siitä punnitus/hinta tarrasta ei käyilmi ollenkaan viimmeistä myyntipäivää? Täti käärii tuotteen vaan pakettiin eikä kerro sitä jos ei itse ymmärrä kysyä. Mä olen kyllästynyt kyselemään että kauankos tämä lihaklimppi on sulla tällä ollut. :/
Miksi kaupan lihatiskiltä
esim lihaa ostaessa
91505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
se kun ostat, on viimeinen myyntipäivä,
teillä ei kai ole kaupan kanssa sopimusta säilytyksestä ja ohjeita uudellenmyynnistä.
EIpä viimeisellä myyntipäivällä ole isoa väliä, jos ostat lihaa lihatiskiltä. Liha ei säily kuin päivän pari paperipaketissa. Kaupan muovipaketissa suojakaasuun pakatut lihat ovat ihan eri asia.
kotiin päästyään ottaa lihan pois paperista ja laittaa sen jääkaapin hyllylle niin mitenkä sitten on säilyvyys, teenkö minäkin siitä sitten parinpäivän päästä jauhelihaa, täytyy miettiä :D
Juu onko sinulla sellainen jääkaappi, jossa on suojakaasua?
tuotteet kaupan lihatiskillä suojakaasussa, entäs kun ne viedään yöksi pois siitä niin laitetaanko ne suojakaasuun ja sitten taas aamulla kannetaan tiskille?
Hyvä kysymys, en tiedä vaikka olen ruokakaupassa ollut töissä. Mutta luulisin, että vanhat tuotteet pakataan erikseen (niitä valkoisia rasioita), tai heitetään pois.
Ammattitaitoinen myyjä osaa sanoa, kuinka kauan liha säilyy jääkaapissa. Myyjä voi jopa kysyä, onko tarkoitus käyttää liha samana päivänä vai vasta parin päivän päästä, jolloin hän valitsee sopivimman lihan. Liha tulee ainakin omasta mielestäni paremmaksi, kun se saa tekeytyä pari päivää.
Ammattitaitoisista kauppiaista ja myyjistä voi kyllä marketeissa olla pulaa. Kauppahallien lihatiskien takana on yleensä osaamista.
Viimeiset myynti/käyttöpäivät puuttuvat ymmärtääkseni palvelutiskeiltä ostettaessa muutenkin, kala, leikkeleet, juustot, leivät jne. Ostajan täytyisi itsekin osata arvioida tai sitten käyttää tuote samana tai seuraavana päivänä.
On unohdettu myös omien aistien käyttö. Myös pakattuja elintarvikkeita on hyvä vilkaista ja nuuhkaista, kun paketin avaa.
"Liha tulee ainakin omasta mielestäni paremmaksi, kun se saa tekeytyä pari päivää."
Ei helevata ainakaan jauheliha:P
Ehkä tarkoitat naudan sisäfileitä jne...
Itse en osta edes kaupoista( marketeista) enää lihaa ollenkaan, sitä varten on lihakaupat.