Yäsatakunta-lehden

linja ihmetyttää. Olen useamman kerran kesäloman aikana laittanut sinne näppyihin menemään viestin koulukiusaamisesta. Ihan yleisen vain, ei mitään opettajien nimiä tms. Olen kirjoittanut tyyliin, että toivottavasti opet heräävät tulevalla lukukaudella kiusaamiseen ja myös tekevät koulukiusaamisen poistamiseksi jotain. Parkanon kouluissa on ihmeellistä toimintaa, eräät opettajat todella räikeästi suosivat joitakin oppilaita ja jos tällainen suosikki vaikka kiusaa joitakin muita, opettaja ei tee asian hyväksi mitään, ei "näe" kiusaamista ja vierittää syyt kiusattujen lasten niskoille. Viestini ovat siis menneet yläriin perille, kuittausviesti on tullut eikä mitään kuitenkaan lehdessä julkaista. Sitten noita iänikuisia koirankakka-juttuja ym naapurikyttäämisiä julkaistaan. En voi käsittää asiaa ollenkaan! Lehti muutenkin on mennyt ihan huonoksi sen jälkeen kun päätoimittaja viimeksi vaihtui tuohon lampaaseen. Edellinen päätoimittaja oli nainen eikä hän pelännyt kirjoittaa epäkohdista.
284462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Ylärin on vapaamuurarit laittaneet talutusnuoraansa.
Pitää kaikki julkaistava olla vain positiivista.

Äänestä
  • kepu-kokoomus akseli valvoo,mitä saa kirjoitaa,ja sun muut veljeskunnat.aika tylsä lehti nykyään.enemmän tsempiä,ja rohkeutta pää-ja muilta toimittajilta kirjoitta kiperistäkin asioista.niitä varmasti on,eikä vain myötäillä joojoo linjalla näitä hyväveliakselin komissaareita.

    Äänestä

lehdessä ei ole mitään muuta luettavaa kuin kauppojen mainokset. Jutut on ihan puutaheinää. Lehden lukemiseen menee parhaimmillaankin korkeintaan pari minuuttia. Mutta niinpä aionkin perua tilaukseni. Hinnat kun kyllä ovat aikas korkeella, mutta tietty pitäähän niillä hinnoilla pystyä kustantamaan tähtireportterien kesämatkat ja pikkujoulut, milloin mihinkin euroopan kaupunkiin !!!!!!!

Äänestä
  • semmoisella porukalla, mitä siellä "töissä" on saavan kinnostaviakin juttuja aikaiseksi. Nykyisten juttujen tekoon riittäisi pari toimittajaa, eikä silti työt painaisi, nythän siellä on 4-5 vakituista ja saman verran harjoittelijoita. Yleensä jutuissa on muutama rivi tekstiä ja A4 kokoinen kuva vähintään. Lopetan tilauksen kanssa kun nykyinen jakso loppuu. Noista pikkujoulukemuista vielä, että niissä sitä tilausmaksu ja ilmoitusmaksu rahaa palaa rutosti ja kaikenmaailman matkoilla, missä vähän väliä ovat!

    Äänestä

  • paska aviisi kirjoitti:

    semmoisella porukalla, mitä siellä "töissä" on saavan kinnostaviakin juttuja aikaiseksi. Nykyisten juttujen tekoon riittäisi pari toimittajaa, eikä silti työt painaisi, nythän siellä on 4-5 vakituista ja saman verran harjoittelijoita. Yleensä jutuissa on muutama rivi tekstiä ja A4 kokoinen kuva vähintään. Lopetan tilauksen kanssa kun nykyinen jakso loppuu. Noista pikkujoulukemuista vielä, että niissä sitä tilausmaksu ja ilmoitusmaksu rahaa palaa rutosti ja kaikenmaailman matkoilla, missä vähän väliä ovat!

    myös minulla,olen yrittänyt laittaa asiallista juttua näpyihin,mutta ei koskaan julkaista.Vain kaikkea koiran kakkaayms typeriä juttuja

    Äänestä

näpyttele oikeaan osoitteeseen.Yläri ei ole koulukiusaamisen osoite.

Äänestä
  • tietävän miten huonosti joitakin lapsia kohdellaan koulussa opettajien taholta. Ja sitten ei lapseton sinkkupäätoimittaja vaivaudu mitään julkaisemaan...

