Olin koirani kanssa Vehoniemen harjussa lähellä Varalan kylää ulkoilemassa ja nauttimassa luonnon rauhasta, kunnes läheiseltä sorakuopalta alkoi kuulua aivan hirveää moottorin huudatusta. Lähemmin asiaa tutkittuani selvisi, että kolme henkilöä ajoi mönkijöillä sorakuopan reunoja ympäri, siis korkean kuopan reunoilla aivan hiekkarinteen pudotuksia hipoen. Vauhti oli sen mukainen, että ymmärsin heidän harjoitelleen siellä todella paljon. Mietinkin, että onko lupa-asiat moiseen ralliin kunnossa sekä onko lähialueen asukkaita kuultu asiasta.
Ikävää todeta, että metsässä ei saa kulkea rauhassa. Vehoniemen harju on antanut jo vuosikymmenet minulle ja perheelleni rauhoittumisen ja rentoutumisen mahdollisuuksia. Sitä en soisi muutaman mönkijällä pärryyttäjän rikkovan. Tiedän, että lähistöllä on myös motocross-rata, jossa saa ajaa luvallisesti, mutta saako sielläkään ajaa mönkijällä, sitä en tiedä.
Ikävää todeta, että metsässä ei saa kulkea rauhassa. Vehoniemen harju on antanut jo vuosikymmenet minulle ja perheelleni rauhoittumisen ja rentoutumisen mahdollisuuksia. Sitä en soisi muutaman mönkijällä pärryyttäjän rikkovan. Tiedän, että lähistöllä on myös motocross-rata, jossa saa ajaa luvallisesti, mutta saako sielläkään ajaa mönkijällä, sitä en tiedä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
se ratahan on ollu pois käytöstä monta vuotta,kiitos aimo sulinin.
Kiitos Aimo Sulin!
Toivoisin metsässä kuljeskelijalta ymmärystä muillekin kanssaihmisille, sillä ihmiset on erilaisia ja heitä kiinnostaa erilaiset asiat. Ko henkilöt eivät varmasti lähtisi liikkeelle omasta kämpästä ellei he saisi toteuttaa itseään. Seutukunta on täynnä liikkumismahdollisuuksia pururatoja, liikuntahalleja, luononpuistoja yms.yms. missä pääsee jalkoja liikuttamaan. Annetaissiinko muillekin ihmisille mahdollisuus nauttia elämästä.Eiköhän sorakuopan laita ole kuitenkin paras mahdollinen paikka.
Minulla on omakohtainen kokemus ihmisistä, jotka eivät näe edes oman nenän päähän asti.
Ajoin moottorikelkalla viime keväänä lapissa merkatulla reitillä. Erään mutkan takana oli joukko lumikenkä kävelijöitä keskellä uraa.
Ensinnäkin kävely on kielettyä ja hyvin vaarallista reitillä, mutta koomisinta on että kiellon rikkojat puivat nyrkkiä, näyttivät keskisormea ja huutelivat rumuuksia.
Eiköhän suvaita muutakin kuin se oma nenä....
Miksi ymmärrystä pitäisi aina löytyä siltä, joka ei mitenkään haittaa muiden kulkemista ja eloa melulla tms??
Itse liikun paljon koiran kanssa, ja kyllä on muuten tuskaa yrittää löytää tästä kunnasta paikkaa jossa ei aina joku tulisi päristelemään jollain suoraan h********ä olevalla koneella lähimaille.
Eli turha porata mahdollisuuksien antamisesta muille ihmisille. Tiesitkö että melu heikentää kuuloa, lisää stressiä ym erittäin terveydelle haitallista?
Oma esimerkkisi oli varsin huono tähän yhteyteen... mietis nyt vähän.
Lumikenkäilijät olivat tietysti väärässä paikassa.
Kuten myös ne mönkijöillä ajajat, toisinkuin koiraansa ketään häiritsemättä ulkoiluttanut.
Kellä hyvänsä on oikeus suojella omaa ja koiransa kuuloa, se kakara kyllä selviäisi mainiosti ilman monella tavalla saastuttavaa mönkijäänsä jonka päällä ei se omakaan kuulo varsinaisesti parane, kunto kasva taikka mitään muutakaan hiemankaan positiivista yhtään kenellekään.
Ottaa päähän kaikenmaailman apinat joiden mielestä kaikkien pitää saada tehdä kaikkea täysin riippumatta siitä mitä vaaraa siitä kenellekin on. Arvot ehkä hieman pielessä?