Työttömille tullaa lisämään palkatonta työtä joka on ihan oikein.Näitä ovat kuntouttava työtoiminta,työelämävalmennus ja palkkatukityö.Näiden pitkäaikaistyöttömien asema vaan tiukentuu nämä ovat saanneet ilmaista rahaa vuosikymmnet.Työttömällä ei ole oikeutta valittaa mistään työt ovat esim. tiskarin hommaa, ripulin paskan raivausta. mattojen pesua ja pyykkilaudalla harjoittelua pyykinpesua,lattioiden siivousta polvillaan vanhoja vaatteita voidaan käyttää työttömillä
Työttömällä ei ole oikeutta työsopimukseen ja palkansaajan etuihin ei edes verotuksessa se on 20 % porvarihallitus on hyvä että rupusakit karsiutuu työtoimistosta ja laitetaan ilmaistyövoimaksi pysyvästi. Sosiaalituet on oltava aina vastikkeelista.
Työttömällä ei ole oikeutta työsopimukseen ja palkansaajan etuihin ei edes verotuksessa se on 20 % porvarihallitus on hyvä että rupusakit karsiutuu työtoimistosta ja laitetaan ilmaistyövoimaksi pysyvästi. Sosiaalituet on oltava aina vastikkeelista.
Vastaukset 11
Vanhimmat
hyvää päivää sinulle, tuliko hyvä mieli työttömien haukkumisesta? ei tarvitse vastata sillä tiedän että sait tyydytystä.
soliaalietuuksia käytetään kyllä väärin,mutta moni elää niiiden varassa...mutta nämä sosiaalipummit pitäisi kyllä jollakin tavalla kartoittaa ja katsoa mikä heidän todellinen tilanteensa oikein on,yks hyvä esimerkki on kun avopari kaks työtöntä tai toinen työssä asuvat nimellisesti omissa vuokra-asunnoissaan ja saavat kumpikin asumistukea,mutta molemmat asuvat samassa taloudessa,joten toista asuntoa vuokrataan pimeästi,joten aika hyvä bisnes
Lieksassakin on sosiaalipummeja jotka käyttävät törkeästi näitä ovat asumistuki toimeentulotuki ja työmarkkinatuki.Työmarkkinatuki on harkinnan varainen johon vaikuttaa kaikki tulot.Se on tosi että asumistukea maksetaan sellaiseen asutoon jossa ei asuta päiväkään. tehdään myös postilokero osoite johon maksetaan sosiaalituet.todellisuudessa sitä asutaan yhdessä.Maan hallituksen pitäisi tutkia miten saataisiin sosiaalitukien väärinkäytökset kuriin viranomaisella kun ei ole tarkistusoikeutta ketä asuu vuokra-asunnossa näin on helppo huijata ja petkuttaa.Todellisuudessa asumistukia ja muita sosiaalietuuksia säästyisi paljon nyt menevät yhteiskunnan rahat työttömien elätykseen. vain vielä pitäisi korottaa työmarkkinatukea ja muita sosiaalitukia.Työttömät rikos vastuuuseeen ja linnaan.Tässä maassa maksetaan liikaa kaiken näköisiä tukia joista ei kelakaan saa mitään selvää vaan se tarkastelee väestörekisteri tietoja asuuko sosiaalipummi, työtön elätti oikeassa osoitteessa.
sentään,eiköhän toi teksti ole ollut sen milj-kertaa näilläkin sivuilla )vanha kraasu( ettäs kehtaat tommosia lauleskella.Anna viranomaiset hoitaa kyseisiä asioita.Ei kuulu meille.
heh..heh...heh vai viranomaiset hoitaa ja selvittää,sossu ja kela on niin pihalla kuin lumiukko,eivät edes halua selvittää kunhan vaan oma palli pysyy ja palkka juoksee...ps.tänään on muuten "palkka" päivä...heh...heh....kyllä elämä taas hymyilee
Eikö sulle oo saatu vieläkään sopivaa lääkitystä kun hourit noita juttujasi.Aina sama jorina. Vaihda lääkäriä niin jos se auttais. Oot sä säälittävä tapaus.Voi satete sä oot SAIRAS.
Kaikkien työttömien ja köyhien kurjien pelastaja astuu keskuuteemme juuri ennen kunnallisvaaleja.
kunnallisvaaliehdokkaan muodossa
kun valitattevaan täällä netissä työttömistä, hankkikaa joku mukava harrastus aikanne kuluksi.
Lopeta tollainen ruikuttaminen,et ole ittekkää mikään näsäviisas.
No mutta, miten sinun sitten käy? Voi voi, ensin sinun pitää mennä harjoittelemaan oikeinkirjoitusta ja sen jälkeen yrittää koota itseäsi.