    Äänestä

  • aloittaja kirjoitti:

    tietävän miten huonosti joitakin lapsia kohdellaan koulussa opettajien taholta. Ja sitten ei lapseton sinkkupäätoimittaja vaivaudu mitään julkaisemaan...

    jos haluat jutun sinne lehteen toimi näin;
    soita sinne tai laita nykyaikaista emailia
    -pyydä toimittajaa luoksesi että sinulla on juttu
    -toimittaja tulee ja kerrot hänelle juttusi
    -toimittaja kirjoittaa jutun ja lähettää sen teille oikolukua varten
    -juttu on lehdessä

    ei näitä asoita missään helvatan ylärin näpypalstalla paranneta!

    Äänestä

  • tässä ohjeet kirjoitti:

    jos haluat jutun sinne lehteen toimi näin;
    soita sinne tai laita nykyaikaista emailia
    -pyydä toimittajaa luoksesi että sinulla on juttu
    -toimittaja tulee ja kerrot hänelle juttusi
    -toimittaja kirjoittaa jutun ja lähettää sen teille oikolukua varten
    -juttu on lehdessä

    ei näitä asoita missään helvatan ylärin näpypalstalla paranneta!

    että kun kirjoittaa näppyihin jotakin, siitä menee se maksu eikä kuitenkaan kirjoittamaasi julkaista? Vaikka asia olisi miten tärkeä? Ymmärrän kyllä, että monen tajunnasta ei tärkeämpää juttua löydykään kuin koirankakat tai kissojen kiinnipito. Miksi siellä lehdessä yleensä ottaen onkaan sitten mitään näppypalstaa? Minä en ole tilannutkaan koko lehtä enää, enkä ole ainoa.

    Äänestä

  • tympääntynyt minäkin kirjoitti:

    että kun kirjoittaa näppyihin jotakin, siitä menee se maksu eikä kuitenkaan kirjoittamaasi julkaista? Vaikka asia olisi miten tärkeä? Ymmärrän kyllä, että monen tajunnasta ei tärkeämpää juttua löydykään kuin koirankakat tai kissojen kiinnipito. Miksi siellä lehdessä yleensä ottaen onkaan sitten mitään näppypalstaa? Minä en ole tilannutkaan koko lehtä enää, enkä ole ainoa.

    koirankakkajuttuja oikein julkaistaan, kun ei niitä ole mun lehdessä näkynyt sitten viime kevään?

    Kysyykää toimituksesta, mikä riivaa kun ei juttuja julkaista? Yksinkertaista.
    Ehdottakaa itse jutun aiheita niin ei tartte aina rutista..

    Äänestä

Jos jaettaisiin turhimman paikallislehden titteli, olisi Yläri vaikeasti lyötävissä.

Kaikista helvetin kissanristiäisistä on juttua palsta kaupalla. Kaikkia kuntalaisia koskevista ja kiinnostavista asioista on korkeintaan pieni ilmoitusluontoinen teksti, jossa mainitaan näin päätetyn tai tehdyn.

Paikallislehden tehtävä olisi herättää keskustelua ja haistella tuulia. Täytyisi kysyä päättäjiltä "tyhmiä" kysymyksiä, nähdä hieman vaivaa ja käyttää päätään. Parkanossa riittäisi paskakasoja tongittavaksi.

Ylä-Satakunnassa pitäisi olla toimittaja, joka ei välittäisi vaikkei paikallinen "kerma" morjestaisikaan.

Äänestä
  • paikalliset "kermat". Ei lehti missään tapauksessa
    kirjoittaa mistään joka vähänkin liippaa läheltä mainos-euroja.

    Äänestä

  • älkää silti käyttäkö typerää slanginimeä "Yläri".

    Äänestä

  • Olen iloinen, etten ole toimittaja. Miten voi tietää, mikä jutun aihe kiinnostaa ja mikä ei? Kas kun se lehmänturpa lehdessä voi olla hyvinkin kiinnostava sen ihmisen mielestä, jonka lehmästä on kyse.
    Minusta eilisen lehden etusivun juttu oli hyvä. Sillä jutulla oli kyllä paljon syvällisempikin merkitys kuin pelkästään ne lapset. Me parkanolaiset kun tarvitsemme vieläkin kansainvälisyyskasvatusta. Ei tarvitse olla kovinkaan paljon erivärinen ihminen, kun me jo katsomme pitkään. Ei ole pitkääkään aikaa siitä, kun savustimme paikkakunnalta edelliset pitseriayrittäjät! Me olemme kummallisia; syömme kyllä mielellämme pitsaa ja kebabia, mutta ulkomaalaisia emme oikein voi sietää.

