Heinävesi otsikoissa
14
2017
Vastaukset
- kaataja on?
mistä päin noin niinkuin suunnilleen kaataja on? itä, etelä, länsi vai pohjoista heinävettä? keskeltä? ei kai niitä itäisen heinäveden hörhöjä?
- Pasi Kuikka
Liperin ja Heinäveden kunnan rajalta hän on
- nimi ala T:llä?
Pasi Kuikka kirjoitti:
Liperin ja Heinäveden kunnan rajalta hän on
toivottavasti kylän nimi ei ala T:llä
- Pasi Kuikka
nimi ala T:llä? kirjoitti:
toivottavasti kylän nimi ei ala T:llä
Vaan L:llä. Heinäveden puolen Lammulta on mies lähtöisin.
- sinne
nesteelle kysymään juoru ukoilta ne tietää!!!
- Konna Kolmonen
sinne kirjoitti:
nesteelle kysymään juoru ukoilta ne tietää!!!
Eipä taida kannattaa juuri kysellä...Tässä on nyt sellaiset tahot taustalla, että kannattaa pysyä erossa
- ei kai
Konna Kolmonen kirjoitti:
Eipä taida kannattaa juuri kysellä...Tässä on nyt sellaiset tahot taustalla, että kannattaa pysyä erossa
ei kai muitakin tahoja mukana? mitä tarkoitat?
- joskus siellä asunut
Tosi upeeta! Että yläasteen päättäneet ovat saaneet Suomen koulujen vertailussa parhaimman keskiarvon!
- syk
vasta valtakunnalliset ylioppilaskirjoitukset kertovat totuuden ja ovat oikeasti vertailukelpoisia. Taitaa Heinävedellä olla niin pätemättömiä opettajia, että antavat numeroita vähän löyhemmin. Näin saadaan kaikki näyttämään paremmalta.
- Heinäveteläinen
Ei ole syytä ilkamointiin, sillä hyviä arvosanoja on annettu heppoisin perustein läpi sormien katsoen kunnan "kilven kiillotus" kampanjan vuoksi. Tarkoituksena päästä otsikoihin myös jotenkin positiivisessa mielessä. Koulunsa päättäneiden tietämys ja arvosanat ei kestä vertailua valtakunnallisesti ja se on totta.
- joskus siellä asunut
Heinäveteläinen kirjoitti:
Ei ole syytä ilkamointiin, sillä hyviä arvosanoja on annettu heppoisin perustein läpi sormien katsoen kunnan "kilven kiillotus" kampanjan vuoksi. Tarkoituksena päästä otsikoihin myös jotenkin positiivisessa mielessä. Koulunsa päättäneiden tietämys ja arvosanat ei kestä vertailua valtakunnallisesti ja se on totta.
tainnutkaan olla "totta", muistui ikävästi mieleen muutamat siellä koetut asiat, jotka ovat johtaneet monien eri alojen ammattilaisten poismuuttoon kunnasta...
- Heinäveteläinen
joskus siellä asunut kirjoitti:
tainnutkaan olla "totta", muistui ikävästi mieleen muutamat siellä koetut asiat, jotka ovat johtaneet monien eri alojen ammattilaisten poismuuttoon kunnasta...
"Aivovuoto" Heinävedeltä poispäin on ollut tosiasia jo vuosia, sillä ei tänne jää kukaan, jolla on tavoitteita elämässä ja haaveita edetä urallaan...Kuntaa johdetaan "etätyönä" vieraspaikkakuntalaisen kunnanjohtajan toimesta, jolla ei ole paikallistuntemusta ja kosketuspintaa paikallisiin ihmisiin ja kulttuuriin. Veromarkkoja ja myöhemmin euroja on syydetty metalliset croupin ja Kerman saven (Nykyisen Tulikiven) halleihin miljoonatolkulla. Kerman saven alas ajo on tosiasia ja Metallilaitteella on tuotannosta tyhjennetty halli johon kunta kustansi piha-alueiden kalliit remontit asfaltoiden ja aidaten alueet, jotka nyt on tyhjillään, kun metallilaite on siirtänyt tuotantoaan halvan työvoiman maihin...Kulut maksaa Heinäveteläinen veronmaksaja...Sellaiseksi halvan työvoiman alueeksi pitää toki luokitella Heinävesikin, sillä täällä metallimiehen palkka ei ole vertailukelpoinen vastaavaa työtä tekevän etelä suomalaisen metallimiehen kanssa sillä täällä palkat on vedätetty minimiin mitä ammattimiehille voidaan maksaa...Tekevälle töitä löytyy ja joskus on tehtävä rohkeita päätöksiä elämässä...Heinävesi on oikeasti takapajula. Kaunis luonto ja jyhkeät maisemat ei elätä joten pois täältä kannattaa lähteä jokaisen joka vähänkään itseään ajattelee ja tulevaisuuttaan. Täältä ei saa terveydenhoitopalveluita vaan aina on vaivojensa kanssa mentävä yksityiselle josta avun saa ja asiaan suhtaudutaan ammatillisesti toisin, kuin kunnan terveyskeskuksessa, jossa yhteydenottaja pyritään torjumaan viimeiseen asti ja lähes luokitellaan luulosairaaksi, kun on sinne rohjennut soittaa...Sama toistuu hammashuollossa jossa jonot on kuukausien mittaisia, kun kuntaan ei haluta etsiä toista hammaslääkäriä ruuhkaa purkamaan...Olisiko pienen palaverin paikka siellä missä asioista päätetään Heinäveden kunnassa? Minä tulen maksamaan kunnallisveroni johonkin muualle heti kun täältä työn toisaalta saan ja ootte sen jälkeen täällä kusessa veikkaisin;)
- Pasi Kuikka
Lajunlahden ala-asteen koululaiset aloittavat lukuvuotensa maanantaina parakeista kyhätyistä opetustiloissa. Noin kymmenen vuotta sitten remontoidut Lajunlahden koulun tilat ja uusi sinne rakennettu liikuntasali on käyttökiellossa sisätilan ilmanlaatuongelmien takia...Home siis jyllää, mutta miksiköhän se sama home ongelma on lähes kaikissa Heinäveden kunnan kiinteistöissä? Leikkisästi on sanottu, että kunnan näkötorni Pääskyvuorella, joka on kyhätty sähköpylväistä olisi ainoa kunnan omistama rakennelma, jossa ei olisi home ongelmaa:)
Heinäveden kunta osoittaa kuitenkin olevansa edelläkävijä ja ajan hermolla, kun parakkikoulun Lajunlahden lapsukaisille järjesti...Parakkejahan on helppo kuljettaa tulevaisuudessa sinne missä katsotaan koulun sijainnin olevan keskeisimmällä ja edullisimmalla paikalla kustannusten takia. Vuokrakonttien ollessa kyseessä ei homekkaan ole ongelma. Kun homeitiöitä alkaa esiintyä hengitysilmassa vaaditaan kontinvaihtoa omistajalta. Näin homma rullaa eteenpäin pehkuvedelläkin ja muutamat hymyilee:) - kkkkkkkkkkkkkkkkkkilll
Burma (täsmennyssivu)
Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Burma tarkoittaa seuraavia asioita:
* Myanmar, valtio Aasiassa, entinen Burma
* burma, tiibetiläis-burmalainen kieli
* burma, burmankissa, kissarotu.
Tämä on täsmennyssivu, joka luettel
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1862733- 1642539
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182247Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051440Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261183Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931148Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701083