Lihottaako"masennuslääkkeet"??

Olen kärsinyt aamuyön heräilystä ja lääkäri kirjoitti minulle tähän ongelmaan lääkkeet jotka ovatkin parantaneet nukkumistani. Olen syönyt lääkettä noin kuukauden (1 tabletti iltaisin) ja huomannut että painoa on tullut muutama kilo lisää vaikka ruokailutottumukset ja liikuntatavat ovat entisensä. Tästä ilmiöstä en olekaan sitten kovin innoisani :( Lääkettä käytetään kuulemma yleisemmin masennuksen hoitoon ja välillä myös uniongelmiin. Valitettavasti en saa lääkkeen nimeä nyt mieleen :( Olisinkin kysynyt voivatko tämän tapaiset lääkkeet aiheuttaa lihomista, aineenvaihdunnan hidastumista tms. Syön terveellisesti ja varsinaista "hikiliikuntaa" ja treeniä tulee n.6h viikossa mikä on mielestäni aivan tarpeeksi (tähän siis lisäksi vielä kaikki normaali liikkuminen) Osaakohan joku auttaa? :)
81666
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eihän lääke vain ole Mirtazapin?

Minä söin sitä juuri samaan vaivaan, aamu-öisin heräilin ja unet jäi tosi lyhyiksi...

Lääkkeen avulla olo koheni, nukuin kuin murmeli yöt putkeen. Mutta paino nousi! Lääkäri kehotti vaan jatkamaan kuuria, että nousu kyllä tasoittuisi, mutta katinkontit! Söin niitä puoli vuotta ja lopetin sitten koska paino oli noussut yli 10kg!

Minäkään en ruokatapojani miksikään muuttanut, mutta silti paino nousi.

Olen kokeilut senjälkeen muitakin lääkkeitä, mutta ei ole löytynyt niistä apua vaivaan...Niinpä nyt unetonna toisinaan roikun täällä netissä aamuyön tunteina...

Äänestä
  • Kyllä vain, pahuksen Mirtazapinhan (itselläni 15mg, tarkistin asian) se joka itselläni on tuon lihomisen aiheuttanut... :( Olen tosiaan syönyt lääkettä vasta n.kuukauden, mutta jo tässä ajassa olen lihonut 3-4 kiloa enkä uskalla edes kuvitella mikä tilanne olisi muutaman kuukauden käytön jälkeen... Eikö muista lääkkeistä ole siis kohdallasi ollut mitään apua? Mitä lääkkeitä ne ovat olleet? En haluaisi luopua hyvistä yöunista, mutta eipä tuo lisäpainokaan kiinnosta. Suunnittelen vakavasti lääkkeen syönnin lopettamista tai edes kunnon taukoa niin että painoni palautuisi normaaliksi...

    Äänestä

  • Unihäiriöinen kirjoitti:

    Kyllä vain, pahuksen Mirtazapinhan (itselläni 15mg, tarkistin asian) se joka itselläni on tuon lihomisen aiheuttanut... :( Olen tosiaan syönyt lääkettä vasta n.kuukauden, mutta jo tässä ajassa olen lihonut 3-4 kiloa enkä uskalla edes kuvitella mikä tilanne olisi muutaman kuukauden käytön jälkeen... Eikö muista lääkkeistä ole siis kohdallasi ollut mitään apua? Mitä lääkkeitä ne ovat olleet? En haluaisi luopua hyvistä yöunista, mutta eipä tuo lisäpainokaan kiinnosta. Suunnittelen vakavasti lääkkeen syönnin lopettamista tai edes kunnon taukoa niin että painoni palautuisi normaaliksi...

    En muista niitä nimiä, yksi oli ainakin se melatoniini, se auttoi nukahtamaan nopeasti mutta aamuyöllä taas valvotti...

    Nyt olen yli vuoden ilman lääkkeitä. On mulla resepti Imovanea, mutta nekin auttavat vain nukahtamiseen. Ja aiheuttaa riippuvuutta kuulemma, siksi en niitäkään ole lisää hakenut.

    Kyllä minäkin aikani pähkäilin näiden lääkkeiden kanssa, mutta sitten päätin selvitä ilman. Tosin kyllä se valvominenkin vitsittää, mutta lisää läskiä en halua enkä mitään riippuvuuksiakaan.

    Mun kohdalla suurin apu on ollut siitä että olen tietoisesti pyrkinyt välttämään stressiä ja aina kun pinna tuntuu kiristyvän, pidän taukoa ja teen jotain muuta kunnes hellittää,,,siis töissä tarkoitan. Sen mielenrauhan kun joskus saavuttaisi....Oppisi elämään ilman turhia paineita.

    Äänestä

  • en muista nimiä kirjoitti:

    En muista niitä nimiä, yksi oli ainakin se melatoniini, se auttoi nukahtamaan nopeasti mutta aamuyöllä taas valvotti...

    Nyt olen yli vuoden ilman lääkkeitä. On mulla resepti Imovanea, mutta nekin auttavat vain nukahtamiseen. Ja aiheuttaa riippuvuutta kuulemma, siksi en niitäkään ole lisää hakenut.

    Kyllä minäkin aikani pähkäilin näiden lääkkeiden kanssa, mutta sitten päätin selvitä ilman. Tosin kyllä se valvominenkin vitsittää, mutta lisää läskiä en halua enkä mitään riippuvuuksiakaan.

    Mun kohdalla suurin apu on ollut siitä että olen tietoisesti pyrkinyt välttämään stressiä ja aina kun pinna tuntuu kiristyvän, pidän taukoa ja teen jotain muuta kunnes hellittää,,,siis töissä tarkoitan. Sen mielenrauhan kun joskus saavuttaisi....Oppisi elämään ilman turhia paineita.

