Julkisuudessa on käyty keskustelua tulevasta työvoimapulasta ja koulutetun ulkomaisen työvoiman tarpeesta.
Käytäntö Suomessa on kuitenkin toista kuin poliitikkojen ja virkamiesten visiot.
Jos ulkomaalainen tulee Suomeen töihin korkeintaan puoleksi vuodeksi, maksaa hän veroa 35% siitä huolimatta kuinka pienet tulot hänellä on. Yhteensä siis eläke ym. maksuineen siis n.40%. Kuka hullu tänne muka tulee kun verokohtelu on tällaista!!?? Suomesta taitaa tosiaankin pikkuhiljaa tulla köyhälistön asuttama euroopan Takapajula...
Ulkomainen työvoima?
1
345
Vastaukset
- Anonyymi
Työvoimapula on täyteen elinkustannuksiin suhteutetusta työvoimasta. Vitosen tunti tekevät ovat kyseessä, hakekoot toimeentulotukia jotta voivat edes vuokransa maksaa. Tämä ei työllistä työtöntä eikä pienennä sosiaalimenoja, kuormittaa liki vastikkeettomasti yhteiskunnan palveluja sekä kippaa homman veronmaksajien piikkiin. Yrittäjä saa tulonsiirtoa ja vääristää sekä yleistä palkkatasoa ja saa kohtuutonta kilpailuetua. Luettelenko lisää? Ja huom. Tässä ei ole mitään rasismia. Kyse on työhaluisista ulkomaalaisista jotka itsekin ovat vaan pelinappuloita tämmösessä puliveivauksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1382091
- 1211445
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3331223Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401180IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31151Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni641150- 1411129
- 491089
Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470957Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet98955