mitä jos antaa lapsenlapselle velkakirjalla rahaa monta kymmentätuhatta, jotta tämä saa ostaa asunnon ja samalla poistaa hänet perinnön saajista, niin joutuuko hän pulaan isovanhemman kuoltua jos velkakirjassa on määritelty maksuaika? pitäisikö isovanhemman merkitä testamenttiin, että raha on annettu ennakkoperintönä ettei perikunta rupea velkomaan jäljellä olevaa velkaa.
velkakirja
1
400
Vastaukset
- ...
Tuo homma on nyt syytä suunnitella huolella, koska muuten mennään metsään. Asiassa pitää huomioida nimittäin sekä perintöasiat että veroasiat.
Perintöasioiden suhteen tilanne on suhteellisen helppo. Testamentilla voit määrätä jäämistöstäsi kuten haluat, ja jos lakiosamääräyksiä ei rikota, niin eipä siihen kenelläkään ole nokan koputtamista. Sanamuoto "lapsenlapselleni N.N.:lle määrään perinnöksi summan, jonka tämä X.X.200X allekirjoitetulla velkakirjalla on kuolinhetkelläni minulle velkaa" hoitaa tuon puolen.
Verotuksellisesti asia on hieman monimutkaisempi. Rahaa saa lainata kenelle tahansa, ja koron periminenkin on vapaaehtoista. Jotta lainansaajaa ei kuitenkaan verotettaisi lahjaverolla, lainalla pitää olla realistinen takaisinmaksusuunitelma, jota pitää myös noudattaa. Takaisinmaksujen pitää myös olla todellisia, eikä esimerkiksi muutaman vuoden välein tehty takaisinmaksu antamalla velkaa "anteeksi" korkeimman verottoman lahjan euromäärää vastaavalla summalla kelpaa. Verottaja tulkitsee tällöin asian niin, ettei lainaa ollut tarkoituskaan maksaa takaisin, jolloin se verotetaan lahjana.
Ennakkoperinnöstä joutuu tietysti maksamaan perintöveroa, ja se otetaan huomioon lopullisessa perinnönjaossa. Jos lapsenlapselle ei kuitenkaan ole tarkoitus jättää mitään muuta perintöä kuin nyt kyseessä oleva summa, ennakkoperintö on verotuksellisestikin ihan edullinen tapa toimia, jos summa ei ole liian iso. Säästövakuutuksilla kikkailemalla on myös mahdollista siirtää rahaa ilman veroja muistaakseni 8500 euron verran - kysy lisätietoja lähimmästä henkivakuutusyhtiöstä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3093055Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492043Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733- 671399
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661337
- 691270
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781243