    Ok, olen myös lukenut tuosta melatoniinista jotain, mutta taitaa tosiaan valvottaa aamuyöllä. Luontaistuotteet voisivat olla seuraava kokeilunkohde :)

    Sanotaan tosiaan että nuo lääkkeet lisäisivät ruokahalua ja erityisesti makean- ja rasvaisen ruuannälkää, mutta voisinpa miltei vannoa etten ole syönyt makeita tai rasvasia ruokia enempää kuin aikaisemminkaan, päinvastoin, olen koittanut vältellä niitä kun on kesä ja muutenkin "rannalla olo aika". Mutta mutta, ehkäpä jatkan vielä vähän aikaa noita lääkkeitä ja katsotaan muuttuuko tilanne pahempaan suuntaan...

    Mieluiten olisin minäkin ilman lääkkeitä ja mitään ylimääräisiä. Olen myös koittanut rauhoittua kun olen huomannut että pinna kiristyy ja muutenkin tulee "se tietty olo". Aikaisemmin en edes kärsinyt mistään tämmöisestä vaan kaikki oli hienosti...jostain lähdin itselleni sitten tämmöistä stressiä kehittämään... Voimia sinulle!! :)

    Äänestä

  • Unihäiriöinen kirjoitti:

    Ok, olen myös lukenut tuosta melatoniinista jotain, mutta taitaa tosiaan valvottaa aamuyöllä. Luontaistuotteet voisivat olla seuraava kokeilunkohde :)

    Sanotaan tosiaan että nuo lääkkeet lisäisivät ruokahalua ja erityisesti makean- ja rasvaisen ruuannälkää, mutta voisinpa miltei vannoa etten ole syönyt makeita tai rasvasia ruokia enempää kuin aikaisemminkaan, päinvastoin, olen koittanut vältellä niitä kun on kesä ja muutenkin "rannalla olo aika". Mutta mutta, ehkäpä jatkan vielä vähän aikaa noita lääkkeitä ja katsotaan muuttuuko tilanne pahempaan suuntaan...

    Mieluiten olisin minäkin ilman lääkkeitä ja mitään ylimääräisiä. Olen myös koittanut rauhoittua kun olen huomannut että pinna kiristyy ja muutenkin tulee "se tietty olo". Aikaisemmin en edes kärsinyt mistään tämmöisestä vaan kaikki oli hienosti...jostain lähdin itselleni sitten tämmöistä stressiä kehittämään... Voimia sinulle!! :)

    En ole uskaltanut luontaistuotteita kokeilla, kun mulla on allergioita monenlaisille asioille. Niistä kyllä voi hyvinkin olla apua, kerro joskus kokemuksia täällä palstoilla jos löytyy hyvä tuote!

    Niinhän sitä on sanottu että naiset ovat usein liiankin tunnollisia ja polttavat itsensä helposti loppuun....Minullakin tämä iski yllättäen, en nuorempana juuri asioita miettinyt ja työ jäi aina työpaikalle kun lähti sieltä kotiin, Nykyään se kai jää tuonne nuppiin kiertämään kehää ja yöllä sitten herättelee.

    Eiköhän tästä selvitä kunnialla kuitenkin!

    Äänestä

Söin Mirtazapin 15mg unettomuuteen kahden kuukauden ajan. Koko tuon ajan ruokahaluni oli loputon, teki makeaa koko ajan mieli ja en tullut kylläiseksi ollenkaan. Toisin sanoen söin kuin hevonen, nukuin kuin lapsi ja mährystin koko ajan jtn hyvää. Tämä seuraukena paino nousi 8kg. Ei voi syyttää kuin itseänsä että tuli mässäiltyä ja että paino nousi mutta kyllä lääke hieman edisti lihomista.

Äänestä
  • Mirtazapin tekee minusta ikäänkuin tahdottoman. Sitä vaan on ja on tyytyväinen siihen. Syömiseenkin tulee samanlainen fiilis, sitä vaan syö eikä ajattele.

    Kyllähän sen painonnousun todella huomasi heti alusta alkaen, mutta ainakin mulla oli se hälläväliä asenne, lääkkeestä johtuen kun muuten oli "ihana" olla, sai nukuttua kunnolla eikä pinnaa kiristellyt niinkuin yleensä.

    Äänestä

syöt enemmän jos paino nousee!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Unihäiriöinen kirjoitti:

Olen kärsinyt aamuyön heräilystä ja lääkäri kirjoitti minulle tähän ongelmaan lääkkeet jotka ovatkin parantaneet nukkumistani. Olen syönyt lääkettä noin kuukauden (1 tabletti iltaisin) ja huomannut että painoa on tullut muutama kilo lisää vaikka ruokailutottumukset ja liikuntatavat ovat entisensä. Tästä ilmiöstä en olekaan sitten kovin innoisani :( Lääkettä käytetään kuulemma yleisemmin masennuksen hoitoon ja välillä myös uniongelmiin. Valitettavasti en saa lääkkeen nimeä nyt mieleen :( Olisinkin kysynyt voivatko tämän tapaiset lääkkeet aiheuttaa lihomista, aineenvaihdunnan hidastumista tms. Syön terveellisesti ja varsinaista "hikiliikuntaa" ja treeniä tulee n.6h viikossa mikä on mielestäni aivan tarpeeksi (tähän siis lisäksi vielä kaikki normaali liikkuminen) Osaakohan joku auttaa? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu