Hei vasemmistolaiset! Haluaisin tietää, mitä mieltä olette taistolaisuudesta. Ovatko he maanpettureita, teidän mielestänne???
Taistolaisuudesta, mitä mieltä???
Uskalletaanko puhua
15604
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
ja mikä on maanpetturi.Millainen toiminta on maanpetturuutta.Voiko jostain liikkeestä leimata kaikki kuten media on tehnyt.Onko Björn.W esim. maanpetturi.Onko jollakin todellista faktatietoa jostakin eikä pelkästään nettiin syötettyjä juttuja.Onko CIA:lle tietoja antaneet maanpettureita?En lähtisi leimaamaan ketään maanpetturiksi ilman todisteita.En taistolaisia enkä äärioikeistolaisia kokoomuslaisia.
Taistolaiset ovat nykyhetkellä koomikkoja,
"me neuvostoliitoa autamme kun maailmanrauhaa turvaa se" - asia oli vakampi noin 1975, jolloin
kommareilla oli kova meno päällänsä ja oli vaara että Neuvostoliiton tukemat SKDL-stalinistit istutetaan maan virkamiehistöön.
Mutta totta on että tärkeä sisäpoliittinen tehtävä Suomessa on vielä tekemättä, tulevissa eduskuntavaaleissa on äänestettävä taistolaiset ulos Suomen politiikasta eli vasemmistoliitto.
Muissakin puolueissa on uustaistolaisia tai YYA-läisiä, eniten silloin vihreissä.
Taistolaisten tarkoituksena on häiriköidä eduskunnassa ja aiheuttaa ongelmia Suomen kehitykselle. Jos
keskimääräinen komusossu on syntyny 1945 ja täyttää 70 vuotta 2015, niin silloin alkaa taistolaisten aikakausi olla Suomessa ohi.
Taistolaisuudesta en välitä sen hönkäsen pölähdystä, tavoitteenahan tuollaisilla kirjoituksilla on yksinkertaisten höynäyttäminen.
Mutta jotta maailmakuva selkiytyisi kannattaa vähän tutkia historiaa ennen tätä markkina maailmaa. Vasemmistolaisesta kulttuurista niin SKDL;n kuin SDP:kin ja kommunistisen puolueen toiminnan tuloksena 70-60 luvuilla tapahtui huimaa kehitystä kaikilla sosiaaliseen yhteiskuntaan liittyvillä aloilla ja se johtui puhtaasti vasemmistosta.
Silloin köyhän kakara sai mahdollisuuden todella opiskella ja äidit saivat tilaisuuden lähteä töihin, ilman että tarvitsi koko ajan pelätä lasten puolesta.
Minäkin läksin silloin töihin ja minun lapsillani oli tarhapaikka, toisin kuin minun lapsuuden kodissani. Äidillä ja isällä ei ollut vara maksaa lastenhoitoa, vaan minä hoidin pikkusiskot kesällä ja usein muutenkin.
Minun sukupolveni on saanut kouluttautua lähes kokonaan yhteiskunnan varoilla. Tulevaisuudessa on jopa epävarmaa saavatko lapset ilmaista kouluruokaakaan.
Kannattaa oikeasti perehtyä historiaan, ennen käännytystyötä lapset.
Piti kirjoittaman 70-80 luvuilla ennen lamaa....
Vasemmistolaisesta kulttuurista niin SKDL;n kuin SDP:kin ja kommunistisen puolueen toiminnan tuloksena 70-60 luvuilla tapahtui huimaa kehitystä kaikilla sosiaaliseen yhteiskuntaan liittyvillä aloilla ja se johtui puhtaasti vasemmistosta.
---
Kommunistien entinen pääsihteeri Arvo Aalto muuti Portugaliin ja komudiktaattori Honecker perheineen Chileen, kumpikaan ei asu kommarimaassa, eikö se viimeistään kerro komujen
tuhosta?
Totta että Suomessa on tapahtunut kehitystä bolshevikkien sorrosta huolimatta: stalinistit hyökkäsivät Suomeen ja edelleen miehittävät Karjalaa ja Petsamoa.
Suomesta ei mennyt vain maa-ala, vaan kommunistit varastivat mm. noin 30 prosenttia Suomen energiatuotannosta.
1970-80-luvulla kommunistiset taloudet romahtivat. Voidaan ajatella niin,
myös keskustalainen (maalaisliittolainen) kurikkalainen Jorma Ollilan suku on tahtonut opintiellä eikä maanviljelijäksi,
JOTEN TARINA SIITÄ, ETTÄ KOMMUNISTIT HUOLEHTIVAT SOSIAALITURVASTA ON PELKKÄÄ CITYKOMMARIEN LEGENDAA.
