Eilen löytyi pari litraa kirkkaanvihreää nestettä (glykoolia) pilssistä. Koneen oikea puoli sekä etupuoli (viennit boilerille) ovat kuivat. Vasenta puolta koneesta on vaikeaa nähdä.
Mitä jäähdytysjärjestelmään liittyviä mahdollisia vuotokohtia voi löytyä koneen vasemmalta puolelta (Volvo AD41B)?
VP AD41B glykoolia pilssissä
12
3681
Vastaukset
- Katsastusmies-1
Mikä vuosimalli on kyseessä? 80- ja 90-luvun moottoreissa on kulkusuuntaan katsoen oikealla (stearboard) puolella jäähdyttimen korkin alla muoviletku joka riippuu vapaana alaspäin. Se johtaa painekorkin alta ylipaineen aiheuttaman "puhalluksen" pilssiin. Mikäli kyseessä on tuo erittäin yleinen ohipuhallus, voi sen haitan eliminoida ripustamalla 1 litran muovipullon narulla siihen korkkiin niin että muoviputki menee lähes pullon pohjaan. Moottorin kylmetessä alipaine imee ylivuotaneen nesteen takaisin jäähdyttimeen.
Mikäli tarkoitat vasemmalla puolella oikeaoppisesti (backboard) puolta, on siellä makeanveden kiertovesipumppu jota laturin hihna vetää. Voisiko sen stefat olla korkanneet? Entä ahtimen välijäähdytin? Onko sen letkut kunnolla kiinni?- Pentanman007
Jos paisuntasäiliön korkki (varoventtiili) on kunnossa ei siitä päässyt neste kyllä imeydy takaisin moottorin jäähdyttyä.
- AriT
"Entä ahtimen välijäähdytin? Onko sen letkut kunnolla kiinni?"
Välijäähdyttimen vuodoista ei taida tulla glykolia pilssiin, jäähdyttimessähän kiertää merivesi.
Sinänsä välijäähdyttimen vuodot eivät taida olla harvinaisia, itsellänikin edellisessä AQAQ41:ssa vm. -88 se alkoi jossain vaiheessa tiputtamaan vettä tiivistevuodon seurauksena. Vesi menee suoraan startin päälle josta puolestaan seurasi sitten startin kärähtäminen.
Jos välijäähdytintä ei syksyllä tyhjennetä tai merivesipuolelle ajeta riittävästi glykolia, niin talven aikana pakkanen pahimmillaan pullauttaa kotelon pohjan rikki ja katastrofin ainekset ovat valmiit. - Katsastusmies-1
Pentanman007 kirjoitti:
Jos paisuntasäiliön korkki (varoventtiili) on kunnossa ei siitä päässyt neste kyllä imeydy takaisin moottorin jäähdyttyä.
laitoin tuon litran pullon roikkumaan korkista. Ilman sitä pulloa sai säännöllisesti lisätä jäähdytinnestettä, kun laitoin pullon se oli jatkuvasti puolillaan eikä nestettä tarvinnut lisäillä.
AriT on oikeassa ei välijäähdyttimessä kierrä jäähdytinneste vaan merivesi, sen siitä saa kun on niin aikaisin aamulla linjoilla :)
- näkyy helposti etupuolelta
Laita glykolia oikea määrä, kun kone on lämmin.
Kiertovesipumpun mahd. vuoto näkyy helposti etupuolelta käynnistäessäsi kylmää konetta tai antamalla kierroksia lämpimälle, riippuen tiivisteiden kunnosta. - Tarmotzzzz
En kovin hyvin tunne tekniikkaa, joten käsitteet voivat olla vähän vääriä, mutta joka tapauksessa luulen vian löytyneen. Taskulampulla katselin koneen (vm -91) kulkusuunnassa oikealla puolella ja etsiskelin märkää kohtaa. Sellainen löytyi turbon alta, jossa on jokin messinkiseltä vaikuttava pultti. Soitin VP huoltomiehelle, joka neuvoi kiristämään pulttia. Sanoi, että pultin "takana" kiertää glykooli (jäähdyttämässä turboa kai).
Kiristin ko. pulttia, kone käyntiin ja koeajolle. Noin 20 minuuttia kovaa ajoa (3800 rpm) ja sitten tutkimaan pilssiä. Ja glykooliahan siellä oli, ehkä noin desi. Ja tuo messinkiseltä vaikuttava pultti oli kannasta märkä. VP huoltomies sanoi, että se on kartiopultti, joten kiristystä vaan lisää. Ehdotti vielä varmuuden vuoksi laittamaan sikaliimaa pultin kierteisiin.
Otin siis pultin irti koneen jäähdyttyä, ja sieltähän tulikin glykoolia about pari litraa. Osa meni kippoon uudelleenkierrätettäväksi, suurin osa kuitenkin pilssiin :(
Laitoin sikaa kierteisiin ja varovasti pultti takaisin turbon kiekuran alle, jotta menee oikeille kierteille. Sitten mojova kiristys ja nyt odottelen että liima kuivuu.
Huomenna sitten glykoolitasot normaaliksi ja koeajolle.
