Ostimme 7 vuotta sitten nopeasti taloon muutettuamme naapurilta "pikkuvikaisen" ajettavan ruohonleikkurin. Merkki on Murray ja 8hp kone. Nurmikko oli pitkä joten bensaa tankkiin, autosta kaapeleilla virtaa ja kone käymään. Hyvin pelasi ja sitten "pikkuvika" selvisi. Kone savuttaa aivan jumalattomasti lämmettyään. Öljyä menee.
Seitsemän vuotta sillä savuttaen ajeltu on uusimatta yhtään osaa. Bensaa vaan tankkiin ja kone käyntiin. Nyt kuitenkin vaikuttaa siltä että olisi aika ostaa uusi. Savutus on pahentunut vain vuosien mittaan ja öljyäkin menee "muutama" kanisteri kesässä. Hihnat ovat jo rispaantuneet ja moottoritila mustan öljypaskan peitossa. Tulpanjohto korkattu jeesusteipillä ja virtalukko ihan väljä. Avain lähtee irti vaikka starttiasennossa ja startti pitää itse kääntää pois päältä ja sen jälkeen avain taskuun ettei häviä. Sitten ajon aikana lukko pyörii itsekseen sammuttaen koneen. Teräkin on jo aika paska.
Kattelin ruohonleikkuria mutta käytetytkin ovat hinnoissaan. 400 euroa joutuisi uhraamaan :(
Itselläni on paljon muitakin harrastuksia mihin tuon 400 euroa voisi upottaa. Esimerkiksi veneeseen pitäisi hankkia uusi lämminvesivaraaja kun vanhassa moottorista lämmön ottava kierukka syöpynyt puhki ja nyt juomavedessä on jäähdytysnestettä.
Ajettava pitää olla, työntöleikkurilla ei selviä.
Mitä olette mieltä, ostaako ensikesäksi uutta vai ajellakko vanhalla kunnes leikkaa kiinni? Jos joku tietää edullisen ajoleikkurin max 100e niin kertokoot!
Ajettava ruohonleikkuri
9
2880
Vastaukset
- saat
samanlaisen romun. Kuvitteletko todellakin saavasi sillä hintaa huippukuntoisen ajettavan leikkurin? Hyvä jos saat käyntikuntoisen lykättävän.
- veneillä,
PITÄÄ olla varaa kyllä ostaa hyvä leikkurikin. Tai myy se vene ja osta leikkuri!
- vituttaa1
Ei se ole rahasta kiinni. Vituttaa vaan laittaa monta sataa euroa vehkeeseen jota käytetään muutama kerta kesässä. Katselin huuto.netistä leikkuria. DYNAMARK leikkurista tarjosin 90€. Näyttää se sekin olevan aika romu mutta ajattelin yhdistellä osia leikkureista ja kasata yhden toimivan. Esim. vaihtaa hihnoja, moottori, terät ja virtalukko. Hihnat voisi varmaan ihan kylvänviileesti käydä ostamassa.
Virtalukko ja moottori jos olisi jossain romussa kunnossa niin ostaisin sellaisen! Onko kellään vinkkejä? - vituttaa1
vituttaa1 kirjoitti:
Ei se ole rahasta kiinni. Vituttaa vaan laittaa monta sataa euroa vehkeeseen jota käytetään muutama kerta kesässä. Katselin huuto.netistä leikkuria. DYNAMARK leikkurista tarjosin 90€. Näyttää se sekin olevan aika romu mutta ajattelin yhdistellä osia leikkureista ja kasata yhden toimivan. Esim. vaihtaa hihnoja, moottori, terät ja virtalukko. Hihnat voisi varmaan ihan kylvänviileesti käydä ostamassa.
Virtalukko ja moottori jos olisi jossain romussa kunnossa niin ostaisin sellaisen! Onko kellään vinkkejä?No niin. Vanhaan leikkuriin ostettu perkele uudet hihnat. Virtalukko poistettu ja tilalle asennettu starttinappi ja stoppinappi. Hetken tutkittuani selvisi että kyseisessä koneessa sammutus toimii maadoittamalla moottorin keltainen johto.
Virtalukolle tulevasta plus-johdosta haaroitin valokytkimelle ja starttinapille, moottoriin menevän keltaisen laitoin stoppinappiin ja siihen maa rungosta.
Vielä se vitun savutus... Mitä sille voi tehdä?
- kristian_82
toi leikkuri ja ensimmäisenä ruuvaat kaasarin irti ja lähetät sen mulle. eiks vaan juu :)
- OO^OO
Luuletko tosiaan että satasella saat ajettavan ruoholeikkarin, ei helvetti.
Mieti nyt itsekin, sillä hinnalla voit saada käytettävän itse työnnettävän pensaruoholeikkurin, niin miten meinaat saada satasella ajettavan ???
Minun työnnettävä AL-KO ruohonleikkuri maksoi uutena jotain 400€ ja on todella hyvä leikkuri. Kestää talvet ulkona pressun alla ja keväällä pärähtää hyvin käyntiin, ikä 5v.;) - teitä
uusavuttoimia riittää pilvin pimen.
- ainakin tuollaisen
savustavan vitun lähettäsin kierrätykseen ja hommaisin 20 kymppisen tilalle ei savusta ja olisi varmasti vielä aika timmi kone ja vähän ajettu.
- Dorkan ääni
Kommentoin tähän että nyt (2014) perusmallin työnnettävä ruohonleikkuri maksaa (esim Halpa Hallissa) 199 e. Oletan siis että 90 eurolla ei kovin hyväkuntoista ajoleikkuria saa. Ehkä kaatikselle valmiin romuläjän jota joutuisi korjaamaan loputtomiin. Eli hauta kutsuisi ennen kuin pääsisi leikkaamaan ruohoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup324451Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252345Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene142337Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su512108- 321667
Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731466Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla321451- 661274
- 821231
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?401084