......kerää kaiken! Vaikka siellä asuu pienin osa kansastamme. Kiva kun raha riittää musiikkitaloon, Espoon metroon, Kehärataan yms.
Muualla Suomessa on tiet jo aika huonossa kunnossa....saisiko tännekin jotain, kun suurimman osan verorahoista keräätte maakunnista?
Koittakaa pärjätä omillanne.........
Helsinki.......
2
130
Vastaukset
- kyllähän tuo
asia on kuitenkin niin että Helsingissä asuu yli 10% suomalaisista ja PK-seudullakin jo lähes 18% kansasta, joten sen vaikutus on kaikkea muuta kuin vähäinen. Pitää taas katkerienkin muistaa että Helsinki on suomen käyntikortti maailmalle ja sen kortin pitää olla sellainen että sen kehtaa ojentaa.
Mikää juupajoen takapajula ei ole mitään eikä, missään. Helsinki on suomen talouden,tieteen, kulttuurin ja kansainvälisen kanssakäymisen paikka.
Valittajien on myös huomioitava että Helsingistä saatujen yhteisöverojen kustantamana moni takapajula pidetään hengissä. Helsingillä on omat vaateensa ja niiden toteuttaminen vaatii rahaa ja asennetta. Jätetään kaikki yhteisöverot helsinkiin, mitä siltä riistetään muualle jaettavaksi, niin ei tarvitse kenenkään olla kade.
Muun suomenkin olisi korkea aika panostaa itseensä ja oikeilla kriteereillä, eikä vaan vanhaan sosialistiseen malliin odottaa käsiojossa valtion puuttumista kehitykseen. Luokaa siellä takapajuloissanne jotain konkreettisia innovaatioita ja tekoja ja vaikuttakaa alueenne kehitykseen muutoinkin kuin kerjäämällä valtiontukiaisia ja mollaamalla maan johtokaupunkia, jonka varassa te elätte.- onko teillä peilejä?
Kirjoituksesi tuo mieleen Tsaarinajan, ota selvää valtion rahantuhlauksesta=tulonsiirroista alueittain Pääkaupunkilainen saa valtiolta suunnillen yhtä paljon rahaa kuin Pohjois-Karjalassa asuva, vain Kainuu ja Lappi menee ohi maakuntapaininne tuloksien. Näin Pirkanmaalaisena sanoisin että olette pummeja meidän näkökannastamme.
Lähde : Tilastokeskus, ei paikallinen propaganda
Luokaa siellä umpoissanne jotain konkreettisia innovaatioita ja tekoja ja vaikuttakaa alueenne kehitykseen muutoinkin kuin kerjäämällä valtiontukiaisia ja mollaamalla niitä jotka teille rahaa antavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent1233015Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2282912Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär1642138En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1171596Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa281565Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina2121341viikonloppu lähestyy
ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu13969Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa62955Ei rakennuslupaa
Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?83881- 106863