    Paikallislehti ei voi olla mikään juorulehti eikä sensaatiolehti. Enkä toivoisi sen keskittyvän pelkkään politiikkaankaan. Mielestäni toimittajat näkevät kiitettävästi vaivaa jutun aiheiden keksimisessä. He myös ottavat vastaan juttuvinkkejä, itse olen sellaisen antanut ja aiheesta tehtiin juttu. Eikä se kertonut minusta!
    Taivaan kiitos kukaan ei vielä ole tilannut juttua minun takapihastani. Tai jos onkin, jonkinlainen kohteliaisuus vielä toimii - ihan kaikesta ei siis voi kirjoittaa.
    Ymmärrän kyllä, että jos jonkin ihmisen hampaankolossa on naapurin kissan pissa, pahaa mieltä helpottaisi, jos siitä voisi kertoa muillekin. Mutta kun juuri se aihe ei välttämättä kiinnostakaan niitä 7999 muuta tilaajaa.

    Paikallislehtemme vuosikerta maksaa 58 euroa, se tekee kappalehinnaksi noin 0,55 euroa. Rahaa palaa turhempaankin, jos ei vaikka jokaisen lehden jokainen juttu kiinnostakaan. En tiedä lehden taloudesta tuon taivaallista, mutta veikkaan, ettei lehden vuosikertahinnalla kustanneta edes paperia, jolle se painetaan, puhumattakaan niiden lehtien jakelusta laatikoihimme. Mainoseurot ovat varmasti tarpeen, jotta toimittajille ja muulle henkilökunnalle voidaan maksaa palkkaa, kaikkihan eivät tee juttujaan freelance- pohjalta.

    Lehden tilaaminen on ihan vapaaehtoista. Minä maksan maksun mielelläni.

    Ai niin, alkuperäiselle kirjoittajalle: Minun lapseni oli koulukiusattu. En uskaltanut puuttua asiaan, sillä pelkäsin kiusaamisen vain pahenevan. Asiaa ei paranna lehteen kirjoittelu. Ole sinä rohkea ja mene puhumaan sille opettajalle, joka on asiasta vastuussa. Se on kuitenkin ainoa keino saada asiaan parannus. Opettajat kouluissa, ihan samoin kuin kaupungintalon virkailijat ja terveyskeskuksen henkilökunta, ovat meidän veronmaksajien palveluksessa. Meillä on oikeus vaatia rahoillemme täysi vastine, emme maksa kahvihuoneessa juoruilemisesta, asiakkaiden persuksille potkimisesta, emmekä lastemme kiusaamisesta. Muistathan kuitenkin myös sen, että meidän lapsemme puhuvat kotona joskus väritettyä totuutta, minunkin.....

    Äänestä

  • kaikkia kirjoitti:

    Olen iloinen, etten ole toimittaja. Miten voi tietää, mikä jutun aihe kiinnostaa ja mikä ei? Kas kun se lehmänturpa lehdessä voi olla hyvinkin kiinnostava sen ihmisen mielestä, jonka lehmästä on kyse.
    Minusta eilisen lehden etusivun juttu oli hyvä. Sillä jutulla oli kyllä paljon syvällisempikin merkitys kuin pelkästään ne lapset. Me parkanolaiset kun tarvitsemme vieläkin kansainvälisyyskasvatusta. Ei tarvitse olla kovinkaan paljon erivärinen ihminen, kun me jo katsomme pitkään. Ei ole pitkääkään aikaa siitä, kun savustimme paikkakunnalta edelliset pitseriayrittäjät! Me olemme kummallisia; syömme kyllä mielellämme pitsaa ja kebabia, mutta ulkomaalaisia emme oikein voi sietää.

