Olen seurustellut vuoden verran kalat- merkkisen miehen kanssa ja olen edelleen ihan yhtä rakastunut kuin alussa. Tämä mies on kiltti, huolehtivainen ja luotettava olematta kuitenkaan tossukka. :)
Häiritsee kuitenkin yksi asia: mies on kovin etäinen. Ikäänkuin ei uskaltaisi vieläkään päästää mua ihan lähelle, on suhteessä vain 80- prosenttisesti. Jarruttelee etenemistä, ei halua vielä muuttaa yhteen ym. Minä annan rakastuessani 110% ja siksi ottaa pattiin!
Ei myöskään jaa hellyyttä kovinkaan paljon, syyksi sanoo, ettei ole tottunu, ei ole lapsuudessa eikä muissa suhteissa tällaista ollut. Onko tyypillistä kaloille? Vai mitä tää mies pelkää?
Onko tyypillistä..?
4
1504
Vastaukset
- onon tyypillistä
Sama tilanne! Aikaa myöten.
Joo oli kans pitkään jotenkin etäinen, mutta olen sanonut esim että "aah.. nyt tarttee halata."
Sitten kerron kuin ihanaa se on. Kesti aikansa "opettaa", mutta nyt on spontaaneja tekoja oma-aloitteisesti. Varsinkin jos olen jotenkin myrtsis..
Kehun sitten ylenpalttisesti kuin ihanaa kun teit noin ja noin, tai sanoit niin ja niin.
Tekeepä toistekin. Miehet tarttee ja ne elää arvostuksesta. Naiset taas tarvii romantiikkaa. Ja romantiikkaa näköjään saa kun pyytää (pyydetty halaus ei ole vähempiarvoinen), ja saatuaan taas kehuu..jne.
On kyllä mun mielestä 100 prosenttisesti jo tässä suhteessa. Huolehtii, on luotettava, ottaa huomioon..
on kaikessa "me" eikä vaan hän.
Sanoo kans (tai sanoi, ei niinkään hoe enää) että ei oo tottunut. Eikä olekaan! Ei lapsuudessa, ja suhteita taas ei ole semmosia ollut.
On erittäin tyypillistä kaloille, sanoisin, tunnen muitakin kaloja.
Ne miettii kauheasti päässään kaikenlaista.. kypsyvät hitaasti. Mutta on sen arvoista;) - häneen
vielä rakastunut :)
hiljaa hyvää tulee. - ihan samanlaista.
Etäinen eikä paljon puhele omista asioistaan. Vielä vähemmän tunteistaan. Pitäisi kuulemma riittää kun kerran on sanottu että rakastan. itse sitä kuulisi mielellään välillä uusintanakin.
Eikä pidä mun miehenikään mitään kiirettä yhteen muuttamisella, vaikka ollaan melkein vuosi jo asuttu käytännössä yhdessä. Tulee ihan sellainen olo että pitää takaovea auki, vaikka sanoo että haluaa muuttaa joskus yhteen ja olla yhdessä.
Tuntuu että salailee kaikkia asioita. Niitäkin mitä ei tarvitsisi. Ei todellakaan avoin. No itse tässä sitten katselen minne mennään vai mennäänkö.
Kuitenkin yhteiset rahat olleet alusta asti ja lähes kaikki vapaa-aika vietetään yhdessä. Molemmilla myös lapsia, joten perhe-elämää eletty kokoajan. Ei ole ehtinyt lainkaan olemaan ns. seurusteluaikaa. Lukuunottamatta muutamia viikonloppuja, jotka on sitten kyllä käytetty oikein hyvin laatuaikana.
Itse rakastan kuin hullu puuroa. Sopii vaan toivoa, että hän myös takaisin. - kalat 34
minäkin olen tutustunut yhteen kalat mieheen jo 3 kuukautta sitten, olen itse ollut sen aloitteen tekijä, ja koko ajan minä pidan yhteyttä suunnittelen kaikkia tapaamista, mutta hänestä ei kuulu mitään ikäänkuin ei olisi kiinnostunut koko asiasta, vaikka sanoo että mä olen hänen unelma nainen ja muuta, mutta en ymmärrä mitä häntä vaivaa kun ei vasta viestejä eikä ota yhteyttä!!! on hyvin etäinen tyyppi, iteskin olen kalat nainen, en sitten tiedä kuinka kaun kestäisin häntä ja odottaa:(( mä tykkän hirveesti hänestä enkä halua menettää häntä vielä. Apua mitä teen tuon kanssa????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀3026900Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2686435Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai465740Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1625118Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi503947Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main2393883Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1433539Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan213248HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok493202Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3792999