Näin ainakin minusta tuntuu, todistakaa että olen väärässä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Viides_kolonna
SRK. kirkon viides kolonna?
8
610
Vastaukset 8
- Trim Cat
Kas kun et kirjoittanut, että SRK oli Olof Palmen murhan takana. Kirjoituksestasi heijastuu palstan taso. Saattahan tämä tosin olla tarkoitushakuinen provo-viestikin.
Ehkä aloituksessa kuvastuu enemmän kirjoittajan taso. Sinun viestisi kolahti erityisesti siksi, että arvostan tyyliäsi. Edellisessä Devout profiilissani oli linkki, erääseen hyvään kirjoitukseesi.
Myönnän, että käytän ajatusten herättämiseksi provosoivaa, positiivisella tavalla sellaista, tyyliä.
- naisihminen.....
Noh...en ehkä noin pitkälle menisi:)En usko, että vl:n tavoitteena olisi kaataa kirkkoa, tai olla pettureita. Kyllä minä jotenkin uskoisin, että enemmänkin halutaan hallita niitä omia joukkoja ja muut jätetään kutakuinkin rauhaan.
Kyllä vl:t oman kokemukseni mukaan hiukkasen häpeilevät uskoaan. Joten en usko ollenkaan tuohon ajatusmalliin jota esittelet.En minäkään nyt siihen usko, että kirkkoa kaataa yrittävät. Mutta eräänlainen valtio valtiossa kuitenkin.
Sopisiko SRK:n ja kirkon yhteistyön kuvaamiseksi sana: Symbioosi? Molemmat hyötyvät toisistaan.- mieluimmin.
Devoit kirjoitti:
En minäkään nyt siihen usko, että kirkkoa kaataa yrittävät. Mutta eräänlainen valtio valtiossa kuitenkin.
Sopisiko SRK:n ja kirkon yhteistyön kuvaamiseksi sana: Symbioosi? Molemmat hyötyvät toisistaan.Voisi lisätä vielä muutaman puolueen.
Me SRK viides kolonna?
Jos olet vielä Ry:n jäsen, oivalluksesi pitää paikkansa. Itse en ole Ry:n, kuin kirkonkaan jäsen, joten en koe olevani heidän viides kolonnansa.
Mutta kaikki Ry:n jäsenet, jotka kirjoittavat kriittisesti SRK:n toiminnasta täällä, täyttävät tuntomerkit. Oikea oli näkökulmasi.
SRK-lestadiolaisuus on kirkon "viides kolonna". Sitä mieltä olen, että Voittosen mainitsema kirkon ydin, ei pidä paikkaansa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va852182- 103886
- 63771
- 45767
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???20676Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha505668Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76610Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23550- 57541
- 47535