Moro, auto lähtee hyvin käymään ja liikkeelle, mutta pysähtyessä esim liikennevaloihin ja sitten liikkeellelähdössä ilmenee jonkimmoista tärinää tms. aivan kuin moottori ei vetäisi kunnolla, tai kävisi kaikilla pytyillä? Tyhjäkäynti ok ja automaatin öljynpinta ok, lämpimänä mitattu. Öljy puhdasta, ei mustaa tms. Moottorin päällä oleva tukikumi ainakin ehjä. Allaolevia en ole vielä ehtinyt tarkistaa. Millaisia oireita vetoakselien kulumat aiheuttavat? Autolla ajettu 185 tkm. Onkos muilla ollut vastaavaa vikaa?
850 automaatti -96 täristää
sedan
41133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Laita enneksi tämä sytystpuoli kuntoon
Virranjakajankansi
Pyörijä
Sytytysjohdot
4 kärki Boshin tulpat koneseen osta uudet ei maksa paljon Motonetista.
Milloin bensasuopdatin vaihdettu ilmaputsari ja muutenkin koneessa hyvät öljyt.Tämä normi huolto kerro sitten parantuko auton käytös.Sanoit että vajailla pytyillä pyörii siksi tämä vinkki tuli.
--------------------------------------------------------------------------------
Tässä ohje josta kaikki alkoi minun korjaustoiminnassa ,tämä ohje ei käy turboihin niissä on eri jutut
Linkki kuvin tässä. http://volvospeed.com/Repair/ftrap.php
Talvi on tullut ja tämä ohje käy Volvo 850 malliin ja samahan järjestelmä on 70:sä.
Tarvittavat työkalut :
Talttapäinen ruuvimeisseli ja torx avain, sekä liuotinpesuainetta ja CRC. Vaimon sukkahousut sekä puhdistusrättiä.
Avaa konepelti.
Kaasuläppä (minne menee kaasuvaijeri), sen päällä on muovisuojus avaa päällä oleva ruuvi torx kanta, vedä muovisuojusta keulaan kohti nosta irti, siinä on kynnet jotka pitää suojusta.
Avaa klemmarit 2 kappaletta ilmapuhdistimen letkujen päissä ja 1 kappale siinä kaasuläppäkotelon kauluksessa. Irrota ilmapuhdistimen kannessa oleva putki, joustavaa tavaraa.
Paikalle jäi muoviosa imusarjaan ja siinä paikalla liekkilukko on moottorin puolella.
IRROTUS:
Kierrä liekkilukkoa 15 milliä vasempaan ja vedä, pitäisi lähteä irti.
Irrota muoviosa imusarjasta ja putsaa liuottimella aivan puhtaaksi. Huohotinletku joka on moottorissa vielä kiinni, mikäli siinä on joku suodatin sen voi poistaa ja putsata vaan hyvin .
Suurimmasta osasta Volvoja lienee poistettu niin ei tule stefa ongelmia eli öljyt pysyy koneessa kun paine ei riko tiivisteitä. Kaasuläppä puhdistetaan siten, että CRC ruikutetaan sinne missä läppä sijaitsee ja niillä sukkahousuilla putsataan paikat.
Samalla aseöljyllä voitele mekanismin nivelet /kaasuvaijerin.
Ekologista ajattelua / kierrätystä jos ei talossa naisväkeä, käy puuvilla vaatekin tai rätti.
Samantie voi putsata ilmaputsarin kannessa olevan mittarin. Suihkase CRC:stä, pyyhkäse puhtaaksi, niin ei ole ainakaan pahasta.
Laita takaisin ja katso että huohottimesta ei tipu o-rengas kun laitat paikalleen. Lopuksi koeajo ja eikös tunnu että on paremmat kyydit. Olet säästänyt vähintään 20 euroa töistä. Pahiten käy jos menee stefa ja sen vaihto maksaa n. 400 euroa.
Lisätyö .
Lisäilmaventtiilin puhdistus eli "tyhjäkäyntimoottori" on siinä liekkilukon etupuolella ja jäähdyttäjän takapuolella .
Kumipannalla kiinni .Menee sähköliitin ja 2 ilmaletkua.
Irrota venttiili ja puhdista CRC kaasutinpuhdistus spraylla sekä suhauta aseöljyä lopuksi sinne kevyesti .
Laita takaisin kiinni ja jos lemmarit huonot laita kunnolliset takaisin ettei ole ilmavuotoja.
vaihdoin ensimmäiseksi ja jo alkoi pelittää!Vanhat olivat 3-kärkitulpat ja merkiltään "Volvo",
tiedä sitten koska vaihdettu viimeksi? Olivat kyllä siistin näköiset ja väriltään ok, mutta ilmeisesti kuitenkin joku niistä oli pimeänä, koska vaihdon jälkeen ongelmat hävisivät. Kiitos neuvosta;-))
Pidetään ne Volvot kunnossa kun tämä nettikorjaaminen onnistuu niin helposti .Moro