Valittelin tuossa aiemmin sitä kun on voimat loppu ja kotoa ei apua heru. Tämä jatkuva voimaton ja väsynyt olo jatkunut kohta kuukauden. Sain reumalta epiksiirin ja katselin veriarvoja ja todella säikähdin kun huomasin trombosyyttien olevan 500 ja valkosolut 12,7 lisäksi tulehdusarvot olivat koholla mutta niin minulla on jatkuvasti. krea 45 alat 15 ja afos 90. ja itse hb 118. joko tässä pitää alkaa pelkäämänn veritulppaa, kun trompparit noinkin korkeat? Mites muiden arvot?
korkea trombosyytti arvo
8
16794
Vastaukset
- niin täälläkin
Minä olen ollut väsynyt koko nelivuotisen reumasairauteni ajan. Ei edes yhtä normaalia päivää, pirteydestä puhumattakaan. Maaliskuusta asti olen ollut vieläkin väsyneempi.
Arvot ovat La 51, CRP 10, Hb 105, trombosyytit yli 300, valkosoluja en ulkoa muista.
Olen aina väsynyt. Parhaimmillaan Hb on ollut sairauden aikana 118. Hemoglobiinille ei viitsitä tai osata tehdä mitään. Hoidosta saa ylipäätänsäkin taistella.
Veritulppariskistä en osaa sanoa mitään. - nivelreumaatikko
Kun on tulehdus, trombosyytit saattavat nousta samalla tavalla kuin leukosyytit. Itselläni korkein trombosyyttiarvo on ollut noin 590. Muistelen reumalääkärin sanoneen, että trombosyytit voivat nousta nivelreumaatikolla 800:aan.
- on...
Ikäväkseni on todettava, että samassa veneessä ollaan.
Minulla reuma todettiin kolme vuotta sitten, avh oli vuotta aikaisemmin, siitä jäi toisen puolen neuropaattinen kipu.
En edes muista koska olisi ollut normaali kivuton särytön päivä... Työelämässä olen ja se vie voimista 90 % ja loppu 10 jää kotitöihin. Arvaatte, että koti ei ole vimpan päälle siivos...
Hb 100-113, lasko ja crp lähes aina normaalien rajoissa (miten VOI olla???), alat, asat, afos ok, trombosyytit yleensä 400-460 ja leukosyytit 6-12.
Kiva kuitenkin kuulla toisista samojen asioiden kanssa taistelevista :) Tsemppiä! - lääkäri sanoi
että trombosyyttejä on hyvä seurata jos ne nousevat yli 650
arvot olivat monta kuukautta yli 800 ja piti käydä silloin tällöin verikokeissa, ovat jo tasaantuneet enkä ole asiaan sen jälkeen enää jaksanut paneutua- nivelreuma
Minulla trombosyytit olleet koholla jo pari vuotta. Parhaat arvot olleet yli 1000 ja alimmillaan 500. Tämä johti siihen, että otettiin luuydinnäyte lonkasta. Tarkistettiin, ettei ole mitään veritautia. Mitään ei löytynyt ja lääkäri totesi korkean arvon johtuvan vain erittäin aktiivisesta reumasta.
- ajattelin vain sanoa
että korkea trombosyyttiarvo reumaatikoilla viittaa aktiviteettiin. eli jos on aktiivine sairaus, trombosytit on yleensä korkeat.
- upa
ajattelin vain sanoa kirjoitti:
että korkea trombosyyttiarvo reumaatikoilla viittaa aktiviteettiin. eli jos on aktiivine sairaus, trombosytit on yleensä korkeat.
mistä johtuu että trombosyytit ovat suurissa kasoissa eikä niitä voida laskea? minulle sattunut monesti.
- kallas1
hei.
ei noissa ole mitään kamalaa. Leukosyytit nousee lääkityksestäsi johtuen, reuma pitää pientä tulehdusta yllä, afos arvo myös nousee reumalääkkeen takia. Krea-arvo vaihtelee åpaljon, vasta todella kohonnut arvo kertoo munuaisten vajaatoiminnasta. Hb on rajamailla. Rautavarastosi alkavat olla lopussa, maksa toimii meidän rauta-varaston aeikun obsidania syömään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110954
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452443- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892