Helsinki.......

......kerää kaiken! Vaikka siellä asuu pienin osa kansastamme. Kiva kun raha riittää musiikkitaloon, Espoon metroon, Kehärataan yms.

Muualla Suomessa on tiet jo aika huonossa kunnossa....saisiko tännekin jotain, kun suurimman osan verorahoista keräätte maakunnista?

Koittakaa pärjätä omillanne.........

2

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllähän tuo

      asia on kuitenkin niin että Helsingissä asuu yli 10% suomalaisista ja PK-seudullakin jo lähes 18% kansasta, joten sen vaikutus on kaikkea muuta kuin vähäinen. Pitää taas katkerienkin muistaa että Helsinki on suomen käyntikortti maailmalle ja sen kortin pitää olla sellainen että sen kehtaa ojentaa.

      Mikää juupajoen takapajula ei ole mitään eikä, missään. Helsinki on suomen talouden,tieteen, kulttuurin ja kansainvälisen kanssakäymisen paikka.
      Valittajien on myös huomioitava että Helsingistä saatujen yhteisöverojen kustantamana moni takapajula pidetään hengissä. Helsingillä on omat vaateensa ja niiden toteuttaminen vaatii rahaa ja asennetta. Jätetään kaikki yhteisöverot helsinkiin, mitä siltä riistetään muualle jaettavaksi, niin ei tarvitse kenenkään olla kade.

      Muun suomenkin olisi korkea aika panostaa itseensä ja oikeilla kriteereillä, eikä vaan vanhaan sosialistiseen malliin odottaa käsiojossa valtion puuttumista kehitykseen. Luokaa siellä takapajuloissanne jotain konkreettisia innovaatioita ja tekoja ja vaikuttakaa alueenne kehitykseen muutoinkin kuin kerjäämällä valtiontukiaisia ja mollaamalla maan johtokaupunkia, jonka varassa te elätte.

      • onko teillä peilejä?

        Kirjoituksesi tuo mieleen Tsaarinajan, ota selvää valtion rahantuhlauksesta=tulonsiirroista alueittain Pääkaupunkilainen saa valtiolta suunnillen yhtä paljon rahaa kuin Pohjois-Karjalassa asuva, vain Kainuu ja Lappi menee ohi maakuntapaininne tuloksien. Näin Pirkanmaalaisena sanoisin että olette pummeja meidän näkökannastamme.
        Lähde : Tilastokeskus, ei paikallinen propaganda

        Luokaa siellä umpoissanne jotain konkreettisia innovaatioita ja tekoja ja vaikuttakaa alueenne kehitykseen muutoinkin kuin kerjäämällä valtiontukiaisia ja mollaamalla niitä jotka teille rahaa antavat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia

      "Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak
      Maailman menoa
      130
      4636
    2. Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei

      Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka
      Maailman menoa
      70
      3422
    3. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      16
      1472
    4. Oot kaunis

      Oot kaunis nainen.
      Ikävä
      93
      1238
    5. Alkuperäinen kristillinen kaste on uskoville annettava upotuskaste

      Kreikan sana BAPTIZO merkitsee upottamista. Alkuseurakunta kastoi upottamalla Apostolien tekojen kirjan mukaan: Ap.t 2
      Kaste
      552
      949
    6. Kuka murhasi Anneli Auerin miehen?

      Tapaus edelleenkin selvittämättä.
      Maailman menoa
      177
      905
    7. Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purraa jatkamaan valtiovarainministerinä!

      Ja jollei valtiovarainministerinä, niin sitten pääministerinä. Purra on nostanut Suomen talouden nyt komeaan kasvuun Ma
      Maailman menoa
      86
      854
    8. Pitäisikö naisen haluta "puolisomies"?

      Toivottavasti saan nyt tämän idean purettua hyvin sanoiksi? Mutta tuossa eräässä aloituksessa tuli vastaan tälläinen tek
      Sinkut
      153
      849
    9. Saisikin sinut

      Saisikin sinut nainen rakastajattareksi.
      Ikävä
      59
      825
    10. Miksi piti uhota naapuri Venäjälle ja tehdä itsestä heidän vihollinen?

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f0eee963-3605-47e6-9989-a21347ce7757 "Jos sota syttyy Suomessa, näin tapahtumat vois
      Maailman menoa
      197
      792
    Aihe