    Paikallislehti ei voi olla mikään juorulehti eikä sensaatiolehti. Enkä toivoisi sen keskittyvän pelkkään politiikkaankaan. Mielestäni toimittajat näkevät kiitettävästi vaivaa jutun aiheiden keksimisessä. He myös ottavat vastaan juttuvinkkejä, itse olen sellaisen antanut ja aiheesta tehtiin juttu. Eikä se kertonut minusta!
    Taivaan kiitos kukaan ei vielä ole tilannut juttua minun takapihastani. Tai jos onkin, jonkinlainen kohteliaisuus vielä toimii - ihan kaikesta ei siis voi kirjoittaa.
    Ymmärrän kyllä, että jos jonkin ihmisen hampaankolossa on naapurin kissan pissa, pahaa mieltä helpottaisi, jos siitä voisi kertoa muillekin. Mutta kun juuri se aihe ei välttämättä kiinnostakaan niitä 7999 muuta tilaajaa.

    Paikallislehtemme vuosikerta maksaa 58 euroa, se tekee kappalehinnaksi noin 0,55 euroa. Rahaa palaa turhempaankin, jos ei vaikka jokaisen lehden jokainen juttu kiinnostakaan. En tiedä lehden taloudesta tuon taivaallista, mutta veikkaan, ettei lehden vuosikertahinnalla kustanneta edes paperia, jolle se painetaan, puhumattakaan niiden lehtien jakelusta laatikoihimme. Mainoseurot ovat varmasti tarpeen, jotta toimittajille ja muulle henkilökunnalle voidaan maksaa palkkaa, kaikkihan eivät tee juttujaan freelance- pohjalta.

    Lehden tilaaminen on ihan vapaaehtoista. Minä maksan maksun mielelläni.

    Ai niin, alkuperäiselle kirjoittajalle: Minun lapseni oli koulukiusattu. En uskaltanut puuttua asiaan, sillä pelkäsin kiusaamisen vain pahenevan. Asiaa ei paranna lehteen kirjoittelu. Ole sinä rohkea ja mene puhumaan sille opettajalle, joka on asiasta vastuussa. Se on kuitenkin ainoa keino saada asiaan parannus. Opettajat kouluissa, ihan samoin kuin kaupungintalon virkailijat ja terveyskeskuksen henkilökunta, ovat meidän veronmaksajien palveluksessa. Meillä on oikeus vaatia rahoillemme täysi vastine, emme maksa kahvihuoneessa juoruilemisesta, asiakkaiden persuksille potkimisesta, emmekä lastemme kiusaamisesta. Muistathan kuitenkin myös sen, että meidän lapsemme puhuvat kotona joskus väritettyä totuutta, minunkin.....

    Kumman veikkaat kiinnostavan suurta yleisöä enemmän, lehmänturvan vai esim. kaupungin maankäyttösuunnitelmat? Tai kumman luulet vaikuttavan paikallisten asukkaiden arkipäivään enemmän? Tuskin vaatii ilmiömäisiä toimittajan vaistoja, jos veikkaa jälkimmäistä.

    Rasismi ja koulukiusaaminen ovat yksi vakavimmista epäkohdista, joihin tulee puuttua ja joista pitää keskustella. Nämä ovat yhteisiä asioita, ei pelkästään asianosaisten tai koulun vastuulla. Olisi siis mukava tietää, miten paljon paikalliset päättäjät ovat näitä asioita pohtineet ja ottaneet huomioon omissa päätöksissään. Koulujen sulkeminen ja ylipäänsä opetusmäärärahoista tinkiminen kun eivät varmasti tuo parannusta tilanteeseen. Miten paljon Parkanossa on panostettu lasten kouluterveyden huoltoon ja onko lasten psyykkisiin ongelmiin saatavissa apua?
    Aiheeseen voisi paneutua vähän syvällisemminkin.

    Enhän minä nyt sitä tarkoitakkaan että Y-S keskittyisi politiikkaan, kun olisi edes joskus juttua muustakin kuin lehmänturvista ja kylätoimikunnan tikkakilpailuista.

    Kyllä, lehden tilaaminen on vapaaehtoista, mutta mistä muualta voi saada kuntalaista koskevaa tietoa? Kaupungintalon ilmoitustaululta?
    Olisi mukava lukea päättäjien näkemyksiä ja perusteluita muualtakin kuin vaalimainoksista. Vaalien välissäkin.

    Et puuttunut lapsesi koulukiusaamiseen, koska pelkäsit sen pahentavan asiaa? Missä ajattelit kulkevan rajan jolloin puutut? Lapset puhuvat usein väritettyä totuutta sotkettuaan puhtaat vaatteensa, rikottuaan sen antiikkisen perintöposliinin tai syyttää kaveriaan kiusaamisesta hävittyään hänen kanssaan käymänsä nujakan. Jatkuvan koulukiusaamisen kohteeksi joutuminen on kuitenkin asia josta lapsen on hyvin vaikea kertoa kenellekkään. Asiaa häneltä kysyttäessä hän varmasti useimmiten kieltää tai vähättelee ongelmaa kuin suurentelee sitä.

