Hei! Minulla on 6,5 x 2,5cm kokoinen luomi vasemmassa kädessä. Siinä on karvoja, mutta olen huomannut, että niitä on alkanut lähteä pois. Värimuutoksia ei luomessa ole vielä näkynyt. Luomi ei kuitenkaan ole täysin tasareunainen, vain pieniä "nyppylöitä" reunoissa on. Luomen keskellä näkyy pieniä mustia pisteitä, enkä tiedä mitä ne ovat. Luomi on hieman koholla ihosta. Kävin myös vuosi sitten näyttämässä lääkärille, ja hänen mielestä se oli ihan ok. Ja haluaisin nyt tietää, pitäisikö nyt mennä uudestaan, vai minkä "merkin (värimuutokset)" jälkeen pitäisi mennä lääkäriin? Kiitos vastauksesta jo etukäteen.
ihosyöpä pelko luomessa
esko123
32457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
luomi on synnynnäinen
Minulta poistettiin koholuomi vähän aikaa sitten. Samalla tavalla, kun sullakin, siinä oli pieniä mustia täppiä. Lääkärin mielestä ei ollut mitenkään haitallinen, mutta poistettiin silti. Mutta vieläkin pelottaa, että jos se onkin joku pahempi..
Vuosia sitten minulta poistettiin luomi, jonka pintaan alkoi ilmestyä vesirakkuloita ja luomen alla tuntui pistävää kipua. Mitään vaarallista ei sitten kuitenkaan löytynyt.
Lääkäri sanoi silloin, että oireilevat luomet poistetaan aina.
Luomen voi poistattaa myös "varmuuden vuoksi" - ellei terveyskeskus ole siihen halukas, yksityinen lääkärikeskus tekee sen kyllä. Pieni operaatio paikallispuudutuksessa.