinen sukupuoli. Hän sanoi, että miehillä ja naisilla on erilainen psykologia. Mutta jättää sopivasti mainitsematta, että ne ns. psykologiset erot ovat yhteisön luomia erotteluita ja sinälläään täysin keinotekoisia. Entä sitten hermafrodiitteina syntyvät lapset? Heidän sukupuolekseen "tulee" se minkä lääkärit ja vanhemmat määrittelevät, se on yhteiskunnallisten luokitusten pohjalta tapahtuva eikä itse lapselta kysytä yhtään mitään. Sitten tällainen lapsi kasvatetaan joko pojaksi tai tytöksi.
En ymmärrä minkä takia käsitejärjestelmien sisällä olevien ja ihmisten itse luomien erotteluiden, jaotteluiden ja määritelmien ajatellaan olevan todellisia ja kuvastavan todellisuutta sinänsä vaikka ne ovat vain meidän luomia kuvia siitä, mitä ajattelemme todellisuuden olevan. Käsitejärjestelmät eivät voi viitata itsensä ulkopuolelle, ja niiden sisäiset objektit ovat aina olemassa vain suhteessa toisiinsa. Käsitejärjestelmien ulkopuolella ei ole erotteluita eikä jaotteluita.
jos et osaa mitaan tyota ala poliitikoksi ja keraa mukaan aivopestavia!
pian olet imaami ja sitten hitlerr!
... eivät hengi kovin luonnollisesta "systeemistä". On helppoa sanoa, mikä toisten ihmisten tehtävä yhteiskunnassa on, silloin kun et itse kuulu tuohon ihmisryhmään. Joidenkin mielestä on varmasti kiva alistaa toisia ihmisryhmiä, ja sitten yrittää valehdella itselleen, että kyllä se näin on - ihan luonnollinen järjestelmä tuo on, että näiden ihmisten "psykologia" vain on tällainen että heidän kuuluu elää alistettuina. Vahinko ettei tieteellinen materiaali oikein tuo tuota, mutta mitä se olisi uskonnollisia kiihkoilijoita ennenkään estänyt. Jokaisella ihmisellä tulee olla oikeus valita oma roolinsa yhteiskunnassa itse, kiinnostusten ja kykyjen mukaan. Se on luonnollista, ja maksimoi yhteiskunnan toimivuuden.