    Äänestä

  • Citizen Kane kirjoitti:

    Kumman veikkaat kiinnostavan suurta yleisöä enemmän, lehmänturvan vai esim. kaupungin maankäyttösuunnitelmat? Tai kumman luulet vaikuttavan paikallisten asukkaiden arkipäivään enemmän? Tuskin vaatii ilmiömäisiä toimittajan vaistoja, jos veikkaa jälkimmäistä.

    Rasismi ja koulukiusaaminen ovat yksi vakavimmista epäkohdista, joihin tulee puuttua ja joista pitää keskustella. Nämä ovat yhteisiä asioita, ei pelkästään asianosaisten tai koulun vastuulla. Olisi siis mukava tietää, miten paljon paikalliset päättäjät ovat näitä asioita pohtineet ja ottaneet huomioon omissa päätöksissään. Koulujen sulkeminen ja ylipäänsä opetusmäärärahoista tinkiminen kun eivät varmasti tuo parannusta tilanteeseen. Miten paljon Parkanossa on panostettu lasten kouluterveyden huoltoon ja onko lasten psyykkisiin ongelmiin saatavissa apua?
    Aiheeseen voisi paneutua vähän syvällisemminkin.

    Enhän minä nyt sitä tarkoitakkaan että Y-S keskittyisi politiikkaan, kun olisi edes joskus juttua muustakin kuin lehmänturvista ja kylätoimikunnan tikkakilpailuista.

    Kyllä, lehden tilaaminen on vapaaehtoista, mutta mistä muualta voi saada kuntalaista koskevaa tietoa? Kaupungintalon ilmoitustaululta?
    Olisi mukava lukea päättäjien näkemyksiä ja perusteluita muualtakin kuin vaalimainoksista. Vaalien välissäkin.

    Et puuttunut lapsesi koulukiusaamiseen, koska pelkäsit sen pahentavan asiaa? Missä ajattelit kulkevan rajan jolloin puutut? Lapset puhuvat usein väritettyä totuutta sotkettuaan puhtaat vaatteensa, rikottuaan sen antiikkisen perintöposliinin tai syyttää kaveriaan kiusaamisesta hävittyään hänen kanssaan käymänsä nujakan. Jatkuvan koulukiusaamisen kohteeksi joutuminen on kuitenkin asia josta lapsen on hyvin vaikea kertoa kenellekkään. Asiaa häneltä kysyttäessä hän varmasti useimmiten kieltää tai vähättelee ongelmaa kuin suurentelee sitä.

    kiinnostavan jonkun asian lehmänturvan ja maankäyttösuunnitelman välimaastossa.

    Puhun ihan tavallisista ihmisistä, en mistään kaltaisistasi älyköistä, teitä ei kauhean monta tähän kylään mahdu :)
    Kai minunkin PITÄISI olla kiinnostunut niistä maankäyttöjutuista, mutta ehkä se riittää, että kunnassa on kaltaisiasi valveutuneita henkilöitä, jotka pitävät meidän saamattomienkin puolta yleisissä asioissa. Kirjoitan tämän ilman vähäisintäkään sarkasmia, oikeasti! Olen laiska ja sivistymätönkin, mutta enpä sitten huutele peräänkään, jos joku asia ei mene mieleni mukaan. Tyydyn siihen, mitä viisaammat saavat aikaan!

    Totta on sekin, että minun olisi pitänyt puuttua koulukiusaamiseen, asia vaan on niin, että jos siellä koulukiusaajan kotona on sellainen äiti tai isä, joka kirjaimellisesti tulee silmille, jos hänen lastaan moititaan, niin tällainen arempi ihminen väistyy. Puhuin toki asiasta rehtorin ja opettajan kanssa, mutta saman pöydän ääreen olisi pitänyt saada myös kiusaaja perheineen. Kiusattu lapseni on nyt jo aikuinen ja selviää kyllä elämästä.

    Äänestä

  • veikkaisin kirjoitti:

    kiinnostavan jonkun asian lehmänturvan ja maankäyttösuunnitelman välimaastossa.

