mistä mäkimeiramia?

täysi aloittelija

eli olen ihastunut kasviin, jossa on kirjavat (vihreä-valkoiset) lehdet ja jossain vaiheessa violetti kukinto. Oletan kasvin olevan mäkimeirami, mutta en löydä sitä mistään netistä myytävänä kirjavalehtisenä vaan ainoastaan vihreänä...olenko siis nähnyt jossain kukkapenkissä harvinaisuuden vai olenkohan saannut väärän nimen kasville...jos kasvi on kuitenkin oikea, mistä voisin sitä ostaa?

8

1717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se taitaa olla

      googleta tuolla nimellä

    • jokin tuttu

      mäkimeiramin eli oraganon alalaji, näitä löytyy aika moni, hieman vahvempia ja hieman hiedompia.

    • Viherpipertäjä

      Mäkimeirami, oregano.. Miten erottaa?

      Kävin keväällä paikallisella puutarhalla ja näin siellä yrttien taimia lähes joka sorttia. Itselleni mukaan tarttui rakuunaa ja basilikaa. Eli kyseleppä puutarhoilta.

    • vulgare

      Tarkoitatko ylä- vai alamäkimeiramia?

    • ja se selvisi talven yli

      Tänä vuonna ovat lehdet tuollaiset kirjavat, näyttää siis enemmän mäkimeiramilta kuin oreganolta. Ja eikös se Päivi Viren mainostanut jo 70-luvulla televisiossa: "Jalostajan Kotikokki-hernekeittoon laitan hiukan sinappia ja meiramia, ja lorautan tilkan kermaa."

      • huvimaja

        Ostin ensimmäiset mäkimeiramini siemenenä ja sen jälkeen ne ovat vuosittain lisääntyneet lähes voikukan tavoin. Onneksi hävittäminen on kuitenkin voikukkaa helpompaa. Kasvin kukinto on hyvä myös leikkokukkanan ja aivan erinomainen perhosten ystäville. Aurinkoisina päivinä kukat täyttyvät nokkosperhosista. Uusia taimia tulee vuosittain kymmenittäin ja niiden siirto on todella helppoa. Valitettavasti näiden yksilöiden lehdet ovat yksivärisen vihreitä mutta kasvina tämä on verraton.


    • yrttimummo

      Tulehan Salon tai Lohjan torille touko-kesäkuussa niin löydät niin mäkimeiramia kuin valkokirjavalehtistä oreganoakin. Ja luomuna vielä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6535
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1794
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1578
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      992
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      38
      953
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      933
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      859
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      241
      835
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      809
    Aihe