Saako apteekista salmiakkimikseriä? Jos, niin mistä apteekista? Ainakaan Yliopiston apteekista ei saanut.
Vastaukset 6
- muistaisin nähneeni
siinä apteekissa, joka on Kauppatorin kulmalla.
- Zalmiak
...käyn katsomassa, sattuu olemaan vielä mukavasti ihan työpaikan lähellä.
Zalmiak kirjoitti:
...käyn katsomassa, sattuu olemaan vielä mukavasti ihan työpaikan lähellä.
Oletko ihan varma että kysyit oikeaa nimikettä? Aikanaan salmiakkidrinkit kehitettiin sekoittamalla salmiakkijauhetta vodkaan. Eli ei siis nestemäistä ainetta, vaan ihan kuivaa jauhetta. Näin vodka säilytti alkoholipitoisuutensa ja terävyytensä.Salmiakkijauhetta myytiin aikoinaan kyllä myös Yliopiston apteekissa.
Tosin tietoni on vanhaa ja nykyään saattaa kaupan ollakin ihan mikseriä.- ja halvemmalla
Parta-Arska kirjoitti:
Oletko ihan varma että kysyit oikeaa nimikettä? Aikanaan salmiakkidrinkit kehitettiin sekoittamalla salmiakkijauhetta vodkaan. Eli ei siis nestemäistä ainetta, vaan ihan kuivaa jauhetta. Näin vodka säilytti alkoholipitoisuutensa ja terävyytensä.Salmiakkijauhetta myytiin aikoinaan kyllä myös Yliopiston apteekissa.
Tosin tietoni on vanhaa ja nykyään saattaa kaupan ollakin ihan mikseriä.Eikös salmiakki-juomat ole liköörejä ja litrahinnaltaan halvempia kuin vastaavan vahvuuden kirkas viina.
Alkon hyllyissä on hyvät valikoimat erilaisia salmiakkasnapseja, en minä viitsisi niitä itse sekoitella. - Anonyymi
ja halvemmalla kirjoitti:
Eikös salmiakki-juomat ole liköörejä ja litrahinnaltaan halvempia kuin vastaavan vahvuuden kirkas viina.
Alkon hyllyissä on hyvät valikoimat erilaisia salmiakkasnapseja, en minä viitsisi niitä itse sekoitella.Lignell &Piiraisen Zalmiakki on kyllä jotain karseeta. Aina olen pyrkinyt salmiakkia suosiin mutta miksi näin hankala tuote kotimaiselta tekijältä. Kamalaa ja ei löydy salmiakin mukavaa jouhevaa makua.
- Anonyymi
"Saako apteekista salmiakkimikseriä"
Ei saa, saattaa olla mahdollista ostaa. Meidän käyttämässä isossa KCM:ssä on myynnissä lukuisia erilaisia nestemäisä ja jauheita, namiväylän alussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521013Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll17906Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501810- 46737
- 42674
- 37629
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30606Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37540Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan57528