    Puhun ihan tavallisista ihmisistä, en mistään kaltaisistasi älyköistä, teitä ei kauhean monta tähän kylään mahdu :)
    Kai minunkin PITÄISI olla kiinnostunut niistä maankäyttöjutuista, mutta ehkä se riittää, että kunnassa on kaltaisiasi valveutuneita henkilöitä, jotka pitävät meidän saamattomienkin puolta yleisissä asioissa. Kirjoitan tämän ilman vähäisintäkään sarkasmia, oikeasti! Olen laiska ja sivistymätönkin, mutta enpä sitten huutele peräänkään, jos joku asia ei mene mieleni mukaan. Tyydyn siihen, mitä viisaammat saavat aikaan!

    Totta on sekin, että minun olisi pitänyt puuttua koulukiusaamiseen, asia vaan on niin, että jos siellä koulukiusaajan kotona on sellainen äiti tai isä, joka kirjaimellisesti tulee silmille, jos hänen lastaan moititaan, niin tällainen arempi ihminen väistyy. Puhuin toki asiasta rehtorin ja opettajan kanssa, mutta saman pöydän ääreen olisi pitänyt saada myös kiusaaja perheineen. Kiusattu lapseni on nyt jo aikuinen ja selviää kyllä elämästä.

    Puutarhojen kasveista ja kauniista puutarhoista, saisi olla enemmänkin kuvia, myös asiatietoa.

    Koulukiusaamisesta juttelin aikanaan, turhaa oli.
    Vastaus oli ei ne lapset kiusaa, ne on hyvästä perheestä.Perheet oli luokiteltu, miksiköhän?
    Kouluhan opettaa tasa-arvoisuuteen...

    Ne aikuiset jotka ovat aina ylimielisiä,katsovat otsa rypyllä, ai jaa toi ei kuulu meikäläisiin.
    Lapset alkaa tekemään samoin, ehkä he kuulevat, vai periytyykö äidinmaidosta?
    Aikuismaailmasta kuulee jokus hyvinkin koskettavia asioita, minkälaista "rotusyrjintää" parkanossakin tehdään.Kannattais joskus ajatella, mitä onkaan tekemässä?

    Äänestä

  • saisi olla lisääkin kirjoitti:

    Puutarhojen kasveista ja kauniista puutarhoista, saisi olla enemmänkin kuvia, myös asiatietoa.

    Koulukiusaamisesta juttelin aikanaan, turhaa oli.
    Vastaus oli ei ne lapset kiusaa, ne on hyvästä perheestä.Perheet oli luokiteltu, miksiköhän?
    Kouluhan opettaa tasa-arvoisuuteen...

    Ne aikuiset jotka ovat aina ylimielisiä,katsovat otsa rypyllä, ai jaa toi ei kuulu meikäläisiin.
    Lapset alkaa tekemään samoin, ehkä he kuulevat, vai periytyykö äidinmaidosta?
    Aikuismaailmasta kuulee jokus hyvinkin koskettavia asioita, minkälaista "rotusyrjintää" parkanossakin tehdään.Kannattais joskus ajatella, mitä onkaan tekemässä?

    on opettajan tuttavaperheestä, ns. paremmasta perheestä vielä. Opettaja syyttää kiusattuja (ujoja lapsia) ja suosittelee heille terapioita, kun taas kiusaajaa kehutaan ja kannustetaan. Rehtori ei ota kantaa, kukaan muu kuin vanhemmat ei välitä lapsesta , jota lyödään maanrakoon päivittäin ivaamalla ja naureskelemalla. Ope ei "näe" sitä ja keksii puolusteluja kiusaajan käytökselle. Pitäisi opettajan miettiä, millaista olisi itse olla työpaikalla, jossa päivittäin mollattaisiin ja naureskeltaisiin joka sanomisista ja syrjittäisiin. Miksi kukaan ei osaa ajatella asiaa lapsen kannalta? Terapioiden ehdottaminen on loukkaavaa, koska se sama pikkupaska kiusaa myös muita ja siinäpä sitten itsetunto viattomilla kiusatuilla kehittyykin hyvin kun heitä osoitetaan sormella ja sanotaan:"mars terapiaan!Olette ansainneet kiusaamisen, sillä vikahan on teissä." Ja kiusaajaa taputetaan päälaelle ja annetaan hyvä käytösnumero. Niin kauan tuo kai jatkuu, kunnes opettaja vaihtuu lapsesta välittävään opettajaan. Sellaiseen opeen, joka ei pidä lellikkeitä luokassa.. Luojan kiitos opet aina välillä vaihtuukin..