Todellisuudessa kommunistivaltiot ovat rutiköyhiä ja rasistisia; DDR:ään ei päästetty yhtään afrikkalaista ja ne vietnamilaiset jotka sinne orjiksi tuotiin, eristettiin keskitysleireihin (ei mihinkään tuhoamisleireihin vaan leiritettiin erilleen kansasta ettei synny avioliittoja), joista päästettiin vain töihin (DDR oli Euroopan valkoisin valtio, mm. Islannissa oli enemmän afrikkalaisia). Tyypillinen rasismi kukoisti esim. Romaniassa, jossa näemme mustalaisten karmean kohtelun ja Bulgariassa harjoittettiin turkkilaisten vastaista rasismia kommunismin nimissä.
Siitä voimme olla yhtä mieltä, että Suomen kommunistit pelottelivat neuvostouhalla: Jos ette anna SKDL:lle virkoja valtionhallinnosta, kantelemme Moskovaan, ja sieltä tulee Kekkosen politiikalle painostusta.
SKDL viis veisasi bolshevikkien harjoittamasta itä-Euroopan maiden sorrosta ja siitä miten DDR ampui naisia ja lapsia mm. muurille eikä SKDL vällittänyt eikä saanut mitään aikaan Neuvostoliiton miehittäessä itä-Euroopan maita.
Varsovan liitolla ei ollut nimestään huolimatta mitään myönteistä tekemistä Varsovan kanssa, vaan Neuvostoliiton Varsovanliitto nimen omaan miehitti "ystävällisiä" maita eli omiaan, KOSKAAN BOLSHEVIKIT EIVÄT USKALTANEET HYÖKÄTÄ LÄNSI-SAKSAAN, HOLLANTIIN ENGLANTIIN NYT USA:STA PUHUMATTAKAAN, kommunistien "ystävänä" oli vaarallista olla, koska se saattoi merkitä "ystävällistä apua" eli miehitystä.
Vaselin taistolaiset ovat nykyisin aivan naurettavalla tasolla tukiessaan ateisteina milloin muslimeita milloin avellessaan kiduksiaan mustalaisten puolesta (joiden ongelma aiheutuu Romanian kommunistidiktatuurista).
Taistolaiskoomikot vastustavat mm. ydinvoimaloita, vaikka niiden ongelmat ovat johtuneet vain ja ainoastaan kommunistesta Neuvostoliitosta, joka viis veisasi asukkaiden ja työläisten työturvallisuudesta tai ympäristöstä.
KOOMISINTA ON TAISTOLAISTEN KOHKAAMINEN SOSIAALITURVASTA, SILLÄ JUURI HEIKÄLÄISTEN PELLENJÄRJESTELMÄ ON LUONUT NEUVOSTOLIITON KALTAISIA KEHITYSMAITA, JOISSA EI OLE RUOKAA EIKÄ YMPÄRISTÖNSUOJELUA, ja jossa ihmiset elävät kuin kaatopaikalla oppimattomina.
Aivan oma lukunsa on neukkukansalaisten tietämättömyys politiikasta, kun on 70 vuotta kukenut sensuuria eli nelisivuista pravdaa, jossa ylistetään Brezhnev Il Jongin toimia ja kuvia, ei tiedä mitään poliittisesta toiminnasta ei parlamentarismista ei puolueista eikä mistään vaan elää kuin villieläin robottina kompuolueen keskuskomitean talutusnuorassa.
Kommari luulee, että kun hän nimittää itseään kommariksi, hän on poliittisesti tietoinen vaikka hän on narussa vietävä tietämätön uhri.
Edellisen kirjoittajan kanssa emme puhu edes samasta asiasta. Minä puhun suomen vasemmistolaisesta historiasta ja 70-80 luvulla tapahtuneesta sosiaalisesta kehityksestä maassamme ja siitä miten meidän hyvää sosiaaliturvaa ja koulutusjärjestelmää ajetaan alas, jotta oltaisiin paremmin siirrettävissä vakuutuspohjaiseen järjestykseen kuten Amerikan Yhdysvalloissa. Siellä sitä vasta onkin nälkäänäkeviä ja se on pöyristyttävää koska ei ole kysymyksessä kehitysmaa. Ja "Jorma Ollilan" sukuja on käytännössä katsoen myös ne ihmiset, jotka hyötyvät tänään sosiaaliturvasta.
