Miten pääsen tosta tunteesta eroon? Olen 95syntynyt ja 73/165 mitat. TIEDÄN ETTÄ OLEN LÄSKI, ja ahdistun aina syödessäni. Olen laihtunut joku 5 kiloa mutta siihen se sitten tyssäskin. Mua oksettaa oma itteni, ja hävettää... Ystävien kanssa rannalla olo on yhtä helevettiä. Mitä mun kannattaisi tehdä? Olen yrittäny melkein kaikkea! ;
EN OLE LIHAVA, OLEN
LÄSKI----
6891
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
asun Porvoossa? Löytyisikö muita samassa tilanteessa olevia. Iällä ei olisi väliä.
No mä oon 164 ja 61 kg,ja tunnen olevani läski,,sunkin täytyy tehä ruokaremontti et jätät kaikki sokerimömmöherkut pois,ja rasvaiset ruuat ryhdyt syömää enemmän vihanneksii,salaattii ja hedelmii ,muista että kovarasva lihottaa ja paljon sitäkin laittaa leivän päälle (esim,oivariini) hanki vähärasvaisii tuotteit esim,becel ja juustokin on sitä kovaa huonoo rasvaa joten syökin sitäkin kohtuudel mut ennen kaikkee sun pitää ryhtyy liikkuu ja paljo!!!
ite ton ruokavaliomuutoksen lisäks, aloin myös lisätä liikuntaa ja tekee vatsalihaksii,,
Onko tuo tilanteesi nyt NIIN paha? Saattaa olla, että olet kurvikasta sorttia, mutta haittaako se? Ei kaikkien tarvitse olla tikkulaihoja. Oletko edes varma siitä, että näet itsesi sellaisena kuin oikeasti olet..? Kun oma minäkuva on negatiivinen, niin silloin näkee kiloja ja kumpareita sielläkin, missä niitä ei taatusti ole!
Jos jotain haluat "tehdä", niin voithan pyrkiä siihen, ettei painosi enää nousisi. Oikeasti, saat olla onnellinen jos aikuisena olet noissa mitoissa. :)
Sitä paitsi, jos olet vuonna -95 syntynyt, niin olet aivan liian nuori laihduttamaan. Varsinkin kun siihen ei ole syytä!
Oikeasti, saat olla onnellinen jos aikuisena olet noissa mitoissa. :)
Painoindeksisi on 26.8 joten sinulla on vain hiukan ylipainoa. Todellakaan tilanteesi ei ole mikään vakava. Olet varmasti ihan hyvä ja sopiva ja kaunis ja kerkeät laihduttamaan myöhemminkin kun olet vasta noin nuori. Voisitteko aikuiset ihmiset olla kirjoittamatta tänne jotain "kannattaa katsoa mitä suuhunsa laittaa jos on noissa mitoissa"-kommentteja? Aika ilkeetä?
tiedän saman tunteen... itse olin enne -94 syntynyt, 160/74,5
minua oksetti itseni, aina kun katsoin peiliin,vain yksi sana tuli mieleeni...LÄSKI. halusin laihtua...olin ehkä hieman masentunut painoni takia...kaiken lisäksi eräs ystäväni laihtui rajusti...olin varmaan luokkani lihavimpia... vielä tänä vuonna.
kun kesälomani alkoi, päätin tehdä itselleni 100 päivän karkkilakon... en sellaista , ettei saisi syödä minkäänlaista karkkia, vaan en hyväksynyt itselleni myöskään jäätelöä, enkä minkäänlaisia rasvaisia ruokia (pizzat ja hampurilaiset, ranskalaiset ym.)ainoa herkku, jonka sallin itselleni oli cocacola light tai cocacola zero. söin hampurilaispaikoissa salaatteja, ja ennenkuin huomasinkaan, ruokavalioni oli muuttunut. karkkia ei enää parin viikon kuluttua tehnyt mieli yhtään. nyt olen jo yli 50 päivän, ja perheeni ihmettelee, tahdonvoimaani, koska ennen kaikki keksit ja suklaalevyt katosivat kaapista. sitten kun 100 päivää on kulunut, pääsen shoppailemaan, ja saan kaikkea kivaa... tälläisen sopimuksen olen vanhempieni kanssa tehnyt.vielä tässä karkkilakon ohella, käyn lenkillä, jos ei ole mitään tekemistä, ja muutenkin. ennenkuin menen suohkuun, laitan musiikkia ja hyppelen sellaisia hyppyjä, jotka nostattavat sykettä ja vahvistavat pohkeita ja reisiä.
Nykyään painan 65 kiloa. mutta välillä se hypähtelee 64;n ja 66;n puolella. vaatekokoni on vaihtunut l-lx llästä s-m;mään paidoissa ja 42-44:jästä 40... olen ylpeä tästä, ja sinunkin kannattaa kokeilla ;)
eli pidättäydyt kaikista rasvaisista ruuista,hampparit pizzat ja kaikki muut. jos perheesi tilaa jotain, niin sanot vain etten ota. kerro perheellesi että aloitit karkkilakon, niin ei tule kiusausta. jos kaipaat jotain hyvää, niin juo limua... esim cocacola lightii tai cocacola zeroa. mieluiten limuista jotain light juttuu tai zeroa, koska niissä "oikeissa" limupulloissa on ihan sairaasti sokeria.
sitten lisäät vaikka liikuntaa siihen. jos kuntosi on huono, aloita vaikka kävelemällä sauvoilla, ja sitten pikkuhiljaa ala vaikka juoksemaan. jos yksin juokseminen kyllästyttää, niin pyydä vaikka paras ystäväsi mukaan, tai kuuntele musiikkia mp-3 sella. juoksu/kävelylenkki ei tunnu läheskään niin pahalta, kun on kaveri, tai jotain mitä kuunnella. älä kuitenkaan jätä syömättä. koita syödä aamupala(esim vaikka ruisleipä ja appelsiini mehua tai teetä omena/ puuroa ja appelssiini mehua/omenamehua /omena ja jotain) ja päiväruoka (jotain kunnollista ruokaa esim; perunamuusia ja lihaa ja salaattia omena) ja iltaruoka (jotain kevyttä) jos otat annoksesta hieman pois, ja otat omenan ruoan päälle, niin se on aika hyvä ;) toivottavasti näistä epäselvistä ohjeistani on edes jonkinlaista hyötyö ;)