    Äänestä

  • vielä Parkanossa, PI-SU eli pikku-surkea
    pohjois-satakunta on väritön hajuton mauton
    eikä edes kauppojen mainoksia, mutta
    kerma pysyy toopissa, jolleivat kirjoitusvirheitä
    tee
    lyö Ylärin mennen tullen

    Äänestä

  • kiusatun vanhempi kirjoitti:

    on opettajan tuttavaperheestä, ns. paremmasta perheestä vielä. Opettaja syyttää kiusattuja (ujoja lapsia) ja suosittelee heille terapioita, kun taas kiusaajaa kehutaan ja kannustetaan. Rehtori ei ota kantaa, kukaan muu kuin vanhemmat ei välitä lapsesta , jota lyödään maanrakoon päivittäin ivaamalla ja naureskelemalla. Ope ei "näe" sitä ja keksii puolusteluja kiusaajan käytökselle. Pitäisi opettajan miettiä, millaista olisi itse olla työpaikalla, jossa päivittäin mollattaisiin ja naureskeltaisiin joka sanomisista ja syrjittäisiin. Miksi kukaan ei osaa ajatella asiaa lapsen kannalta? Terapioiden ehdottaminen on loukkaavaa, koska se sama pikkupaska kiusaa myös muita ja siinäpä sitten itsetunto viattomilla kiusatuilla kehittyykin hyvin kun heitä osoitetaan sormella ja sanotaan:"mars terapiaan!Olette ansainneet kiusaamisen, sillä vikahan on teissä." Ja kiusaajaa taputetaan päälaelle ja annetaan hyvä käytösnumero. Niin kauan tuo kai jatkuu, kunnes opettaja vaihtuu lapsesta välittävään opettajaan. Sellaiseen opeen, joka ei pidä lellikkeitä luokassa.. Luojan kiitos opet aina välillä vaihtuukin..

    alakoulussa kiusaaminen on vanha juttu, eikä tule muuttumaan ennenkuin saamattomat opettajat jäävät eläkkeelle tai muuten katoavat maisemasta! Tämä lellikki systeemi on ollut vuosia käytäntö ja yleensä nämä kiusankappaleet ovat Parkanon "kerman" jälkikasvua tai opettajien kersoja. Kyllä siperia näitä paskiaisia elämän todellisessa koulussa tulee kurittamaan ankaralla kädellä vielä. Näissä pikkukylissä on se ongelma, että näihin jää opettajien kuonaaines, muutamaa harvaa poikkeusyksilöä lukuunottamatta.Itse olen antanut omalle lapselleni neuvon, että jos joku kiusaa vastaa kaikin mahdollisin keinoin vastaan ja turpaan veto ei ole ollenkaan poissuljettu vaihtoehto näiden paskakikkareiden kanssa toimiessa!

    Äänestä

Olen samaa mieltä ylkkäri on aivan turha ja ylihinnoiteltu lehti huomioiden vielä senkin että muutamat paikalliset liikkeet mainostavat siinä jatkuvasti ja niin lukijat kuin yrityksetkin kustantavat yhdessä tuon 4-5 sivusen onnettoman lärpykän ilmestymisen.

Mutta koska esim. itselleni ei ko. lerpuskaa tule, niin ärsyttää kun kunnassa oletetaan silti että olen tietoinen kaikista eri yksiköiden aukioloista tms muutoksista. Eivät pysty ymmärtämään miten minulle ei tule ylkkäriä? Olettavat että se tulee kattavasti kaikille Parkanolaisille. Muah muah..

Äänestä
  • ilmestynyt yläri oli tuttua huttua tuutin täydeltä! Pari turkkilais vekaraa täytti etusivun ja yhdellä sivulla sai ihailla lehmän turpaa puolen sivun verran. Katselin tässa vanhoja yläreitä 40-50 vuoden takaa ja läpyskät olivat moninverroin kiinnostavammin toimitettuja kuin nykyiset.

    Äänestä

Nii kuten tämän pvän lehdestä voi lukea, salaisesta nrosta ei kannata näpyjä lähettää vaikka olisivat kuinka asiallisia.

Äänestä
  • ei kyse siitä ainakaan. Eli ei ole salainen numero minulla.

