Hei.
Minulla on Elisan noin 4 vuotta vanha 1M -nettiyhteys. speedtester paukuttaa netin download nopeudeksi noin 900 kb/s ja upload nopeudeksi noin 500 kb/s. Kun lataan ihan minkä tahansa ohjelman nopeus nousee maksimissaan 105 kb/s.
Yleensä elokuvia ladatessa pyörii siellä 50 kb/s. Mikäköhän on vialla?
Ladattiin muuten kaverille ohjelma, jolla on kanssa Elisan 1M -netti niin hänellä meni latauksessa noin 5min ja minun koneella yli 4h :O
Mainittakoon että ADSL -modeemina toimii joku speedstreamer merkkinen vekotin.
Hidas netti
netti on hidas
2
769
Vastaukset
- se riipu
aikalailla siitä mistä sinä näitä "elokuvia ja ohjelmia" latailet
- uihasuifdashdui
ettei vaan taas ole mennyt bitit ja bytet sekasin. speedtester varmaankin ilmoittaa nopeuden kiloBITEISSÄ (kb), kun taas selain tms millä ikinä lataatkaan kertoo nopeuden kiloTAVUISSA (kB).
900 kb = 900/8 = 112 kB
500 kb = 500/8 = 62 kB
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161