......kerää kaiken! Vaikka siellä asuu pienin osa kansastamme. Kiva kun raha riittää musiikkitaloon, Espoon metroon, Kehärataan yms.
Muualla Suomessa on tiet jo aika huonossa kunnossa....saisiko tännekin jotain, kun suurimman osan verorahoista keräätte maakunnista?
Koittakaa pärjätä omillanne.........
Helsinki.......
2
141
Vastaukset
- kyllähän tuo
asia on kuitenkin niin että Helsingissä asuu yli 10% suomalaisista ja PK-seudullakin jo lähes 18% kansasta, joten sen vaikutus on kaikkea muuta kuin vähäinen. Pitää taas katkerienkin muistaa että Helsinki on suomen käyntikortti maailmalle ja sen kortin pitää olla sellainen että sen kehtaa ojentaa.
Mikää juupajoen takapajula ei ole mitään eikä, missään. Helsinki on suomen talouden,tieteen, kulttuurin ja kansainvälisen kanssakäymisen paikka.
Valittajien on myös huomioitava että Helsingistä saatujen yhteisöverojen kustantamana moni takapajula pidetään hengissä. Helsingillä on omat vaateensa ja niiden toteuttaminen vaatii rahaa ja asennetta. Jätetään kaikki yhteisöverot helsinkiin, mitä siltä riistetään muualle jaettavaksi, niin ei tarvitse kenenkään olla kade.
Muun suomenkin olisi korkea aika panostaa itseensä ja oikeilla kriteereillä, eikä vaan vanhaan sosialistiseen malliin odottaa käsiojossa valtion puuttumista kehitykseen. Luokaa siellä takapajuloissanne jotain konkreettisia innovaatioita ja tekoja ja vaikuttakaa alueenne kehitykseen muutoinkin kuin kerjäämällä valtiontukiaisia ja mollaamalla maan johtokaupunkia, jonka varassa te elätte.- onko teillä peilejä?
Kirjoituksesi tuo mieleen Tsaarinajan, ota selvää valtion rahantuhlauksesta=tulonsiirroista alueittain Pääkaupunkilainen saa valtiolta suunnillen yhtä paljon rahaa kuin Pohjois-Karjalassa asuva, vain Kainuu ja Lappi menee ohi maakuntapaininne tuloksien. Näin Pirkanmaalaisena sanoisin että olette pummeja meidän näkökannastamme.
Lähde : Tilastokeskus, ei paikallinen propaganda
Luokaa siellä umpoissanne jotain konkreettisia innovaatioita ja tekoja ja vaikuttakaa alueenne kehitykseen muutoinkin kuin kerjäämällä valtiontukiaisia ja mollaamalla niitä jotka teille rahaa antavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel109742- 58741
- 43626
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla199518- 40516
- 70496
- 22484
- 50484
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai36450Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k81444