    Äänestä

  • aloittaja kirjoitti:

    ei kyse siitä ainakaan. Eli ei ole salainen numero minulla.

    käynyt minulle,ainakin kaksi kertaa ja olen kyllä tiennyt tuosta numeroasiasta.Lehti ei oikeen keksinyt muuta syytä ja jotain täytyi vastata.Se vaan ihmetyttää.että viestit ovat
    palveluviestejä ja lehti ei toimita palvelua jos ei julkaise.

    Äänestä

  • on... kirjoitti:

    käynyt minulle,ainakin kaksi kertaa ja olen kyllä tiennyt tuosta numeroasiasta.Lehti ei oikeen keksinyt muuta syytä ja jotain täytyi vastata.Se vaan ihmetyttää.että viestit ovat
    palveluviestejä ja lehti ei toimita palvelua jos ei julkaise.

    Kyllä lehden linja on selkeästi löysistynyt päätoimittajan vaihdoksen jälkeen. Pääkirjoitustakaan ei vaivaudu joka lehteen tekeen... mikä sinänsä on ok, saapa ainakin joka toisesta lehdestä lukea asiallisen pääkirjoituksen... Taitaa vain olla hyvävelipolitiikkakin jo ryöminyt lehteen asti.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Kyllä lehden linja on selkeästi löysistynyt päätoimittajan vaihdoksen jälkeen. Pääkirjoitustakaan ei vaivaudu joka lehteen tekeen... mikä sinänsä on ok, saapa ainakin joka toisesta lehdestä lukea asiallisen pääkirjoituksen... Taitaa vain olla hyvävelipolitiikkakin jo ryöminyt lehteen asti.

    Katotteko te niitä nimiikirjaimia ollenkaan sieltä pääkirjoituksen perästä? Minun silmään ne on olleet VMH eli päätoimitaja Heinisuo
    ja HP eli Toimitusssihteeri Heikki Pettinen, ja minusta heikin pääkkärit on jopa parempia. Kumpikin on kuitenkin tavistoimitajaa isompia "pomoja" lehdessä, joten ei voi valittaa.

    Äänestä

  • on... kirjoitti:

    käynyt minulle,ainakin kaksi kertaa ja olen kyllä tiennyt tuosta numeroasiasta.Lehti ei oikeen keksinyt muuta syytä ja jotain täytyi vastata.Se vaan ihmetyttää.että viestit ovat
    palveluviestejä ja lehti ei toimita palvelua jos ei julkaise.

    ja vastattiin että jos viestissä on henkilöhin kohdistuvia syytöksiä, ei julkaista. En tiedä onko tästä kyse. Mutta lehti ei siis voi kuulemma pistää kirjoituksia, joissa syytetään ¨tai edes mainitaan jotsakuta tunnitettavaa henkilöä. Esim kiusaamisesta tai muusta yleisesti voi kuitenkin kirjoitaaa. Lehti on vastuusa siitä mitä julkaisee, että mikä tahansa ei voi painaa sibulle, ettei tule syyteitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-kyllästynyt- kirjoitti:

linja ihmetyttää. Olen useamman kerran kesäloman aikana laittanut sinne näppyihin menemään viestin koulukiusaamisesta. Ihan yleisen vain, ei mitään opettajien nimiä tms. Olen kirjoittanut tyyliin, että toivottavasti opet heräävät tulevalla lukukaudella kiusaamiseen ja myös tekevät koulukiusaamisen poistamiseksi jotain. Parkanon kouluissa on ihmeellistä toimintaa, eräät opettajat todella räikeästi suosivat joitakin oppilaita ja jos tällainen suosikki vaikka kiusaa joitakin muita, opettaja ei tee asian hyväksi mitään, ei "näe" kiusaamista ja vierittää syyt kiusattujen lasten niskoille. Viestini ovat siis menneet yläriin perille, kuittausviesti on tullut eikä mitään kuitenkaan lehdessä julkaista. Sitten noita iänikuisia koirankakka-juttuja ym naapurikyttäämisiä julkaistaan. En voi käsittää asiaa ollenkaan! Lehti muutenkin on mennyt ihan huonoksi sen jälkeen kun päätoimittaja viimeksi vaihtui tuohon lampaaseen. Edellinen päätoimittaja oli nainen eikä hän pelännyt kirjoittaa epäkohdista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu