Olimme ensimmäisellä metsäleirillä ja ammuimme paukkupanoksilla "vihollista" omissa poteroissamme, kun kantahenkilökuntaan kuuluva tyyppi, olisikohan ollut luutnantti tai yliluutnantti, käski ottamaan kuulonsuojaimet pois päästä, jotta kuulisimme varmasti viereisestä poterosta tulevat käskyntoistot. Käskyä perusteltiin sillä, että "ettehän te sodassakaan voi kuulonsuojaimet päässä taistella".
Kieltäytyneille ilmoitettiin että niskurointi on rikos ja johtaa aina jatkoseuraamuksiin.
Paikkana Karjalan Prikaati ei niin kauan sitten...
Kuulonsuojauskielto, simputusta?
8
1894
Vastaukset
- soturij
Meillä ainakin painotettiin että kuulosuojaimet on aina oltava päässä kun ammutaan räkäpäitä tai kovia, ja asiasta oltiin hyvin tarkkoja. Yhtään laukausta ei saanut ampua ilman kuulosuojaimia. Se pauke on kuitenkin sen verran kova että se voi vahingoittaa kuuloa. No, lopputerveystarkastuksessa sitten lääkäri ihmettelee kun joka jannulla on kuulo huonontunut alkutarkastuksesta. Kannattaapi sillon sanoa että kuulosuojaimia kiellettiin käyttämästä niin näet lääkärin kauhistuneen ilmeen.
- Vapaa mies
Se on sit kiva kun tinnittää loppuelämän. Kuulovaurioita on vähän vaikeampi parantaa. Sodassa nyt kuulovauriot varmaan se pienin ongelma.
- Sivarimajuri
Ehdottomasti on simputusta ja tästä tulee tehdä valitus. Tosin parempi on sanoa suoraa heti, että tässä hommassa kuulo vaurioituu ja minä laitan kuulosuojaimet päähäni, enkä aio ottaa niitä pois ennen kuin ampuminen on loppu, koska sinulle ei ole oikeutta vaurioittaa minun kuuloani.
Jos tämä ei toimi niin välittömästi asia eteenpäin ja potkut tuollaiselle kouluttajalle. - xxxxx
Jos kirjoituksesi on totta anna käskeneen sotilashenkilön nimi, tapahtuma-aika ja yksikkö...
Lienee kuitenkin keksitty juttu tuo, eikö?- yeopsis
yövahti oikein hörhöilee?
Tottakai kuulonsuojaimet otetaan pois kun kantahenkilökuntaan kuuluva kouluttaa varusmiehiä.
Eihän puheiden aikana ammuta, joten mihinkä niitä kuulonsuojaimia tarvitsee, kun ei ole ampumameteli
päällä?
- kuulovaurio!
Varsinkin jos sivulla on maastoestettä, poteron penkka tai puita.
Tottakai ammunnassa pitää olla kuulosuojaimet.
Kuulosuojainten poistattaminen on perusteeton ja palvelurikos.- xxxxx
Aloittajan kirjoitus oli tyypillinen mukamastositarina. Ei pystynyt antamaan käskijän nimeä, yksikköä, aikaa...
- Yksikkö
Kumpi vk yks vai kaks
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1411493
- 1221266
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede261053Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89984Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat313881- 99833
- 38732
- 109676
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.59672Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144644