Pari kysymystä tosin tulee mieleen:
- Mikä mahtaa olla ko. pultin tarkoitus, miksi moinen vuotokohta on koneeseen tehty?
- Olisiko tuo pultti pitänyt osata kiristää momenttiin, nyt kiristin niin paljon kun uskalsin. Kierteitä jäi vähän pultista näkyviin (kartiopultti siis)
- Jos vielä ilmenee vuotoa mutta pultti pitää, tulee vuoto todennäköisesti jostakin kovin läheltä pulttia; esim siitä kohtaa missä ruosteinen torttu (turbon jäähdytinputki?) on pultattu vihreään moottoriin - onko mahdollista? Tuleeko muita mahdollisia noilla main olevia vuotokohteita mieleen?
Kiitos kaikille vastanneille.- Tarmozzz
Volvo-Penta -huoltomies piipahti katsomassa tilannetta. Kutsuin huoltomiehen paikalle, koska vuoto ei poistunut. Huoltomies sanoi, että kannen tiiviste pitää vaihtaa, jos haluaa vuodosta eroon. Arvioi hinnaksi työt 500 eur ja osat 1000 euroa (tiiviste???!!!). Mainitsi että turbon stefat (tai vastaavat) sisältyy hintaan ja kannattaa vaihtaa samalla.
Jotenkin tuntuu siltä, että näiltä huoltomiehiltä tulee aina se suurin mahdollinen vika diagnosoitua. Hirvittää nuo hinnat.
Huoltomies oli sitä mieltä, että jos glykoolia tulee pari kolme litraa kesässä, kannattaa vaan jatkaa ajoa ja lisäillä nestettä aika ajoin. Mainitsi, että hänen kokemuksensa mukaan Volvon AD41 koneet on about ensimmäiset 5 kesää pohjasta kuivia ja sitten alkaa vuotoja ilmetä.
- Tarmotzzzz
Onko glykoolin paine koneessa (turbossa) vakio, vai kasvaako se kierrosten myötä? Ajan normaalisti 3100 - 3200 kierrosta koneessa ja vuotoa ei ole ilmennyt. Muutama päivä sitten tuli vähän kokeiltua huippunopeutta ja eilisessä rutiinitarkastuksessa löytyi sitten nuo glykoolit pilssistä.
Päättelin siis, että painetta on enemmin täysillä kierroksilla, olenko oikeassa? Jos en saa vuotoa poistumaan yllä mainitulla toimenpitellä, voinen ajella kauden loppuun normaaleja nopeuksia ja ehkä välttyä vuodolta?- ja enemmän isoilla kierroks...
Minun vuoti herkemmin kylmänä ja lämpimänä enemmän isoilla kierroksilla.
Koeta löytää vuotokohta ja tehdä joku viritys, millä saa glykolin astiaan. - AriT
ja enemmän isoilla kierroks... kirjoitti:
Minun vuoti herkemmin kylmänä ja lämpimänä enemmän isoilla kierroksilla.
Koeta löytää vuotokohta ja tehdä joku viritys, millä saa glykolin astiaan.Kerropas mihin teoriaan tämä näkemys kylmänä vuotoherkempänä perustuu? Omasta mielestäni lämpötilan noustessa paine jäähdytysjärjestelmän sisällä kasvaa, jolloin nestekin tulee herkemmin ulos. Ainakin oman koneeni paisuntasäiliö on paljon täydempänä kuumana kuin kylmänä.
Jos sinun koneesi vuoti kylmänä enemmän, niin otitko huomioon vuodon määrän vertailukelpoisessa ajassa? Useinhan vene seisoo viikon laiturissa, jonka jälkeen vuotoa voi olla havaittavissa, mutta toisaalta ajoa tulee vain muutama tunti. - erittäin merkitsevä tutkimus
ja enemmän isoilla kierroks... kirjoitti:
Minun vuoti herkemmin kylmänä ja lämpimänä enemmän isoilla kierroksilla.
Koeta löytää vuotokohta ja tehdä joku viritys, millä saa glykolin astiaan.3 vuoden mittainen erittäin merkitsevä tutkimus.
Otos oli l oma VP Diesel vm1994 sama kiertovesipumppu- ja paisuntasäiliötyyppi kuin tässä. - Katsastusmies-1
AriT kirjoitti:
Kerropas mihin teoriaan tämä näkemys kylmänä vuotoherkempänä perustuu? Omasta mielestäni lämpötilan noustessa paine jäähdytysjärjestelmän sisällä kasvaa, jolloin nestekin tulee herkemmin ulos. Ainakin oman koneeni paisuntasäiliö on paljon täydempänä kuumana kuin kylmänä.
Jos sinun koneesi vuoti kylmänä enemmän, niin otitko huomioon vuodon määrän vertailukelpoisessa ajassa? Useinhan vene seisoo viikon laiturissa, jonka jälkeen vuotoa voi olla havaittavissa, mutta toisaalta ajoa tulee vain muutama tunti.laajenevat lämmitessään ja siksi vuoto on suurempi kylmänä. Paine jäähdytysjärjestelmässä ei ole se ratkaiseva suure yksinään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017433
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805018- 794849
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522679
- 402576
- 482229
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840