Ei ole mitään suomalaisen vasemmiston historiaa vaan joukko Leninin perässä juosseita lähinnä luku- ja kirjoitustaidottomia haihattelijoita jotka tukeutuivat isovenäläisyyteen: pelotteluun Venäjän vallalla.
Mitään kommunismia Suomeen ei olisi syntynyt eikä 1918 luokkasotaa ilman Leninin vallankaappausta: tällaista ei ollut samaan aikaan Ruotsissakaan joka ei ollut osa Venäjää.
Eli Ruotsin sosiaaliturva on kehittynyt ilman kommunistien hirmuvaltaa ja itse asiassa pohjoismaisen sosiaaliturvan on luonut alunperin
Bismarck Saksassa.
Komujen valta - kun unohdamme heti sodan jälkeen tapahtuneet ylilyönnit, Porkkalan miehityksen ja punaisen Valpon ja komujen haihattelun vallankumouksesta -
oli enimmillään noin 1975, jolloin kaikki sosialisoitiin mitä voitiin, jopa viihde: Aarre Elon kaltaiset sossut ovat vastanneet siitäkin puhumattkaan Heikki Kinnusesta ja Kristiina Halkolasta.
Nyt 30 vuotta myöhemmin Suomi on vauras maa ja sosialismia on vähemmän ja neuvostopelko - Natoon liittymisen jälkeen - on pienempi.
Kun venäjällä ja kommunismissa kerjätään (esim. romanialaisen kommunismin köyhdyttämät mustalaiset Helsingin kadulla)
suomalainen ammattiyhdistysliike puhuessaan: haluamme leipää
tarkoittaa itse asiassa, että he haluavat paremman auton, kaksi ulkomaanmatkaa Goalle vuodessa ja pakastimen täyteen jäätelöä omassa omakotitalossaan.
Kommarimaissa syödään jopa ruohoa ja kun se loppuu kuollaan (Pkorea).
hyvää sosiaaliturvaa ja koulutusjärjestelmää ajetaan alas, jotta oltaisiin paremmin siirrettävissä vakuutuspohjaiseen järjestykseen kuten Amerikan Yhdysvalloissa
---
Vakuutuspohjaisuus muuten sitten myös tarkoittaa sitä, että työssäkäyvät saavat parempaa palkkaa, koska ihmisiä verotetaan vähemmän:
sinun ei tarvitse kustantaa kroonisesti juopon naapurisi sosiaaliturvaa niin kokonaan kuin sossulassa. (Venäjällä ei saanut juurikaan palkkaa eikä ollenkaan juoppoja ulos työpaikoista, siksi kukaan ei viitsinyt tehdä töitä, koska sait saman pienen rahan vaikka ryyppäsit vodkaa koko päivän eikä tehtaan johto saanut sinua ulos. Näin hyvä sosiaaliturva johti siihen mihin kaikki muukin
sossulassa: tuote loppuu, kaupoissa ei ollut mitään, lääkkeitä ei ollut apteekeissa, ei edes olutta eikä terveyssiteitä, lääkärit olivat puoskareita, kaikki oli ns. halpaa mutta mitään ei saanut)
Kirjeenvaihtajamme Taito Salosini sähköttää Novo-Ogarjovo mesta oblastista
Venäläiset maailman rikkaimpia pian - suunnitelma
http://www.interfax.com/3/421692/news.aspx
Mielestä Vanhanen ja Katainen maanpettureita heidän toimintansa takia.
Kansanviholliset on paljastettava ja teloitettava!
tuo kokoomuksen palstalle koska se on ainoa puolue joka haluaa pahaa oman maan kansalaisille.Se haluaa näännyttää köyhät nälkään jotta rahaa riittäisi Usa:n aseteollisuuden omistajille(eli ajaa Suomea natoon vastoin kansan tahtoa).Muutenkin sotahullua porukkaa.Todellisia kansan vihollisia.
Sääliksi käyt. Raottelehan vähän sitä tynnyrin kanttasi, olisi jo aika sinunkin tietää asioista vähän laajemmin.
Lupaan raotella tynnyrin kantta kun sinä nouset sieltä 30-luvun juoksuhaudasta päivänvaloon.(oletan että olet kokoomuslainen).
Eivät ole maanpettureita, sensijaan tämä nykyhallituksen porukka tuntuu vielä huonommalta kuin viime vuosisadan alun lahtarikaarti.